Borsalardan Enginyurt´a cevap
Ordu ve Fatsa Ticaret Borsası başkanları, MHP Milletvekili Cemal Enginyurt´un açıklamalarına sert tepki gösterdi
Tarih: 23.8.2019 12:39:33/ 333okunma / 0yorum

Ticaret borsalarının tabelalarına yeni sezon fındık fiyatını 15 TL yazmasının ardından başlayan tartışma alevleniyor.

Çarşamba günü Borsa önünde fındık üreticileri ile birlikte basın açıklaması yapan MHP Milletvekili Cemal Enginyurt´un hedefindeki isimler Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman ve Fatsa Ticaret Borsası Başkanı Ali Feyzi, haklarındaki iddialara cevap verdi.

Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman açıklamasında, "Üç beş kişinin ağzına bakarak fiyat yazıyorlar şeklindeki eleştiriler dayanaksızdır. Üç beş kişi dedikleri borsa üyeleridir ve fiyat tespiti noktasında borsaya ulaşan evrakların ya da evrakın sayısı, hangi üyeden geldiği önem arz etmemektedir. Önemli olan muhteviyatı itibarıyla yanıltıcı belge olmaması ve fiktif işlem şüphesi taşımaması ve işlem yapan taraflardan en az birinin borsamız üyesi olmasıdır. Bir diğer iddia fiyatın erken ilan edildiği şeklindedir. 2011 sezonu ile 2018 sezonunda fiyatın Eylül ayında açıklandığı diğer sezonlarda Ağustos ayının 15´i ve takip eden günlerde açıklandığı görülmektedir. Bu sezon da 19 Ağustos tarihinde açıklanmıştır. Bu da rutine uygundur. Yeni bir durum değildir. “Apar topar” fiyat açıklanmış değildir. Borsalarda ilan edilen fındık fiyatı %50 randıman fiyatı olup; 15 TL´lik fiyata randıman farkı eklendiğinde serbest piyasadaki 16.-TL ve üzeri fiyatlara ulaşılacağı herkesçe malumdur. Borsa fiyatlarını değerlendirirken bu temel unsura dikkat etmek gerekir. Ticaret Borsalarının ilan ettikleri fiyat, destekleme fiyatı değildir. Piyasadan tespit edilmiş fiyattır. Desteleme fiyatının piyasa fiyatına denk düşebilmesi elbette bizlerin de temennisidir. Borsa fiyat panosunda 20 TL´lerin de yazılmış olduğunu hatırlatmak isteriz. Piyasa şartlarına göre oluşan fiyat ne ise Ticaret Borsası o anda aynen yansıtmaktadır. Bir diğer iddia ise Ordu ve Fatsa Ticaret Borsalarında serbest piyasa fiyatı 15,00.-TL olarak tespit ve ilan edilirken Çarşamba Ticaret Borsasında 16,70.-TL olarak ilan edildiğidir. Çarşamba Ticaret Borsasının web sitesinde ilan edilen fiyat 19.06.2019 tarihinde saat 11:10´da ilan edilmiş fiyattır. Yani bir önceki sezona aittir. Ticaret Borsalarının bir araya gelerek, birtakım üyelerin ya da çevrelerin etkisine girerek manipülasyon yaptıkları yönündeki iddialar da doğru değildir. Bu, hem coğrafik olarak hem de mantıken imkânsızdır. Koca bir coğrafik bölgedeki il ve ilçelere yayılmış fiyat ilan eden borsaların fiyatları ya aynı ya da küçük farklılıklar taşımaktadır. Bunun nedeni manipüle edilmeleri değil bir ihraç ürünü olan fındığın fiyatının global normlarla tespit ediliyor olmasıdır. Üyelerimiz bir arada değil, tüm ilçelerimizdedir. Çoğu da birbirini tanımamaktadır. Bu coğrafik ve dahi sosyolojik farklılığa rağmen, iddia olunduğu üzere,  bir araya gelerek fiyatı manipüle edecekleri zemin nasıl olabilecektir? Bu noktada sağlam bir mantık hatası vardır. Şayet bu şekilde, koca bir coğrafik bölge ve kimi iddialara göre 8 milyonluk bir muhatabı manipüle eden bir güçten bahsedilmektedir. Düz mantıkla bile iddiaların tutarsızlığı ve imkânsızlığı aşikârdır. Biz, buradayız. İşimizin başındayız. Mevzuatların emrettiği, hükmettiği şekliyle hizmet verdik ve vermeye devam edeceğiz. Şu hâlde veremeyeceğimiz hesabımız yoktur. Hiçbir polemiğin içinde olmadık, olmayacağız. Kimseyle bir hesabımız da yoktur, bir yakınlığımız ve dargınlığımız da yoktur" dedi.

Daha sert bir uslüp kullanan Fatsa Ticaret Borsası Başkanı Ali Feyzi ise, "Borsamızda yüzde 50randuman fındık,15 TL net, fiyat yazdık. Ordu veÜnye borsaları da aynı fiyatı yazdı. Çarşamba hiç yazmadı. Fabrikada fiyat 15,75 TL. 65 ile 70 kuruş masraf, 10 kuruş esnafa kar. Esnafımız fındığın kalitesine göre 53 randuman fındığı 16 TL ye kadar randuman payını vererek alıyor. İsteyen TMO´ya verir, isteyen esnafımıza verir. Siyasetçilerde, adaletli ve ahlâk kurallarına uyarak eleştiri yapabilir saygı duyarız. Ama, şahsi bir kızgınlığı olupta, fındık fiyatları üzerinden görmeye çalışan siyasetci, şerefsizdir, namussuzdur, ahlaksızdır. İstanbul Borsası manipilasyoncularının da ahlak dersi vermeye hakkı yoktur. Fındık fiyatlarını, yıllardır nasıl savunduğum, aşikardır. Üreticimizi ve esnafımızı herdaim savunmaya devam edeceğiz. Siyasi şovlara, aklı selim milletimiz prim vermez" dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Borsalardan Enginyurt cevap
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KIŞ TEDBİRLERİ BELİRLENDİ
KIŞ TEDBİRLERİ BELİRLENDİ
Kentte kış mevsiminde alınacak trafik tedbirleri hakkında toplantı yapıldı.
Öğrencilerden askere moral
Öğrencilerden askere moral
Fatsa Ali Rıza Demircan İlköğretim Okulu öğrencileri, idareci ve öğretmenlerinden oluşan 29 kişilik misafir grubu, “Barış Pınarı” Harekâtına katılan Mehmetçiğe moral vermek ve yanında olduğunu hissettirmek amacıyla Perşembe Jandarma Komando Tabur Komutanlığına ziyarette bulundular.
Hisarcıklıoğlu, Vali Yavuz´u ziyaret etti
Hisarcıklıoğlu, Vali Yavuz´u ziyaret etti
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Vali Seddar Yavuz´u makamında ziyaret etti.
“Kimsesizlerin kimi olacağız”
“Kimsesizlerin kimi olacağız”
Vali Seddar Yavuz, kaymakamlara “kimsesizlerin kimi olmayı tercih edin, kimilerinin kimi olmak kadar bu dünyada kolay bir şey yok. Kimsesizlerin kimi olmayı önceleyin ki, bu insanların duası size yetsin" dedi
Yeniden hizmete giriyor
Yeniden hizmete giriyor
Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, Ulubey Belediyesi ve Ulubey MYO´ya ziyarette bulundu
VATANDAŞLARIN YÜZÜ GÜLÜYOR
VATANDAŞLARIN YÜZÜ GÜLÜYOR
Başkan Güler, halk gününün 4. gününde 63 kişi ile bir araya gelerek vatandaşların yüzünü güldürüyor.
Kölelik düzenini bitiriyoruz
Kölelik düzenini bitiriyoruz
CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Erdoğan´ın kölelik düzenini bitiriyoruz” dedi.
Emniyetten alkol denetimi
Emniyetten alkol denetimi
Ordu İl Emniyet Müdürlüğü trafik birimlerince, alkol ve uyuşturucu/uyarıcı madde etkisinde araç kullanımına yönelik denetim yapıldı.
VALİ REKOR KIRDI!
VALİ REKOR KIRDI!
Vali Seddar Yavuz, “Gönülden Gönüle” Projesi kapsamında 8 bin ailenin evine ziyaret gerçekleştirildiğini bunun Türkiye´de bir rekor olduğunu belirtti
TMO Fatsa´da alım yaptı
TMO Fatsa´da alım yaptı
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Ünye ve Altınordu ilçesinden sonra Fatsa ilçesinde de fındık alımına başladı.
Zafer bayramı programı belli oldu
Zafer bayramı programı belli oldu
30 Ağustos Zafer Bayramı´nın 97. Yıldönümü, Ordu Valiliğince hazırlanan program kapsamında kutlanacak.
Eğitime hayırsever desteği
Eğitime hayırsever desteği
Hayırsever Rabia Kader Yener ve İl Millî Eğitim Müdürü Kutlu Tekin Baş´ ın katılımıyla, konferans salonu yapımı ile ilgili protokol törenle imzalandı.
Herkes söyleyecek biz de çözeceğiz
Herkes söyleyecek biz de çözeceğiz
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, halk günü uygulaması ile 3 günde 300´e yakın vatandaş ile birebir görüşmeyeler sağladı
UYUŞTURUCU SATICILARINA OPERASYON
UYUŞTURUCU SATICILARINA OPERASYON
Gürgentepe İlçe Jandarma Komutanlığı ile KOM Şube Müdürlüğü ekiplerince uyuşturucu operasyonu yapıldı.
ÇİFTÇİLERE YENİ GELİR KAPISI
ÇİFTÇİLERE YENİ GELİR KAPISI
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler´in gelir getirici tarım projeleri kapsamında çiftçilere 330 koyun dağıtımının ardından 4 bin adet kaz dağıtımı gerçekleştirildi.
“KİMLİK” SERGİSİ AÇILDI
“KİMLİK” SERGİSİ AÇILDI
Ordu Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi Türk vatandaşların Avustralya´ya göçünün 50. Ve 70. Yıl etkinliklerine kapsamında Türklerin Avustralya´da yaşamını konu edinen “KİMLİK” isimli, Avustralya´da Türk Kimliği İfadeleri sergisinin açılışı gerçekleştirildi.
ÖNCELİĞİMİZ HASTANE OLACAK
ÖNCELİĞİMİZ HASTANE OLACAK
Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, Ordu´nun en önemli sorununun hastane yetersizliği olduğuna dikkat çekti
ORDU PROJE ÜRETİYOR
ORDU PROJE ÜRETİYOR
ORDU´DAN 1 AYDA 478 PROJE