ODÜ AKADEMİK YILI AÇILDI
Ordu Üniversitesi yaklaşık 20 bin öğrencisi, 735 akademik personeli ile 2019-2020 akademik yılına başladı
Tarih: 8.11.2019 09:51:53/ 453okunma / 0yorum

Ordu Üniversitesi (odü) yaklaşık 20 bin öğrencisi, 735 akademik personeli ile 2019-2020 akademik yılına başladı.

Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Toplantı Salonu´nda yapılan törene, Vali Seddar Yavuz´un yanı sıra 61. Hükümet Başbakan Yardımcısı, TBMM Milli Eğitim Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Sayın Prof. Dr. Emrullah İşler, AK Parti Ordu Milletvekilleri Metin Gündoğdu ve Ergün Taşçı, Milliyetçi Hareket Partisi Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Aktaş, protokol mensupları, akademik personel ve öğrenciler katıldı.

Törende bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, yeni akademik yılın Ordu Üniversitesine hayırlı olmasını dileyerek, eğitimin ve bilimin önemine değindi.

 

“Tarım, Turizm ve Bilim Şehri Ordu” için kalkınma çalıştayı yaparak bu alanlarda gelişmesi için hedef belirlediklerini söyleyen Vali Seddar Yavuz, uluslararası rekabette öne geçilebilmesi için üniversitelerin inşa edilerek, daha çok insanı eğitmekten ve bilgi üretmekten geçtiğini hatırlattı.
Konuşmasının devamında bu hedeflere ulaşmak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde her ilde bir üniversite projesinin başlatıldığını hatırlatan Vali Yavuz, “Başta bu proje çok eleştirilebilir. Hazırlıklar tamam değil, imkânlarımız yetersiz denilebilir. Bunlar gibi birçok bahane de üretilebilir. Ama şunu kabul edelim ki, aile bütçesini zorlamadan, borçlanmadan herhangi bir iş başarabilmenin mümkün olmadığını hepimiz biliyoruz. Üniversiteye ilk adımı attığımız andan itibaren başta devletimiz, daha sonra hayırseverlerimiz, iş adamlarımız üniversitelere sahip çıktılar. Ve üniversiteleri bugün bu hale getirdiler. Yıllar sonra dönüp 2000-2020 analizleri yapıldığında, aslında bizim eğitimde ne büyük bir sıçrama yaptığımızı, ne kadar mücadele ettiğimizi mutlak suretle tarih not düşecektir. Bu bizim için yeterli değil. O yüzden üreten, yarışan en önemlisi de rekabet eden bir Türkiye´yi inşa etmek zorundayız” diye konuştu.
 
Ordu Büyükşrehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler de bir konuşma yaparak, öğrencilerin iyi bir eğitim dönemi geçirmeleri için Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı olarak güzel bir şehir yapmaya çalıştıklarını ifade ederek, bunun için hem üniversitenin katkılarına ihtiyaçları olduğunu söyledi.
 
Güler, Ordu´nun geleceğini birlikte şekillendirmek istediklerine vurgu yaparak sözlerini şöyle tamamladı: “Hocalarımızın derin tecrübelerini, genç arkadaşlarımızın enerji ile birlikte birikimlerine ihtiyacımız var. Geleceği birlikte şekillendirmek, birlikte yazmak istiyoruz. Bu nedenle şehrin üniversitesiyle daha sıcak, daha samimi ilişkilerle iç içe olmasını arzu ediyoruz. Bununla ilgili tesisleri teker teker kuruyoruz ve ulaşım dâhil özellikle öğrencilerimizin 24 saat kalabilecekleri derslerini çalışabilecekleri sıcak bir ambiyansın oluşturulması için bir çalışma başlatıyoruz. İnşallah güzel bir eser ortaya çıkar. Bundan sonraki çalışmalarımız buranın bir bilim merkezi, düşünen, üreten, yarışan Ordu için Sayın Valimizin de başkanlığında güzel çalışmalar yapmayı arzu ediyoruz.” 
 
 
Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan ise, Ordu Üniversitesinin 13 yıllık geçmişinde gerek akademik, gerekse fiziki gelişimini aralıksız sürdürdüğünü belirterek, kurumsal hedeflerinin bilgiye dayalı sistemlerle donatılmış bir toplum oluşturmanın mücadelesini vererek, hem bilimsel çalışmaların niteliğini ve çeşitliliğinin arttırmak hem de eğitim öğretim faaliyetlerinin kalitesini her dönem yükselterek ülke kalkınmasına katkı sağlamayı sürdürmek olduğunu ifade etti.
 
Rektör Akdoğan “13 yıllık kısa geçmişine rağmen gerek akademik, gerek fiziki gelişimini aralıksız sürdüren ordu üniversitesi alanında yetkin akademisyen ve idari personeli, 3 enstitüsü, 12 fakültesi, 2 yüksekokulu ve 10 Meslek Yüksekokulu ile eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir. 2006 yılında 4 bin 400 öğrenci, 118 akademisyen, 110 idari personel ile eğitim seferberliğine başlayan Ordu Üniversitesi bugün yaklaşık 20 bin öğrencisi, 735 akademik, 337 idari, 317 sürekli işçi ve 12 sözleşmeli personeli ile ulusal ve uluslararası alanda tercih edilen bir üniversite olarak eğitim öğretime devam etmektedir. Ordu Üniversitesi modern ve her türlü ihtiyaca cevap verebilecek kapasiteye sahip yerleşkeleri ile bilimsel, sosyal ve kültürel yaşamıyla üniversitemizi tercih eden öğrencilerimize rahat, güvenilir, huzurlu ve kaliteli bir eğitim öğretim imkanı sunmaktadır. Türkiye üniversite memnuniyet araştırması 2019 raporuna göre üniversitemizin öğrenci memnuniyetinde 123 devlet üniversitesi arasında 38. sırada yer almış olması, yine öğrenci dostu üniversite şehirleri raporunda da Ordu´nun 82 il arasında 17. Sırada yer alması da bunun somut bir örneğidir” diye konuştu.
 
 
Törende, AK Parti Ordu Milletvekili Ergün Taşçı da bir konuşma yaparak, Ordu Üniversitesinin geldiği noktanın gurur verici olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “İnşallah Ordu´da bugün üniversitemiz 10 yıl önce hayal bile edilemezken, bugün gerçekten hem sayısal, hem de nitelik itibariyle hedefimiz yükseklerde olmak şartıyla bugün geldiğimiz nokta gerçekten gurur verici. 
 
Bir parlamenter olarak, özellikle Ordu´muzun, bölgemizin sorunlarına, bölgemizin geleceğine ve aynı zamanda bilim adına buradan doğru tespit ile doğru hedef ile Ordu Üniversitemizin, öğrenci, akademik nitelik ve diğer konularda tüm meselelerinin uzlaşı ile istişare ile ve şehrin sorunları ile birlikte, birlikte yol yürünerek inşallah güzel günlere ulaşacağız.”
 
 
Ak Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu da bir konuşma yaparak, Ordu Üniversitesinin Akademik Yılının hayırlı olmasını diledi.
 
Milliyetçi Hareket Partisi Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Ordu Üniversitesinin kuruluşunda emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerini şöyle tamamladı: “Ordu Üniversitesi, Ordu´nun tamamına hitap eden bir üniversite olması nedeniyle sadece bu yerleşkede bulunan bir üniversite değil, Akkuş´tan, Mesudiye´ye dağılmış bir üniversiteyi bütün ilçelerimizde de hak ettiği şekilde öğrencilerimizin yaşam ve eğitim alanları olarak gerçekleştirmek Ordu için bir borçtur. 1200 kişilik bir öğrenci yurdu hayata geçecek, inşallah bu kapasiteyi daha da arttıralım diyoruz.”Kaynak:

Anahtar Kelimeler: AKADEMİK YILI AÇILDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Z-kütüphane açıldı
Z-kütüphane açıldı
Yeni nesil kütüphane olarak bilenen Z-Kütüphane, Durugöl Ortaokulunda açıldı.
Yılın tezi ödülüne layık görüldü
Yılın tezi ödülüne layık görüldü
Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, “ODTÜ Yılın Tezi Ödülü” ne layık görülen Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Arş. Gör. Dr. Saniye Söylemez´i makamında kabul etti.
2050 yılına kadar ihtiyacı karşılayacak
2050 yılına kadar ihtiyacı karşılayacak
Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin, “ilimize kazandırdığımız okul, ilimizin 2050 yılına kadar meslek lisesi ihtiyacını karşılayacaktır” dedi.
Faaliyet ve projeler gözden geçirildi
Faaliyet ve projeler gözden geçirildi
Yeni eğitim-öğretim yılına yönelik olarak yapılan çalışma, faaliyet ve projeler gözden geçirildi.
FRANSIZ ÖĞRENCİLER ORDU´DA
FRANSIZ ÖĞRENCİLER ORDU´DA
AB Erasmus Öğrenci Değişim ve Gençlik projeleri kapsamında Türkiye´de bulunan Fransız öğrenciler, Ordu Büyükşehir Belediyesi´ni ziyaret etti.
Ders zili çalıyor
Ders zili çalıyor
İl genelinde 130 bin öğrenci 2019-2020 eğitim öğretim yılına bugün başlıyor.
Lise diploması alabilecekler
Lise diploması alabilecekler
MEB, yeni uygulama ile mesleki teknik merkezi öğrencilerinin artık kalfalık ve ustalık belgelerinin yanında lise diploması da alabileceklerini belirtti.
MEB 184 öğretmen atadı
MEB 184 öğretmen atadı
Ordu iline ataması yapılmak üzere 184 sözleşmeli öğretmen kontenjanı tahsis edildi.
‘´Yolun sonu çıkmaz sokak´´
‘´Yolun sonu çıkmaz sokak´´
Türk Eğitim-Sen Ordu Şube Başkanı Ömer Okumuş, 2018-2019 eğitim öğretim yılı ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Fuara katıldı
Fuara katıldı
Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, dünyanın en büyük 3 fuarından biri olan 16´ncı İstanbul Ağız-Diş Sağlığı Cihaz ve Ekipmanları Fuarı (IDEX İstanbul)´na katıldı.
BİLİM ORDUSU PROJESİ
BİLİM ORDUSU PROJESİ
Dr. M. Hilmi Güler Bilim ve Sanat Merkezi binasında 25-26-27 Nisan tarihlerinde TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği gerçekleştirilecek
ORDU´YA EĞİTİM YATIRIMI
ORDU´YA EĞİTİM YATIRIMI
Altınordu ilçesindeki Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu arazisi içerisine yapılacak olan 2 katlı ve 4 derslikli Anaokulu´nun temeli, düzenlenen törenle atıldı.
Adından söz ettiriyor
Adından söz ettiriyor
2019´un Ocak ayında yeni binasına taşınan Diş Hekimliği Fakültesi, son teknolojik sistemlerle donatılmış alt yapısı ile her gün yüzlerce hastaya hizmet sunmaya devam ediyor.
Birinciler belli oldu
Birinciler belli oldu
“Kur´an-ı Kerim´i Yüzünden Güzel Okuma Yarışması” Ordu il finali yapıldı.
İncelemelerde bulundu
İncelemelerde bulundu
Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç Ünye Meslek Yüksekokulunda incelemelerde bulundu.
Ziyaretlerini Sürüyor
Ziyaretlerini Sürüyor
Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Ortaöğretim Kurumlarında eğitim-öğretim faaliyetlerinin yerinde görülmesi ihtiyaç ve taleplerin yerinde değerlendirilmesi amacıyla Müdürlüğün idarecileri tarafından ilçe ziyaretleri devam ediyor.
DOĞA ŞAMPİYON
DOĞA ŞAMPİYON
Ordu Doğa Koleji Dans ve Halk oyunları yarışmasında bölge şampiyonluğunu kazandı.
ODÜ´ye ödül
ODÜ´ye ödül
2018 Eskişehir Heykel Ödülü” Ordu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Mine Değirmenci´ye verildi.