İŞKUR´DAN YENİ SİSTEM
Ordu İŞKUR Müdürü İsa Kaymak, “İŞKUR danışmanları, iş arayan, işveren, engelli ve meslek gibi işkollarına ayrılarak, hem danışmanlık yaptıkları bireylere daha fazla zaman ayırma imkanı yakaladı hem de istihdam kalitesini artırma adına önemli projeleri bir bir hayata geçirme fırsatı yakaladı” dedi
Tarih: 21.10.2019 09:55:34/ 612okunma / 0yorum

HABER: Mustafa Kemal POYRAZ

Ordu İŞKUR Müdürü İsa Kaymak, “profil temelli nitelikli danışmanlık sistemi dediğimiz bir sistem değişikliğine gittik. 4 temel faktör üzerine yoğunlaşan İŞKUR danışmanları, iş arayan, işveren, engelli ve meslek gibi işkollarına ayrılarak, hem danışmanlık yaptıkları bireylere daha fazla zaman ayırma imkanı yakaladı hem de istihdam kalitesini artırma adına önemli projeleri bir bir hayata geçirme fırsatı yakaladı” dedi.

Kaymak, “danışmanlarımız 4 temel faktör üzerine görevlendirildi. iş arayan danışmanları, herhangi bir engeli olmayan bireylere danışmanlık hizmeti verirken, iş veren danışmanları da, işçi taleplerinin dışarıdan karşılanmasının önüne geçecek. Engelli danışmanları, engelli bireylerimizin istihdamlarını artırmak ve daha uygun bir ortamda yaşamlarını sürdürebilmeleri için çeşitli projelere yoğunlaşırken, meslek danışmanları da, okul ve kampüs gibi eğitim yuvalarında öğrencilerin meslek becerilerini kazanmaları adına sunumlar gerçekleştirecek” dedi

Bu sistemle iş arayan ile işveren danışmanlığının tamamıyla bir birinden ayrıldığını belirten Kaymak, “iş arayanlar giriş kattaki bir cihazdan numaralarını alıyorlar. Bu kişiler yine birinci katta olan 12 danışman arkadaşımızla bir araya geliyorlar. Bu arkadaşlarımız iş arayanlarla bire bir görüşüyorlar. İş arayan kişiler burada CV lerini oluşturuyorlar. Kendilerine uygun iş yeri varsa oralara yönlendiriliyorlar. Birde işveren danışmanlığı var. Bu bölümle ilgili yaklaşık 8-9 arkadaşımız görev yapıyor. İşveren danışmanlığı yapan arkadaşlarımız tamamen işveren danışmanlığı olarak çalışıyorlar. 3-4 arkadaşımız buraya gelen işverenle ilgilenirken geriye kalan 4-5 arkadaşımız işyerlerini ziyarette bulunuyorlar. Her bir arkadaşımız günde 7-8 işyerini ziyaret ediyor. Onlara iş kurun teşviklerini, programlarını, iş başı eğitim programı, mesleki eğitimle ilgili programları kendilerine nasıl destek olunacağını, nitelikli personel arayışları olduğunu, personelle ilgili hangi nitelikte olduklarını öğrenip gelip sistemi açıyorlar. Bu arada açık iş pozisyonlarını takip ediyorlar” dedi. 

 İş arayanlara daha profesyonel hizmet verilmeye başlandığını bildiren  Kaymak, “iş arayan engelli birimini de ayırdık. Bu işle ilgili olarak iki arkadaşımızı tahsis ettik. Engelli arkadaşlarımız direkt olarak bu arkadaşlarımızla muhatap oluyorlar. Ayda bir kez olmak üzere her ayın son Çarşamba günü engelli açığı olan işverenleri oraya oturtuyoruz.  Burası sizin ofisiniz, burada engelliler ile görüşmenizi yapın, 15 gün içerisinde engelli açığınızı doldurun diyoruz. Onlar da 15 gün sonra bizlere biz şu kişi işe almak istiyoruz diyorlar. Burada işveren kendi katındaki ofisi iş arayan ofisleri olarak da kullanabiliyor. İşverenin kendisi olsun, danışmanı olsun buradaki ofisleri kendi ofisleri gibi kullanabiliyorlar” dedi. 

 İş Kulübü adı altında yeni bir birim oluşturduklarını belirten Kaymak, “iş kulübü üniversite ile temas halinde, üniversite öğrencilerinin ilerleyen süreçte iş arama beceresi, hangi yollarla iş arayacaklar, nasıl öz geçmiş hazırlayacaklar, işverenle hangi konuda nasıl görüşecekler, bunun ayrıntıları üzerine eğitimler yapıyor. Veya uzun süreli işsizler var, dezavantajlı kesimler var, Sosyal yardımlaşmadan yardım alanlar, hüküm giymiş insanların adaptasyonlarıyla ilgili olarak çalışmalar ve eğitimler yapıyor İş Kulübü. Bunu da burada 23 Eylül 2019 tarihinde hayata soktuk. Bina yeni, sistem yeni bu yeniliklerde bundan sonra devam edecek” dedi. 

40 bin civarında iş arayan kaydı olduğunu belirten Kaymak, “ 9-10 bin civarında iş arayanlar okul ve kamu kurumu gibi toplum yararına programları talep edenler o alanda çalışmak isteyenlerden oluşuyor. Onun dışındakiler de genel iş arayanlardan oluşuyor. İş arayan yaklaşık 4-5 bin civarında arkadaşımız var. Onlar da farklı mesleklerde iş arıyorlar. Biz kurum olarak kendilerine şunu söylüyoruz;” üniversiteler çoğaldı, farklı alanlarda mezuniyetleriniz var” Herkes mezuniyetle ilgili iş ararsa hem kolay olmaz, hem de devletin herkese iş istihdamı söz konusu olmaz. Diploma sizin niteliğinizi, kalitenizi artırır. Bu yadsınamaz bir gerçek. İnsanımızın farklı alanlarda da kendilerini geliştirecek işler yapmaması lazım. Bizim mesleki eğitim kurslarımız bunun için önemli” dedi. 

İş arayanlara işverenin yerinde kurs verdirdiklerini belirten Kaymak, “İşveren ile birlikte seçilecek, işverenin talep ettiği 15 kişilik kursu işverenin işyerinde açıp, bir hoca nezaretinde hem işi öğretip, hem de teorik olarak öğrenileni pratik uygulamasını da yapıyor. Mesela bir tekstil atölyesi 25 kişilik dikiş makinası operatörü istiyor, biz o 25 kişilik talebi açıyoruz. İşveren nezaretinde işe alımlar yapılıyor. İş ve meslek danışmanlığı dersi veriyoruz. İşe alınacakları işverenle birlikte seçiyoruz. İşe girecekler açtığımız kursta o işi öğreniyor, hem sertifika alıyor, hem de kurs sonu %50 si istihdam ediliyor. Biz kurum olarak her meslekte kurs açmıyoruz. Öncelikle işveren in bizden talebi olacak. Bu talep en az 10-12 kişinin üzerinde olacak ve de %50 istihdam garantili olacak. Bunun dışında kurs açmıyoruz. Bakırcılık gibi, ağ örücülüğü gibi, iğne oyası yapımı gibi, sepet örücülüğü gibi kurslar açıyoruz. Yakında Ordu Büyükşehir Belediyesi ORMEK yönetimiyle birlikte yün eğirme kursu açacağız. Ya da yünden ip yapma kursunun çalışmasını yapıyoruz. İlerleyen günlerde bu kursu açmayı düşünüyoruz. Bunu öğretirken arkasından sertifika veriyoruz. Kurs süreci içerisinde kurs harçlığı adı altında bir harçlık veriyoruz. Ama bunda istihdam garantisi yok. Diğer işverenlerle birlikte açtığımız kurslarda istihdam garantisi var. Ticaret Odasını da ortak ettiğimiz MEGİP dediğimiz mesleki eğitim ve işbirliği kursumuz var. Yine işyerinde açıyor süresini daha uzun tutuyoruz. MEGİP kurusu ile verdiğimiz ücretler asgari ücrete tekamül ediyor. Ortalama günlük 77 lira ödüyoruz. Genel sağlık sigortası ve meslek hastalığı, iş kazası primlerini biz ayrıca SSK ya yatırıyoruz” dedi.

Ordu´da işverenler dahil herksin kullanabileceği bir salon olduğunu belirten Kaymak, “ayrı toplantı odamız var. Burada da özel toplantıları gerçekleştirebiliyoruz. İleriki günlerde sektör sektör toplantılara başlayacağız. Hangi sektörün hangi elemana ihtiyacı var. Sağ olsun valimiz bunu yapıyordu. İşverenin çok nitelikli eleman ihtiyacı var. Deneyimi ve becerisi olmayan bir sürü insan var. Vatandaş farklı alanda eğitim almış ama o alanda kendisine iş bulamamış mecburen başka bir alanda çalışmak zorunda kalıyor. İşte biz o zaman iş başı diye bir programı devreye sokuyoruz. İşverene diyoruz ki imalatsa 6 ay, hizmet sektöründe ise 3 ay süre ile bu vatandaşı işe al kendin eğit. Sonrasında ise sigortalı olarak işe devam ettir diyoruz. İş Kur o işletmenin üzerinden yükünü alıyor, daha sonra da sigorta teşvikiyle desteklemeye devam ediyor. İş Kur ile bağlantılı çalışan bir işveren nerden bakarsan  2 yıl iki buçuk yıl teşvikten yararlanıyor. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İŞKUR YENİ SİSTEM
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Madde bağımlılığı  şiddeti arttırıyor
Madde bağımlılığı şiddeti arttırıyor
Milliyetçi Hareket Partisi 23. Dönem Milletvekili Av. Rıdvan Yalçın, giderek artan şiddet olaylarının uyuşturucu kullanımındaki artışın büyük etkisi olduğunu belirtti.
Ordu´da kadın cinayeti
Ordu´da kadın cinayeti
Ordu´da, evinin önünde bir saldırgan tarafından bıçaklanan 20 yaşındaki Ceren Özdemir, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.
ANITI PROJESİ BAŞLIYOR
ANITI PROJESİ BAŞLIYOR
Ordulu şehitlerin isimleri yaşatılacak
BÜTÇESİ BELLİ OLDU
BÜTÇESİ BELLİ OLDU
Büyükşehir Belediyesinin 2020 mali yılı bütçesi görüşülerek karara bağlandı.
Ordu kumsalıyla farklı
Ordu kumsalıyla farklı
Ordu Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, “100 km´lik kıyı şeridi bulunan Ordu´nun 60 km´lik kıyı bölümü kumsallardan oluşmaktadır. Bu özelliği ile Ordu diğer Karadeniz illerinden farklı bir yapıya sahiptir” dedi.
VETERİNER FAKÜLTESİ GELİYOR
VETERİNER FAKÜLTESİ GELİYOR
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu´da bir Veteriner Fakültesi kurulması için çalışma başlattıklarını açıkladı.
BÜTÜN YOLLAR OGU´YA ÇIKACAK
BÜTÜN YOLLAR OGU´YA ÇIKACAK
Ordu Büyükşehir Belediyesi, kırsal ilçelerdeki vatandaşların Ordu-Giresun Uluslararası (OGU) Havalimanı´nın ulaşımını kolaylaştırmak için kolları sıvadı.
ŞEHİR HASTANESİ MÜJDESİ
ŞEHİR HASTANESİ MÜJDESİ
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler, 900 yataklı Şehir Hastanesi´nin proje ihalesine çıkıldığı müjdesini verdi.
Sürücüler ´hamsi radarına´ yakalandı
Sürücüler ´hamsi radarına´ yakalandı
Fatsa´da düzenlenen hamsi festivali, renkli görüntülere sahne oldu.
 Yerin üstü altından değerlidir
Yerin üstü altından değerlidir
Fatsa´da siyanürle altın arama faaliyetine Tüm Köy Sen tepki gösterdi.
“Teröre geçit yok”
“Teröre geçit yok”
.
94 bin yolcuya  hizmet verildi
94 bin yolcuya hizmet verildi
.
201 aranan şahıs yakalandı
201 aranan şahıs yakalandı
.
Ünye´de uyuşturucuya geçit yok
Ünye´de uyuşturucuya geçit yok
.
Ordu geleceğe nefes oldu
Ordu geleceğe nefes oldu
Tüm Türkiye´de saat 11.11´de gerçekleşen fidan dikim etkinliği kapsamında, Ordu genelinde 103 bin 300 fidan toprakla buluşturuldu.
Ordu zihniyet dönüşümü yaşadı
Ordu zihniyet dönüşümü yaşadı
Ordu, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler sayesinde fındık bahçeleri ile deniz arasında sıkışmış bir il olmaktan çıkıp ekonomik ve sosyal yönden zihniyet dönüşümü yaşadı.
ALBAYRAK´TAN MÜJDE
ALBAYRAK´TAN MÜJDE
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Ordu İş Dünyası ile Buluşma” programının yanı sıra çeşitli ziyaret ve temaslarda ve ziyaretlerde bulunmak üzere Ordu´ya geldi.
DUALARLA SON YOLCULUĞA UĞURLANDI
DUALARLA SON YOLCULUĞA UĞURLANDI
Düğünü için geldiği Ordu´da kazada ölen uzman çavuş defnedildi