"ESNAFLIK PEYGAMBER MESLEĞİDİR"
Ahilik Haftası kutlanıyor
Tarih: 19.9.2019 10:04:07/ 191okunma / 0yorum

Ordu´da 11.si düzenlenen Ahilik Haftası kutlama programına katılan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Ahilik ahlakın rekabet ettiği, emeğin anlam bulduğu, inancımızla birleştiği bir dal. Ahinin dürüst oluşu, ahinin nefsini beladan koruması, kulağını fenadan, dilini boş laftan dedikodudan koruması, gıybet ve iftiradan koruması, midesini haramdan, kalbini de tamahtan koruması son derece önemli unsurlar. Biz bunlara dikkat edersek ve çalışmalarımızda çağın gerektirdiği rekabeti sağlar,  ARGE ve bununla ilgili diğer teknik çalışmaları da oluşturursak bizi kimse tutamaz” dedi.

 

“AHİLİĞİN TEMELİNDE DOĞRU ÖLÇME, DOĞRU DAVRANIŞ BULUNMAKTADIR”

Altınordu ilçesi Köprübaşı Meydanı´nda düzenlenen etkinlik Sırrı paşa Caddesi´nde düzenlenen yürüyüşle başladı. Ahiliğin temelinde doğru ölçme ve doğru davranış unsurlarının olduğunu ifade eden Başkan Güler, “Ahilik 13. yüzyılda belki de 14. yüzyılın başlangıcında bu akım olmuş. Esnaflık aynı zamanda peygamber mesleği. Aynı zamanda din alimlerimizin temsilcisi olduğu bir meslek grubu. Son zamanlarda STK diye moda bir terim yerleşti dilimize. Aslında bunların en temeli ahilik teşkilatı.  Ahlakın rekabet ettiği, emeğin anlam bulduğu, inancımızla birleştiği bir dal. Bunun daha da köküne indiğimiz zaman Kur´an-ı Kerim´de iki tane sure görüyoruz. Bunlardan birisi Fatiha, diğeri Maun suresi . Birisi insanın dikey ilişkilerini, diğeri yatay ilişkilerini gösterir. Bu analizi çok dikkatli yapmamız lazım. Hayatımızdaki bütün ilişkileri yatay olarak yapan maun, dikey ilişkileri oluşturan ise Fatiha suresi. Dolayısıyla ahiliğin temeli ta derinlere kadar gider. Çünkü kâinatın da temel aldığı unsur ahlak ve erdem konusu oluyor. Bu bakımdan ben bir belediye başkanı olarak burada denge politikasından ziyade hakkaniyet üzerinde durmak istiyorum. Çünkü iyi ile kötü arasında denge olmaz. Haklı ile haksız arasında denge olmaz. Güzel ile çirkin arasında denge olmaz. Burada tek bir doğru vardır, adalet vardır. Ahiliğin temelinde de doğru ölçme, doğru davranış bulunmaktadır” diye konuştu.

 

“ÇOK BAŞARILI BİR GELECEK BİZİ BEKLİYOR”

 Başkan Güler, “Ben göreve başlarken düşünen, üreten, yarışan Ordu sloganı ile başladım. Burada düşünüp, geçmişteki başarının günümüzde neden aynı şekilde devam etmediğini ve daha nasıl iyi olması gerektiğini düşünmemiz lazım. İkinci olarak üretmemiz lazım. Üretim sadece maddenin üretimi değil, faaliyetlerin kalitesinin üretimi. Davranışların güzelliği. Üçüncüsü de yarışmak. Burada da güzellikte yarışacağız. Üretimde, ahlakta yarışacağız. Sevgide yarışacağız. Bunu yaparsak Ordu Ahi Evran kültürüyle çok daha başarılı yerlere gider. Şehrimizi marka şehir haline getirir. Ahinin dürüst oluşu, ahinin nefsini beladan koruması, kulağını fenadan, dilini boş laftan dedikodudan koruması, gıybet ve iftiradan koruması, midesini haramdan, kalbini de tamahtan koruması önemli unsurlar. Biz bunlara dikkat edersek ve çalışmalarımızda çağın gerektirdiği rekabeti ARGE ve bununla ilgili diğer teknik çalışmaları da oluşturursak bizi kimse tutamaz. Bu bakımdan bugünün önemi çok büyük. Doğruluk, dürüstlük ve mertlikten yana tutumumuzu ortaya koyduk. Aynı zamanda dünyada belki ilk defa erdemli davranışları geliştirme diye bir birim oluşturduk. Bu örnek çalışmalarla aynı zamanda bizim ufkumuzu açacak. Göreve başlarken ben yok siz var demiştim. Ahinin de aslında temeli budur. Eğer biz bu ilkeler doğrultusunda hareket edersek bizi kimse tutamaz. Çok başarılı bir gelecek bizi bekliyor” şeklinde konuştu.

 

Konuşmaların ardından Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu tarafından hazırlanan “Şed Kuşatma” gösterisi sunuldu. Ahilik Haftası kutlama programı yılın çırağı Muhammet Aşkın, yılın kalfası Alican Aydın ve yılın Ahisi Mustafa Şen´e plaket ve hediye takdimi yapılarak, protokol üyelerinin Ahilik pilavı dağıtımıyla son buldu.   
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ESNAFLIK PEYGAMBER MESLEĞİDİR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Madde bağımlılığı  şiddeti arttırıyor
Madde bağımlılığı şiddeti arttırıyor
Milliyetçi Hareket Partisi 23. Dönem Milletvekili Av. Rıdvan Yalçın, giderek artan şiddet olaylarının uyuşturucu kullanımındaki artışın büyük etkisi olduğunu belirtti.
Ordu´da kadın cinayeti
Ordu´da kadın cinayeti
Ordu´da, evinin önünde bir saldırgan tarafından bıçaklanan 20 yaşındaki Ceren Özdemir, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.
ANITI PROJESİ BAŞLIYOR
ANITI PROJESİ BAŞLIYOR
Ordulu şehitlerin isimleri yaşatılacak
BÜTÇESİ BELLİ OLDU
BÜTÇESİ BELLİ OLDU
Büyükşehir Belediyesinin 2020 mali yılı bütçesi görüşülerek karara bağlandı.
Ordu kumsalıyla farklı
Ordu kumsalıyla farklı
Ordu Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, “100 km´lik kıyı şeridi bulunan Ordu´nun 60 km´lik kıyı bölümü kumsallardan oluşmaktadır. Bu özelliği ile Ordu diğer Karadeniz illerinden farklı bir yapıya sahiptir” dedi.
VETERİNER FAKÜLTESİ GELİYOR
VETERİNER FAKÜLTESİ GELİYOR
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu´da bir Veteriner Fakültesi kurulması için çalışma başlattıklarını açıkladı.
BÜTÜN YOLLAR OGU´YA ÇIKACAK
BÜTÜN YOLLAR OGU´YA ÇIKACAK
Ordu Büyükşehir Belediyesi, kırsal ilçelerdeki vatandaşların Ordu-Giresun Uluslararası (OGU) Havalimanı´nın ulaşımını kolaylaştırmak için kolları sıvadı.
ŞEHİR HASTANESİ MÜJDESİ
ŞEHİR HASTANESİ MÜJDESİ
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler, 900 yataklı Şehir Hastanesi´nin proje ihalesine çıkıldığı müjdesini verdi.
Sürücüler ´hamsi radarına´ yakalandı
Sürücüler ´hamsi radarına´ yakalandı
Fatsa´da düzenlenen hamsi festivali, renkli görüntülere sahne oldu.
 Yerin üstü altından değerlidir
Yerin üstü altından değerlidir
Fatsa´da siyanürle altın arama faaliyetine Tüm Köy Sen tepki gösterdi.
“Teröre geçit yok”
“Teröre geçit yok”
.
94 bin yolcuya  hizmet verildi
94 bin yolcuya hizmet verildi
.
201 aranan şahıs yakalandı
201 aranan şahıs yakalandı
.
Ünye´de uyuşturucuya geçit yok
Ünye´de uyuşturucuya geçit yok
.
Ordu geleceğe nefes oldu
Ordu geleceğe nefes oldu
Tüm Türkiye´de saat 11.11´de gerçekleşen fidan dikim etkinliği kapsamında, Ordu genelinde 103 bin 300 fidan toprakla buluşturuldu.
Ordu zihniyet dönüşümü yaşadı
Ordu zihniyet dönüşümü yaşadı
Ordu, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler sayesinde fındık bahçeleri ile deniz arasında sıkışmış bir il olmaktan çıkıp ekonomik ve sosyal yönden zihniyet dönüşümü yaşadı.
ALBAYRAK´TAN MÜJDE
ALBAYRAK´TAN MÜJDE
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Ordu İş Dünyası ile Buluşma” programının yanı sıra çeşitli ziyaret ve temaslarda ve ziyaretlerde bulunmak üzere Ordu´ya geldi.
DUALARLA SON YOLCULUĞA UĞURLANDI
DUALARLA SON YOLCULUĞA UĞURLANDI
Düğünü için geldiği Ordu´da kazada ölen uzman çavuş defnedildi