Fındık üreticilerine budama desteği
“Fındıkta Örnek Uygulama Timleri Sahada Projesi” kapsamında makine-alet dağıtım töreni yapıldı.
Tarih: 17.10.2019 09:47:10/ 317okunma / 0yorum

Ordu Valiliği Himayesinde, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce fındıkta kalite ve verimliliği artırmak amacı ile uygulanan ´Fındıkta Örnek Uygulama Timleri Sahada Projesi´ kapsamında üreticilere makine ve ekipman dağıtımı gerçekleştirildi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü kampüsünde gerçekleştirilen törene, Vali Seddar Yavuz, Altınordu Kaymakamı Niyazi Erten, İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Altınordu Ziraat Odası başkanı Atakan Akça, İlçe Tarım ve Orman Müdürleri, Ziraat Odaları çalışanları ve danışmanlar katıldı.

Ordu Valiliği Himayesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce fındıkta kalite ve verimliliği artırmak amacı ile uygulanan “Fındıkta Örnek Uygulama Timleri Sahada Projesi” eğitim ve makine-alet dağıtım töreninde bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, ”Ordu, Dünyadaki fındık üretiminin %25´ini, Türkiye fındık üretiminin %35´ini sağlayan ve fındığın başkenti olarak nitelendirdiğimiz şehrimizdir. Bahçelerimiz yaşlanıyor, verimimiz düşüyor ama dünya-daki rekabette kızışıyor. Bu rekabette rekabet gücümüzü korumak, geliştirmek bakı-mından bizim birim alandan verim miktarımızı yükseltmemiz gerekiyor. Birim alandan elde ettiğimiz verimimiz düştükçe, rekabet gücümüz de, kârımız da kalmıyor ve göçü tartışmaya başlıyoruz. Valilik, Tarım ve Orman Teşkilatımız, Ziraat Odalarıyla birlikte birim alanda verimi nasıl yükseltiriz? sorusu üzerinde sürekli çalışıyoruz.  Bunun için de bilimsel teknikleri kullanmak gerekiyor. Başta budama, gübreleme,  yaşlanan bahçelerin sökülerek yenilerinin oluşturulması dahil olmak üzere yaygın bir proje uygulamak istiyoruz” dedi.

“Valilik Yatırım izleme ve Koordinasyon Başkanlığının bütçesini aktif olarak tarım teşkilatı için kullanmak istiyo-ruz” diyen Vali Yavuz, ”Bu proje ilk başlan-gıcıydı. Valilik olarak, bu ekipmanları alalım ve Tarım İlçe Müdürlüklerimiz, Ziraat Odalarımız, çiftçilerimiz hep beraber güzel işler yapsınlar istedik” diye konuştu.

Konuşmasında, fındık üreticilerine övgüde bulunan Vali Yavuz, “Özveri ile çalışan tarım teşkilatımıza, ziraat odalarımıza ve en önemlisi de tabi keçilerin bile zor çıkacağı yürüyeceği alanlarda, bu alanları yeşile döndüren, verime dönüştüren, vefakar, çalışkan Ordulu çiftçilerimize minnet ve şükranlarımı iletiyorum. Çünkü, az çok araziyi bilen, bütün bir ömrünü nere-deyse kırsalda geçirmiş bir kardeşiniz olarak, bırakın bu dik yamaçlı arazilerde tarım yapmayı, insanlar orada yürümekten korkar. O yüzden Ordulu kardeşlerimizi, Karadeniz insanının bu cesaretini, çalışkanlığını hepimizin takdirle karşılaması ve onun emeğine saygı duyması gerekir. Orduluların deyimiyle fındık sadece fındık değildir, fındık sadece hasat mevsiminde konuşulan bir husus değildir. Bütün hayatımızı neredeyse, doğumumuzdan ölümümüze her alanımızı etkileyen, kültürümüzü, sohbetimizi, yeme içme biçimimizi, her şeyimizi etkileyen önemli bir üründür. Onun için bu önemli ürüne hep birlikte sahip çıkmalıyız” şeklinde konuştu.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan ise yaptığı konuşmada, “Bugün burada çok önemli bir projenin başlangıcı için burada toplanmış bulunuyoruz. Sayın Valimizin talimatlarıyla fikirleriyle bölgemizin ilimizin en önemli projesi diyebiliriz. Fındıkta verim ve kalitenin artırılması lazım. Bugünden sonra budama makası, budama testeresi, çapa makinası gibi tarımda teknik ve bilimsel yönden yapılacak olan ekipman dağıtımının çiftçilerimiz için çok yararlı olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz konuşmasında, proje kapsamında daha önceden her ilçede uygulanan örnek bahçelere yenilerini eklemek için start verildiğini söyledi ve “Sayın Valimizin başlatmış olduğu talimatlar sonucunda yaptığımız çalışmalar ile il genelinde örnek bahçeler oluşturacağız. Fındıkta verim ve kaliteyi artıracağız. YİKOB´nın desteğiyle makine ekipmanlarımız alındı, 35 tim görev yapacak” dedi.

Konuşmaların ardından, Vali Seddar Yavuz ve diğer protokol üyeleri tarafından ekipmanların dağıtımı yapıldı. Projenin, toplam 670 mahallede 2.010 üreticide uygulanması planlandı. Proje kapsamında İl-İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ile Ziraat Odalarında görevde bulunan 70 teknik personel görev yapacak. ilçelere 19 adet çapa makinesi, 35 adet akülü budama seti, 35 adet motorlu budama testeresi, 22 adet sırt atomüzörü, 70 adet budama testeresi, 70 adet budama makası, 70 adet tulum ve 70 adet çizme verilirken, YİKOB tarafından karşılanan projenin bütçesi yaklaşık 350.000 TL .

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Fındık üreticilerine budama desteği
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ordu´da kadın cinayeti
Ordu´da kadın cinayeti
Ordu´da, evinin önünde bir saldırgan tarafından bıçaklanan 20 yaşındaki Ceren Özdemir, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.
ANITI PROJESİ BAŞLIYOR
ANITI PROJESİ BAŞLIYOR
Ordulu şehitlerin isimleri yaşatılacak
BÜTÇESİ BELLİ OLDU
BÜTÇESİ BELLİ OLDU
Büyükşehir Belediyesinin 2020 mali yılı bütçesi görüşülerek karara bağlandı.
Ordu kumsalıyla farklı
Ordu kumsalıyla farklı
Ordu Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, “100 km´lik kıyı şeridi bulunan Ordu´nun 60 km´lik kıyı bölümü kumsallardan oluşmaktadır. Bu özelliği ile Ordu diğer Karadeniz illerinden farklı bir yapıya sahiptir” dedi.
VETERİNER FAKÜLTESİ GELİYOR
VETERİNER FAKÜLTESİ GELİYOR
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu´da bir Veteriner Fakültesi kurulması için çalışma başlattıklarını açıkladı.
BÜTÜN YOLLAR OGU´YA ÇIKACAK
BÜTÜN YOLLAR OGU´YA ÇIKACAK
Ordu Büyükşehir Belediyesi, kırsal ilçelerdeki vatandaşların Ordu-Giresun Uluslararası (OGU) Havalimanı´nın ulaşımını kolaylaştırmak için kolları sıvadı.
ŞEHİR HASTANESİ MÜJDESİ
ŞEHİR HASTANESİ MÜJDESİ
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler, 900 yataklı Şehir Hastanesi´nin proje ihalesine çıkıldığı müjdesini verdi.
Sürücüler ´hamsi radarına´ yakalandı
Sürücüler ´hamsi radarına´ yakalandı
Fatsa´da düzenlenen hamsi festivali, renkli görüntülere sahne oldu.
 Yerin üstü altından değerlidir
Yerin üstü altından değerlidir
Fatsa´da siyanürle altın arama faaliyetine Tüm Köy Sen tepki gösterdi.
“Teröre geçit yok”
“Teröre geçit yok”
.
94 bin yolcuya  hizmet verildi
94 bin yolcuya hizmet verildi
.
201 aranan şahıs yakalandı
201 aranan şahıs yakalandı
.
Ünye´de uyuşturucuya geçit yok
Ünye´de uyuşturucuya geçit yok
.
Ordu geleceğe nefes oldu
Ordu geleceğe nefes oldu
Tüm Türkiye´de saat 11.11´de gerçekleşen fidan dikim etkinliği kapsamında, Ordu genelinde 103 bin 300 fidan toprakla buluşturuldu.
Ordu zihniyet dönüşümü yaşadı
Ordu zihniyet dönüşümü yaşadı
Ordu, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler sayesinde fındık bahçeleri ile deniz arasında sıkışmış bir il olmaktan çıkıp ekonomik ve sosyal yönden zihniyet dönüşümü yaşadı.
ALBAYRAK´TAN MÜJDE
ALBAYRAK´TAN MÜJDE
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Ordu İş Dünyası ile Buluşma” programının yanı sıra çeşitli ziyaret ve temaslarda ve ziyaretlerde bulunmak üzere Ordu´ya geldi.
DUALARLA SON YOLCULUĞA UĞURLANDI
DUALARLA SON YOLCULUĞA UĞURLANDI
Düğünü için geldiği Ordu´da kazada ölen uzman çavuş defnedildi
BEYAZ ÖNLÜKLERİNİ GİYDİLER
BEYAZ ÖNLÜKLERİNİ GİYDİLER
Tıp Fakültesi Öğrencileri Beyaz Önlüklerini Giydi