“Fiyatta bir terslik var”
Tüm Köy Sen Ordu Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Tuncay Zengin, Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan fındık fiyatının fındığın maliytet fiyatı olduğunu belirterek, “bu işte bir terslik var” dedi.
Tarih: 30.7.2019 09:46:37/ 175okunma / 0yorum

Tüm Üreticiler ve Köylüler Sendikası (Tüm Köy Sen) Yönetim Kurulu Üyesi Tuncay Zengin, Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan fındık fiyatını "kabul edilemez" olarak değerlendirdi.

Fındığın maliyet hesabını yaptıklarını ve 16.25 TL olarak daha önce açıkladıklarını belirten Zengin, “bizim beklentimiz 16 lira maliyeti olan fındığa 25 lira fiyat verilmesiydi. Tüm Köy Sen olarak çalışmayı yaparken objektif olmaya özen gösterdik. Birim alandan alınan ürünü Türkiye ortalamasının 15 kg. üzerinde tuttuk. İşçi yevmiyesini ortalamanın altında hesapladık. Bir işçinin günde (pazara hazır) 40 kg. fındık topladığını varsaydık. Ve 5 - 6 kalem maliyet unsurunu hesaplamaya dahil etmedik. Bunlara rağmen 1 kg. fındığın maliyeti 16.52 TL. Diğer kurum ya da kişilerin yaptığı hesaplamalara baktığımızda 14.50 TL ve 17.00 TL aralığında rakamlar bulunduğunu görüyoruz. Yani yapılan bütün çalışmalar birbiriyle örtüşüyor. Hükümetin 2019 ürünü levant kalite fındık için açıkladığı taban fiyat (*Aslında bu tavan fiyat) 16.50 TL. Şimdi bu işte bir terslik var” dedi.

Tarımda da sınıf çıkarı var

Zengin, açıklamasında maliyetini ancak kurtaran fiyat açıklamasının tarım politikalarının niteliğinden kaynaklandığını vurgulayarak, “esas konuşulması, dillendirilmesi, konunun tamamen sınıfsal olduğunun toplumda tartışılması gerekliliğine inandığımız olayın özü kabaca şu: Yeni dünya düzeninde ulus devletlerin yerini küresel sermayenin egemeni olan şirketler alıyor. Başta enerji olmak üzere silâh sanayi, ilâç sanayi, tohum-tarım-gıda sektörü ve sağlık sektörü bu çok uluslu tekelci sermayeye devrediliyor. Aslında günümüzde yaşanılan süreç; emperyalizmin yerküreyi paylaşımı sürecidir. Kapitalizm her bunalıma girdiğinde bu paylaşım yaşanmıştır. Paylaşım günümüzde Asya ve Afrika´da yapılmaktadır. Nedeni her iki kıta ülkelerinin kaynaklarını, doğasını, insan emeğini ve hatta kültürünü sömürmektir. Bunu da o ülkedeki işbirlikçileri aracılığıyla yapıyorlar.”

Üreticiye değil şirketlere destek yapılıyor

Zengin´in açıklaması şöyle: “Ülkemizde uygulanan "tarım politikalarıyla (!) bu durumu örnekleyebiliriz. Fazla gerilere gitmeden 2000 yılında çıkarılan 4572 sayılı birliklerin özerkleştirilmesi yasası ile sözleşmeli üretimin önü açıldı. Anayasada yer alan, gayrisafi milli gelirin yüzde 1´inin tarıma destek olarak kullanılması belirtildiği hâlde bu oranın süreç içerisinde yüzde 0.3´lere çekildi. AB ilerleme komisyonuna taahhüt edilen tarımda yüzde 28´lik istihdam yüzde 10´lara çekildi. Tütünün Philip Morris´e, şeker fabrikalarının Carcill´e, fındığın Ferraro´ya devredildi, teslim edildi. Çıkarılan tohumculuk yasası, tarımda milli birlik projesi ve sonuç olarak çok uluslu tarım ve gıda tekellerinin ucuz ham mamul tedarikçisi durumuna düşen bir ülke haline getirildik. Bunu değiştirebiliriz. Bağım- sızlık dürtüsü vazgeçilmezimiz olacak. Üretimi esas, emeği kutsal bileceğiz. Antikapitalist olacağız ki anti-emperyalistiz diyebilelim. Üretici olarak çıkarımız için örgütleneceğiz.”

Fındık 25 TL´de olmalı

Zengin, daha önce fındık fiyatının 18- 20 TL olmasını isteyenlerin verilen fiyatı olumlu karşılamalarını da eleştirerek, “bizim gibi Ziraat Odaları ve başkaları da maliyet hesabı yaptı. Yapılan açıklamalarda 20 TL istediler. Şimdi de memnuniyetlerini dile getiriyorlar. Devlet desteğiyle fiyatın 19 TL´ye çıktığını iddia eden yetkilere sesleniyoruz. Biz yaptığımız hesapta devlet desteklerini gelir hanesine ekleyerek yaptık zaten buna karşın maliyet 16.52 TL oldu. Bu nedenle 25 TL istiyoruz.

Fındık 12 TL´ye düşmedi

Temmuz ayında fındık fiyatlarının 11-12 TL´ye kadar düştüğüyle ilgili değerlendirmelere de değinen Zengin; “Haziran, Temmuz ayları geldiğinde yeni sezonun fiyatının baskılanma politikaları her yıl oluyor. Bu yılda 18-19 TL´den satılan fındığın fiyatı Temmuz ayında birdenbire 11-12 TL´ye düştü dendi. Bu bir algı operasyonudur. Temmuz ayında üreticinin elinde fındık mı vardı da pazara indirsin. Bu tüccar ve ihracatçının bilerek yaptığı bir fiyat düşürme operasyonudur. 18-19 TL´ye fındık alınırken Cumhurbaşkanının açıkladığı 16.5 -17.00 TL fiyat, tekellerin işine yarıyor” dedi.

TMO ne kadar fındık alacak?

TMO´nun fındık politikalarına da değinen Zengin, “TMO üreticinin tüm fındığını alacak mı belli değil. Belli bir oranda aldığında serbest piyasacılar fiyatı daha da aşağıya çekecek. Devlet ne kadar para ayıracak fındık almaya belli değil. Yani alım politikası da önemli. Bu zamana kadar olduğu gibi üreticinin ürününü ucuza kapatmanın hesabı yapılacak. Bu olumsuzluğu ortadan kaldırmanın birinci koşulu üreticilerin kendi çıkarları için sendikalarında örgütlenmelerdir.” dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Fiyatta terslik
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yumurtalar OBB´den
Yumurtalar OBB´den
Kırsal kesimde yaşayan insanların gelir kaynaklarının çeşitlendirilmesi amacıyla tarım projelerine ağırlık veren Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, tavuk ve yumurta üretiminin artmasıyla birlikte ihtiyaç sahibi vatandaşlara bir yıl içinde 90 bin yumurta dağıtımı yapılması talimatını verdi.
Bakanlıktan Eylem Planı
Bakanlıktan Eylem Planı
Bakan Karadeniz Bölgesi için bir eylem planı hazırladı.
Ordu´daki vahşette DEAŞ izi
Ordu´daki vahşette DEAŞ izi
Ordu´da geçen yıl başı kesilerek öldürülen Iraklı Hussein Kalaf Abdulameer Marzoq (17) cinayetinden DEAŞ izi çıktı. Cinayeti işleyen Iraklı Ahmet Ahmed´in İdlib´den Türkiye´ye geldiği belirlendi. Marzoq´u cinayet yerine götüren Musa Najm Abdullah Al Qaisi´nin cep telefonunda ise DEAŞ terör örgütünün propaganda görüntüleri ile “Yaptığınız onurlu işinizden dolayı teşekkür ederim” şeklinde Arapça sesli mesaj çıktı.
"Kaza geliyorum demiş”
"Kaza geliyorum demiş”
CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, geçtiğimiz günlerde, Ordu Gençlerbirliği Kadın Hentbol takımının Yozgat´a maça giderken kaza geçirmesi ve 2 sporcunun hayatını kaybetmesini Mecliste düzenlediği basın toplantısı ile gündeme getirdi.
SONA YAKLAŞILDI!
SONA YAKLAŞILDI!
Şehit Birol Yıldırım Caddesi´nden başlayarak Dörtyol Kavşağı´nda sonlanacak 4.280 metre uzunluğa sahip alternatif çevre yolunda sona yaklaşıldı
STK´LAR YOL İSTEDİLER
STK´LAR YOL İSTEDİLER
Sarpdere-Damarlı-Çatalarmut karayolu çalıştayı yapıldı.
Madde bağımlılığı  şiddeti arttırıyor
Madde bağımlılığı şiddeti arttırıyor
Milliyetçi Hareket Partisi 23. Dönem Milletvekili Av. Rıdvan Yalçın, giderek artan şiddet olaylarının uyuşturucu kullanımındaki artışın büyük etkisi olduğunu belirtti.
Ordu´da kadın cinayeti
Ordu´da kadın cinayeti
Ordu´da, evinin önünde bir saldırgan tarafından bıçaklanan 20 yaşındaki Ceren Özdemir, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.
ANITI PROJESİ BAŞLIYOR
ANITI PROJESİ BAŞLIYOR
Ordulu şehitlerin isimleri yaşatılacak
BÜTÇESİ BELLİ OLDU
BÜTÇESİ BELLİ OLDU
Büyükşehir Belediyesinin 2020 mali yılı bütçesi görüşülerek karara bağlandı.
Ordu kumsalıyla farklı
Ordu kumsalıyla farklı
Ordu Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, “100 km´lik kıyı şeridi bulunan Ordu´nun 60 km´lik kıyı bölümü kumsallardan oluşmaktadır. Bu özelliği ile Ordu diğer Karadeniz illerinden farklı bir yapıya sahiptir” dedi.
VETERİNER FAKÜLTESİ GELİYOR
VETERİNER FAKÜLTESİ GELİYOR
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu´da bir Veteriner Fakültesi kurulması için çalışma başlattıklarını açıkladı.
BÜTÜN YOLLAR OGU´YA ÇIKACAK
BÜTÜN YOLLAR OGU´YA ÇIKACAK
Ordu Büyükşehir Belediyesi, kırsal ilçelerdeki vatandaşların Ordu-Giresun Uluslararası (OGU) Havalimanı´nın ulaşımını kolaylaştırmak için kolları sıvadı.
ŞEHİR HASTANESİ MÜJDESİ
ŞEHİR HASTANESİ MÜJDESİ
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler, 900 yataklı Şehir Hastanesi´nin proje ihalesine çıkıldığı müjdesini verdi.
Sürücüler ´hamsi radarına´ yakalandı
Sürücüler ´hamsi radarına´ yakalandı
Fatsa´da düzenlenen hamsi festivali, renkli görüntülere sahne oldu.
 Yerin üstü altından değerlidir
Yerin üstü altından değerlidir
Fatsa´da siyanürle altın arama faaliyetine Tüm Köy Sen tepki gösterdi.
“Teröre geçit yok”
“Teröre geçit yok”
.
94 bin yolcuya  hizmet verildi
94 bin yolcuya hizmet verildi
.