Ayaklara dikkat!
Özel Ordu Sevgi Hastanesi Üroloji Uzmanı Uzm. Dr. Haluk Yürür, prostat hastalarına tavsiyelerde bulundu.
Tarih: 2.9.2019 09:42:20/ 714okunma / 0yorum

Havaların soğuması ile prostat hastalarının şikâyetinin artacağını belirten Özel Ordu Sevgi Hastanesi Üroloji Uzmanı Uzm. Dr. Haluk Yürür, bu hastaların öncelikle ayaklarını üşütmemesi gerektiğini söyledi.

Uzm. Dr. Haluk Yürür, sonbahar ve kış mevsimlerinde artan prostat hastalarının nelere dikkat edeceğiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Uzm. Dr. Haluk Yürür, "Mevsimin hastalığı genelde havaların soğumasıyla ilgili olarak idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Prostatın bağlı olduğu prostat hastalığı şikâyetleri ön plana çıkıyor. Tabi havalar soğudukça üriner sistem dediğimiz idrar yolları sisteminde ödem ortaya çıkıyor. Bu da orada bakterilerin daha hızlı yerleşmesine ve çoğalmasına yol açıyor. Özellikle kadınlarımız için ayaklarını üşütmemelerini ve bol su içmelerini öneriyoruz. En ufak bir idrarla ilgili yanma, sızlama ve sık idrara gitme gibi şikâyetler olduğunda mutlaka bir üroloji uzmanına görünmelerini öneriyoruz" dedi.

Prostatın erkekler için daha ön planda olan bir hastalık olduğunun altını çizen Uzm. Dr. Haluk Yürür, "Özellikle soğuk havalarda ortaya çıkan prostat hastalıkları idrarda yanma, sızlama, sık idrara gitme, gecelere sık sık idrara kalkma, idrarı kesik kesik yapma, hatta idrarını tam boşaltamama gibi seyrediyor. Bu tür şikâyetler prostat hastalıklarını gösteriyor. Prostatın çeşitli hastalıkları var. Prostatın normal büyümesi gibi prostat kanserleri de bazen karşılaştığımız hastalıklardan maalesef. Bunların bir an önce teşhisinin yapılması ve gerekli tedavilerin yapılması şart. Bu amaçla erken tanı çok önemli. Bu tür şikâyetleri olan bütün hastalarımızın bu konuda uzman bir hekime başvurmaları gerekmektedir. " şeklinde konuştu.

Genelde tüm vücut üşümesi ile enfeksiyonların yerleşmesi vücut direncinin düşmesi açısından önemli olduğunu hatırlatan Uzm. Dr. Haluk Yürür, "Bizim için idrar yollarının ödeminin artması özellikle ayaklarının ıslak kalması ve üşümesiyle çok alakalıdır. Bu yüzden bu mevsimde bu tür hastaların kendilerini koruması ve biraz kendilerine bakmaları önemlidir. Tabi başka şeylerde var. Çok su içmek, idrarı içinde uzun süre bekletmemek, acı baharatlı gıdalardan sakınmak mümkün oldukça önemlidir. Asitli içeceklerden sakınmak çok önemli bunları dikkat etmemiz gerekiyor ama üşütmek bunlar içinde en önde gelen sebeplerindendir" diye konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Ayaklara dikkat
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ordu´da gösterime sunuldu
Ordu´da gösterime sunuldu
.
Sağlığına Ordu´da kavuştu
Sağlığına Ordu´da kavuştu
Gürcistanlı Davit Sıradze, sağlığına Ordu´da kavuştu.
Ruhsal hastalıklar giderek artıyor
Ruhsal hastalıklar giderek artıyor
Özel Ordu Sevgi Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Arif Öztürk Dünya Ruh Sağlığı Günü için açıklamalarda bulundu.
Kalp sağlığınız için kolesterole dikkat!
Kalp sağlığınız için kolesterole dikkat!
Avrupa´ya kıyasla ise daha genç yaşta bypass ameliyatlarının gerçekleştiği ülkemizde, HDL yani iyi kolesterolün düşük olması önemli bir problem oluşturuyor.
SİGARA YASAĞI GENİŞLİYOR
SİGARA YASAĞI GENİŞLİYOR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sigara yasağından geri adım atılmayacağını, kapsamının genişletilebileceğini, bu doğrultuda İçişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının çalışma yaptıkları bilgisini verdi.
KURBAN BAYRAMIN DA BESLENME NASIL OLMALIDIR ?
KURBAN BAYRAMIN DA BESLENME NASIL OLMALIDIR ?
Özel günler ülkemizde tüm sevdiklerimizi bir araya getiren bir yandan da herkesi büyük sofralarda buluşturan günlerdir.
GÜNDOĞDU SAĞLIK BAKANI İLE GÖRÜŞTÜ
GÜNDOĞDU SAĞLIK BAKANI İLE GÖRÜŞTÜ
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca´yı makamında ziyaret eden AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, “Başta şehir hastanesi olmak üzere, Ordu´daki sağlık yatırımlarının güncel durumlarını konuştuk.” dedi.
Yanmaz´ın yerine  Kasapoğlu geldi
Yanmaz´ın yerine Kasapoğlu geldi
Ordu İl Sağlık Müdürü Müdür Dr. Ergün Yanmaz görevden alınarak yerine Samsun eski Sağlık İl Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu getirildi.
Aşırı sıcaklar  kalp krizini tetikliyor
Aşırı sıcaklar kalp krizini tetikliyor
Sıcak havalar, tansiyon probleminden ritim bozukluğuna kadar pek çok rahatsızlığa sebep oluyor, kalp krizine yol açabiliyor.
Tıp fakültesi önceliğimiz olsun
Tıp fakültesi önceliğimiz olsun
Eski Ziraat Odası Başkanı Onur Şahin, ´´Ordu´nun kamu özel ortaklığı şehir hastanesine değil, kamu halk dayanışması tıp fakültesi araştırma hastanesine ihtiyacı var´´ dedi.
1256 KİŞİ SİGARAYI BIRAKTI
1256 KİŞİ SİGARAYI BIRAKTI
Sağlık Bakanlığı´nın "ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı"na başvurup sigarayı bırakma planı uygulanan 1441 kişiden 1256´sı sigarayı bıraktı
Eribol´dan aşı uyarısı
Eribol´dan aşı uyarısı
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr. Nermin Eribol, aşıların bebeklik ve çocukluk çağında çok ağır geçen, kalıcı hasarlar bırakabilen ve bazen de ölümcül olabilen birçok hastalığa karşı koruyucu olduğunu belirterek, aşının önemine dikkat çekti
Kansersiz Dünya Dileği
Kansersiz Dünya Dileği
Ulubey Toplum Sağlığı Merkezi çalışanları kansere dikkat çekti.
Sağlıkçılar şiddet yasasını istiyor
Sağlıkçılar şiddet yasasını istiyor
Ordu Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Ebru Kanber Güney: ´´Sağlıkta şiddet yasası çıkana kadar; Ordu Aile Hekimleri Derneği, Ordu Tabipler odası olarak “Sağlıkta şiddet” her zaman öncelikli konumuz olmaya devam edecektir´´ dedi.
Gölköy´de hizmete girdi
Gölköy´de hizmete girdi
Gölköy Devlet Hastanesi´nde “Dijital Mamografi Cihazı” hastaların hizmetine girdi. Daha düşük radyas-yon riski ile avantaj sağlayan Mamografi Ünitesi´nde, meme kanseri teşhisi kolay ve hızlı bir şekilde yapılacak.
Genetik bir farklılıktır
Genetik bir farklılıktır
Özel Ordu Sevgi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Durdu Down Sendromu Farkındalık Günü ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Poliklinik Hizmetleri Başladı
Poliklinik Hizmetleri Başladı
Ordu İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ilçelerde Diyet kliniği hizmeti veriliyor.
Tıp Bayramı kutlanıyor
Tıp Bayramı kutlanıyor
Ülkemizde her yıl kutlanan Tıp Bayramı, bu yıl da sağlık sektöründe hizmet edenler için kutlanıyor.