Yerin üstü altından değerlidir
Fatsa´da siyanürle altın arama faaliyetine Tüm Köy Sen tepki gösterdi.
Tarih: 18.11.2019 09:36:35/ 918okunma / 0yorum

Fatsa´nın Yukarıbahçeler Mahallesi´nde siyanürlü altın ayrıştırması işletmesinin işletme alanını iki kat daha büyütmek istemesine Tüm Köy Sen tepki gösterdi.

Tüm Köy Sen Ordu Şubesi´nin maden sahasına gidişine Ordu Çevre Derneği, Fatsa Çevre ve Doğa Derneği temsilcileri ve mahalle sakinleri de destek verdi.

Tüm Üretici Köylüler Sendikası Ordu Şube Başkanı Zekayi Sağra, “üretici köylüler olarak tepkiliyiz. Ülkenin her köşesi HES´ler, JES´ler, taş ocakları, maden şirketleri tarafından talan ediliyor. Tarım alanları, ormanlar, dereler yok ediliyor; zehirleniyor. Sebzelerimiz, meyvelerimiz; ürünümüz zarar görüyor” diyerek başladığı basın açıklamasında ülkenin her köşesinde aynı sıkıntıyı yaşadıklarını vurguladı.

Yerin üstü altından değerlidir

Sağra şunları söyledi: “Kazdağları, Murat Dağı, Munzur, Gümüşhane, Sivas, Erzincan, Bergama, Eşme ve yaşadığımız topraklar Fatsa ve Ünye maden sahaları oldu. Siyanürle altın ayrıştırması ile zehirleniyoruz. Kabul etmiyoruz. Üretici köylülerimizin isyan sesini duyuyoruz ve onların yanındayız. Yerin üstü altından değerlidir, diyoruz ve maden sahasının büyütülmesine karşıyız hatta var olan işletmenin de çalışması durdurulmasını istiyoruz. Bu kadar zehirlendiğimiz yetmedi mi? Bizleri siyanürle zehirliyorlar, altını alıp gidecekler. Bize zehirli toprak, su ve hava kalacak. Burayı terk ettirmek istiyorlar. Atalarımız burada yaşadı, üretti; biz de burada yaşayacağız ve üreteceğiz. Toprağımızın zehirlenmesine, ormanların yok edilmesine seyirci olmayacağız. Birkaç gün önce fidan dikme kampanyası yaptılar ama maden işletmelerinin ormanları yok etmesine olanak tanıyorlar. Bu ne yaman çelişki. Var olan ormanları korusunlar yeter.”

Zehirledikleri yetmedi alanı büyütmek istiyorlar

Tüm Köy Sen Ordu Şube Başkanı Zekayi Sağra suların zehirlenmesinden, ormanların kesilmesinde söz ederek, “Tüm Köy Sen olarak yıllardır verilen mücadeleyi biliyoruz. Bizler de buradaydık, bundan sonra da birlikte olacağız. Tüm Ordulular olarak tek vücut olarak davranacağız ve bu beladan kurtulacağız. Yeni ÇED süreci ile alanı iki kat daha büyütmek istiyorlar. Her tarafta sondaj çalışmaları devam ediyor. Bölgeyi tamamen maden sahası haline getirmek için çaba harcıyorlar. İktidar da buna olanak tanıyor. Buraları onlara birlikte zehir edeceğiz. Dayanışma içinde olup başaracağız. Biliyoruz ki, küçük küçük emekler birleşirse güçlü olur. Karşımızda uluslararası bir şirket var. Emperyalist kuşatma ile tarım alanları ve ormanlar talan ediliyor. Burada verilen mücadele de bir yurt savunmasıdır. Kimin ne olduğu, kimden yana olduğu buradaki mücadeleyle ortaya çıkmaktadır.” dedi.

Ürünümüzü de tarım arazilerine sahip çıkacağız

Sağra, “görüyoruz ki, şirket ağaç kesimine devam ediyor. Buradan yetkilileri uyarıyoruz. Şu an kesim yapılan yerler çalışma alanı dışında olabilir. Bu açıklamamamız suç duyurusu olarak değerlendirilmeli ve gerekli ölçümler yapılmalıdır. Bu konuda gerekli yerlere inceleme yapılması için yazılarımızı göndereceğiz. Bir kez daha vurguluyoruz ki, toprağımızı, suyumuzu zehirleyenleri, onlara göz yumanları unutmayacağız. Üretici köylü olarak takipçisi olacağız. Burada madene izin verenlerle ürünümüzün değerinde satabilmemizi engelleyenlerin aynı olduğunu biliyoruz. Ürünümüze, emeğimize sahip çıkarken tarım alanlarımızın, ormanlarımızın yok edilmesine, suyumuzun zehirlenmesine karşı mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Birlikte başaracağız

Sağra birlikte ve dayanışma içinde olanların kazanabileceğini belirterek, “Her türlü olumsuzluğun aşılmasının yolunun birlikte olmaktan, örgütlenmekten ve mücadele etmek- ten geçtiğini biliyoruz. Tüm dernek, sendika, oda ve partilerle birlikte bu konuda başarı sağlayacağımıza inanıyoruz. Birlikteliğimizi, dayanışmamızı maden sahasına gelerek haykırmak istedik. Bu işletmelere izin verilmesinde kamu yararı yok; halkın çıkarı yok. Emperyalist işgal var, işgale karşı direnmek haktır. Toprağımıza, suyumuza, havamıza, ormanımıza, deremize sahip çıkmak görevimiz. Yeniden haykırıyoruz ki, birlikte kazanacağız.” dedi

Birlik olursak kazanırız

Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Coşkun Özbucak da, “burada toprağını, suyunu, ürününü korumak isteyenlerin birlikteliği sürüyor. Türkiye´nin her karış toprağı aynı tehdit ve saldırı altında. Tarım arazileri, dereler, ormanlar yok ediliyor. Maden ve enerji politikaları kamu ve ülke yararı gözetilerek yapılmıyor. Ormanlar, dereler, tarım arazileri emperyalist tekeller tarafından yağmalanıyor. En yakınımızdakileri örnek vermek yetiyor. Çarşamba Ovası tehdit altında, Bulancak´ta, Sivas´ta, Gümüşhane´de, Erzincan´da, Artvin´de siyanürle altın ayrıştırma işletmeleri çoğalıyor. Onlar kazanacak diye bizler zehirleniyoruz, göç edilmekle karşı karşıya kalacağız. Bu durumu kabul edemeyiz. Tek vücut olacağız ve kazanacağız. Hem hukuksal hem de fiili mücadeleyi sürdüreceğiz, başka çare yok. Ordu Çevre Derneği olarak şirketin çalışma süresinin dolup dolmadığıyla ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne verdiğimiz yazı Bakanlığa havale edildi. Oradan gelen yanıta göre hukuksal ve fiili mücadelemiz biçimlenecek.” dedi.

Maden işletmesine arazisini vermeyen ve ilk günden direnen Cevat Atar ise tepkisini dile getirdi. Atar, kendi yaptığı yolun Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırılarak şirketin kullanımına açtı diyerek tepki gösterdi.

Fatsa Doğa ve Çevre Derneği Başkanı Zeki Odabaş da "sebzeleri mız meyvelerimiz zehirlendi. Pazarda bu yörenin ürünlerini almıyorlar. Yarın findigimizi da ihraç edemeyecegiz. Siyanürle zehirleniyoruz. Birlikte olmalıyız" dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Yerin üstü altından değerlidir
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ordu´da kadın cinayeti
Ordu´da kadın cinayeti
Ordu´da, evinin önünde bir saldırgan tarafından bıçaklanan 20 yaşındaki Ceren Özdemir, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.
ANITI PROJESİ BAŞLIYOR
ANITI PROJESİ BAŞLIYOR
Ordulu şehitlerin isimleri yaşatılacak
BÜTÇESİ BELLİ OLDU
BÜTÇESİ BELLİ OLDU
Büyükşehir Belediyesinin 2020 mali yılı bütçesi görüşülerek karara bağlandı.
Ordu kumsalıyla farklı
Ordu kumsalıyla farklı
Ordu Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, “100 km´lik kıyı şeridi bulunan Ordu´nun 60 km´lik kıyı bölümü kumsallardan oluşmaktadır. Bu özelliği ile Ordu diğer Karadeniz illerinden farklı bir yapıya sahiptir” dedi.
VETERİNER FAKÜLTESİ GELİYOR
VETERİNER FAKÜLTESİ GELİYOR
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu´da bir Veteriner Fakültesi kurulması için çalışma başlattıklarını açıkladı.
BÜTÜN YOLLAR OGU´YA ÇIKACAK
BÜTÜN YOLLAR OGU´YA ÇIKACAK
Ordu Büyükşehir Belediyesi, kırsal ilçelerdeki vatandaşların Ordu-Giresun Uluslararası (OGU) Havalimanı´nın ulaşımını kolaylaştırmak için kolları sıvadı.
ŞEHİR HASTANESİ MÜJDESİ
ŞEHİR HASTANESİ MÜJDESİ
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler, 900 yataklı Şehir Hastanesi´nin proje ihalesine çıkıldığı müjdesini verdi.
Sürücüler ´hamsi radarına´ yakalandı
Sürücüler ´hamsi radarına´ yakalandı
Fatsa´da düzenlenen hamsi festivali, renkli görüntülere sahne oldu.
“Teröre geçit yok”
“Teröre geçit yok”
.
94 bin yolcuya  hizmet verildi
94 bin yolcuya hizmet verildi
.
201 aranan şahıs yakalandı
201 aranan şahıs yakalandı
.
Ünye´de uyuşturucuya geçit yok
Ünye´de uyuşturucuya geçit yok
.
Ordu geleceğe nefes oldu
Ordu geleceğe nefes oldu
Tüm Türkiye´de saat 11.11´de gerçekleşen fidan dikim etkinliği kapsamında, Ordu genelinde 103 bin 300 fidan toprakla buluşturuldu.
Ordu zihniyet dönüşümü yaşadı
Ordu zihniyet dönüşümü yaşadı
Ordu, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler sayesinde fındık bahçeleri ile deniz arasında sıkışmış bir il olmaktan çıkıp ekonomik ve sosyal yönden zihniyet dönüşümü yaşadı.
ALBAYRAK´TAN MÜJDE
ALBAYRAK´TAN MÜJDE
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Ordu İş Dünyası ile Buluşma” programının yanı sıra çeşitli ziyaret ve temaslarda ve ziyaretlerde bulunmak üzere Ordu´ya geldi.
DUALARLA SON YOLCULUĞA UĞURLANDI
DUALARLA SON YOLCULUĞA UĞURLANDI
Düğünü için geldiği Ordu´da kazada ölen uzman çavuş defnedildi
BEYAZ ÖNLÜKLERİNİ GİYDİLER
BEYAZ ÖNLÜKLERİNİ GİYDİLER
Tıp Fakültesi Öğrencileri Beyaz Önlüklerini Giydi
GÖREVDEN ALINDILAR
GÖREVDEN ALINDILAR
Ünye ve Altınordu´da hayvan barınaklarının içler acısı halinden sonra harekete geçen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, faturayı kesti.