ÇİFTÇİLERE YENİ GELİR KAPISI
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler´in gelir getirici tarım projeleri kapsamında çiftçilere 330 koyun dağıtımının ardından 4 bin adet kaz dağıtımı gerçekleştirildi.
Tarih: 27.8.2019 10:43:24/ 380okunma / 0yorum

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler´in gelir getirici tarım projeleri kapsamında çiftçilere 330 koyun dağıtımının ardından 4 bin adet kaz dağıtımı gerçekleştirildi.

Kırsalda yaşayan insanların gelir kaynaklarını çeşitlendirmek, tarımsal üretim potansiyelini aktif hale getirerek ekonomiye kazandırmak amacıyla Ordu Büyükşehir Belediyesi ile Tarım Orman İl Müdürlüğü´nün ortaklaşa gerçekleştirdiği ‘Kaz Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması´ Projesi hayata geçirildi. Proje kapsamında ilk etapta orta ve yüksek ilçelerde uygun şartları taşıyan 40 çiftçinin her birine 80 dişi ve 20 erkek olmak üzere 100´er adet olmak üzere toplam 4.000 adet kaz dağıtımı törenle gerçekleştirildi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Altınordu Mezbaha Tesisleri´nde gerçekleştirilen törene Ordu Valisi Seddar Yavuz, AK Parti Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, İlçe Belediye Başkanları, kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“KALKINMA ZİHİNLERDE BAŞLAR”

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler törende yaptığı konuşmada, kalkınmanın ilk olarak zihinlerde başladığının altını çizdi. Başkan Güler, konuşmasında şunları belirtti: “Kalkınma ilk olarak zihinlerde başlar. Bu zihinsel bölüşümü yaparken, Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak üzerimize düşen asfaltı, yolları, çöplerin temizliği ve ulaşım konularını görevimiz icabı yapmak zorundayız. Bunların haricinde ekonomik ve sosyal kalkınmada son derece önemli. Bu konuda Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak üretim odaklı bir kalkınma modeli kurmak istiyoruz. Çünkü halkımız zengin olursa, sorunları daha da azalmış oluyor. Gurbete gitmek yerine bu güzel topraklarda kendi işinin efendisi olur. Bizde onlara hizmet etmek için hizmetindeyiz. Tarım ve üretim konusunda kalkınmanın temel unsuru, tarımın ve hayvancılığın ağırlık kazanmasıdır. Bu kapsam da üretimin ne olduğunu en iyi bilenlerden birisi olarak ve 50 yıldır üretim konusunda çalışmalar yapıyoruz. Onun için Düşünen Üreten Ordu ve Yarışan Ordu modeli üzerinde çalışmalarımıza en gelişmiş ülkelerde olduğu gibi devam ediyoruz”

“ÇİFTÇİLERE YENİ GELİR KAPISI AÇIYORUZ”

Konuşmaların ardından çiftçilere kaz dağıtımı gerçekleştirildi. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, dağıtımın ardından kazların bulunduğu bölümleri ziyaret ederek çiftçilere hayırlı ve bereketli bir üretim ve çalışma dileğinde bulundu. Başkan Güler gazetecilere yaptığı açıklamada, “Ordu´da yeni bir kalkınma modeli oluşturuyoruz. Buna kırsal kalkınma veya sosyal kalkınma diyebiliriz. Bugün burada üreticilerimize dağıttığımız kazlar bunun bir ayağıdır. Yaptığımız bu çalışma ile hem ekonomimize önemli bir katkı sağlamış olacağız hem de kırsalda yaşayan üreticilerimize yeni bir gelir kapısı açmış olacağız. Bu projedeki hedefimiz, Ordu´nun geniş arazisine uygun projelerle hem üreticimize kar elde ettirmek hem de ülke ekonomisine girdi sağlamaktır” dedi.

ÇİFTÇİLER MUTLU

Kaz yetiştiriciliği için gerekli şartları taşıyan ve sözleşme imzalayarak 100´er adet kaz dağıtımından yararlanan Mesudiyeli çiftçi Serkan Bektaş, Ordu Büyükşehir Belediyesinin tarım projelerini takdir ettiğini vurguladı. Serkan Bektaş, “Daha önce Mesudiye ilçesinde 2 bin adet tavuk çiftliği üretimi yaptık. Köy yumurtası üretip satıyorduk. Mesudiye iklim şartları nedeniyle tavuğa müsait değil. Kaz için daha uygun olduğunu düşünüyorum. Ordu Büyükşehir Belediyesinin çalışmaları ve yönlendirmeleri çok güzel bir davranış. Düşündükleri bu kaz projesinin de çok iyi olacağını ve Türkiye genelinde büyük çapta hitap edeceğimiz bir duruma geleceğini inanıyorum. Kaz yetiştiriciliği üretiminin karlı olduğunu ve pazar piyasasında bir boşluk olduğunu gördük. Tarım Orman İl Müdürlüğü ve Ordu Büyükşehir Belediyesi bu boşluğu değerlendirdi. Ordu´da bunu başarabileceğimize inanıyorum” dedi.

Kabadüzlü çiftçi Minel Arslan da, ileriye dönük bu projeyle birlikte kaz çiftliği kurmayı düşündüğünü, Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mehmet Hilmi Güler´in ve ailesinin desteğiyle büyük çaplı bir çiftlik yapmayı planladığını dile getirdi. 

Yine Kabadüz ilçesinden Hacer Arslan, Ordu Büyükşehir Belediyesinin tarım ve hayvancılığa yönelik çok önemli projelere imza attığına dikkat çekerek, “Kazlar kanatlı hayvanlar içerisinde dirençli bir hayvan olduğu için yöremizde yetiştirilmeye uygun bir yapıya sahip. Bu projeyle maddi gelir elde etmek istiyoruz. Evimize destek olup daha büyük bir kaz çiftliği kurmak öncelikli hedeflerim arasında. Bu projenin herkese örnek olmasını diliyorum. Başkanımız Hilmi Gülere teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ÇİFTÇİLERE YENİ GELİR KAPISI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KIŞ TEDBİRLERİ BELİRLENDİ
KIŞ TEDBİRLERİ BELİRLENDİ
Kentte kış mevsiminde alınacak trafik tedbirleri hakkında toplantı yapıldı.
Öğrencilerden askere moral
Öğrencilerden askere moral
Fatsa Ali Rıza Demircan İlköğretim Okulu öğrencileri, idareci ve öğretmenlerinden oluşan 29 kişilik misafir grubu, “Barış Pınarı” Harekâtına katılan Mehmetçiğe moral vermek ve yanında olduğunu hissettirmek amacıyla Perşembe Jandarma Komando Tabur Komutanlığına ziyarette bulundular.
Hisarcıklıoğlu, Vali Yavuz´u ziyaret etti
Hisarcıklıoğlu, Vali Yavuz´u ziyaret etti
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Vali Seddar Yavuz´u makamında ziyaret etti.
“Kimsesizlerin kimi olacağız”
“Kimsesizlerin kimi olacağız”
Vali Seddar Yavuz, kaymakamlara “kimsesizlerin kimi olmayı tercih edin, kimilerinin kimi olmak kadar bu dünyada kolay bir şey yok. Kimsesizlerin kimi olmayı önceleyin ki, bu insanların duası size yetsin" dedi
Yeniden hizmete giriyor
Yeniden hizmete giriyor
Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, Ulubey Belediyesi ve Ulubey MYO´ya ziyarette bulundu
VATANDAŞLARIN YÜZÜ GÜLÜYOR
VATANDAŞLARIN YÜZÜ GÜLÜYOR
Başkan Güler, halk gününün 4. gününde 63 kişi ile bir araya gelerek vatandaşların yüzünü güldürüyor.
Kölelik düzenini bitiriyoruz
Kölelik düzenini bitiriyoruz
CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Erdoğan´ın kölelik düzenini bitiriyoruz” dedi.
Emniyetten alkol denetimi
Emniyetten alkol denetimi
Ordu İl Emniyet Müdürlüğü trafik birimlerince, alkol ve uyuşturucu/uyarıcı madde etkisinde araç kullanımına yönelik denetim yapıldı.
VALİ REKOR KIRDI!
VALİ REKOR KIRDI!
Vali Seddar Yavuz, “Gönülden Gönüle” Projesi kapsamında 8 bin ailenin evine ziyaret gerçekleştirildiğini bunun Türkiye´de bir rekor olduğunu belirtti
TMO Fatsa´da alım yaptı
TMO Fatsa´da alım yaptı
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Ünye ve Altınordu ilçesinden sonra Fatsa ilçesinde de fındık alımına başladı.
Zafer bayramı programı belli oldu
Zafer bayramı programı belli oldu
30 Ağustos Zafer Bayramı´nın 97. Yıldönümü, Ordu Valiliğince hazırlanan program kapsamında kutlanacak.
Eğitime hayırsever desteği
Eğitime hayırsever desteği
Hayırsever Rabia Kader Yener ve İl Millî Eğitim Müdürü Kutlu Tekin Baş´ ın katılımıyla, konferans salonu yapımı ile ilgili protokol törenle imzalandı.
Herkes söyleyecek biz de çözeceğiz
Herkes söyleyecek biz de çözeceğiz
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, halk günü uygulaması ile 3 günde 300´e yakın vatandaş ile birebir görüşmeyeler sağladı
UYUŞTURUCU SATICILARINA OPERASYON
UYUŞTURUCU SATICILARINA OPERASYON
Gürgentepe İlçe Jandarma Komutanlığı ile KOM Şube Müdürlüğü ekiplerince uyuşturucu operasyonu yapıldı.
“KİMLİK” SERGİSİ AÇILDI
“KİMLİK” SERGİSİ AÇILDI
Ordu Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi Türk vatandaşların Avustralya´ya göçünün 50. Ve 70. Yıl etkinliklerine kapsamında Türklerin Avustralya´da yaşamını konu edinen “KİMLİK” isimli, Avustralya´da Türk Kimliği İfadeleri sergisinin açılışı gerçekleştirildi.
ÖNCELİĞİMİZ HASTANE OLACAK
ÖNCELİĞİMİZ HASTANE OLACAK
Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, Ordu´nun en önemli sorununun hastane yetersizliği olduğuna dikkat çekti
ORDU PROJE ÜRETİYOR
ORDU PROJE ÜRETİYOR
ORDU´DAN 1 AYDA 478 PROJE
Kapıları itfaiye açtı
Kapıları itfaiye açtı
Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı yangın, trafik kazaları, kurtarma vakalarından sonra en fazla müdahaleyi kapı açma olayları için yaptı.