OGU ilk kurum oldu
Engelli yolcuların engelsiz seyahati için her türlü ayrıntıyı tamamlayan Ordu-Giresun Havalimanı (OGU) erişilebilirlik belgesi almaya hak kazanan Ordu ve Giresun ilinde ilk kamu kurumu oldu
Tarih: 12.9.2019 09:59:40/ 194okunma / 0yorum

DHMİ Ordu-Giresun Havalimanı (OGU), engelli yolcuların engelsiz seyahati için her türlü ayrıntının düşünüldüğü Ordu Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme komisyonu tarafından yapılan inceleme sonucu, 325 sayılı karar ile “erişilebilirlik belgesi” almaya hak kazanan, Ordu ve Giresun ilinde ilk kamu kurumu oldu.

Ordu-Giresun Havalimanı´nda engelli yolcuların engelsiz seyahati için her türlü ayrıntı düşünüldü. Bu kapsamda havalimanında; engelli otopark alanlarından, terminal zeminindeki hissedilir yol şeritlerine, görme engelliler için kabartmalı Braille alfabeli yazılardan, kontuar, güvenlik ve pasaport geçişlerindeki özel bankolara kadar birçok ayrıcalık yer alıyor.

 Ordu-Giresun Havalimanı, engelli yolcular için de özel dizayn edildi. Havalimanı´na gelen engelli ve hareket kabiliyeti kısıtlı yolcular, ilk olarak otopark alanında ayrıcalıkla karşılaşacak. Otopark bölgesinde toplam araç park kapasitesinin yüzde 5´ini engelli yolcu park alanı olarak düzenlendi. 

Havalimanı´nın kapalı ve açık toplam 289 araçlık otopark alanı göz önüne alındığında bu rakam, 15 engelli araç park yeri ayrıldı. Belirlenen park alanlarına engelli işareti ve diğer araçların da bu alana park etmemeleri için uyarı levhaları bulunuyor.

Havalimanı´na ulaşan engelli yolcular, geliş ve gidişlerinde oluşturulan yardımcı uygulama-lar sayesinde terminale sorunsuz giriş sağlayabiliyor. Engelli yolcular terminal önünde araçtan iniş noktasından başlayarak check-in salonu, giden yolcu sa-lonu ve birinci kata çıkan asansör-yürüyen merdiven önlerine kadar hissedilebilir yüzey şeritler yerleştirildi. Hissedilebilir yüzey şeritler sayesinde engelli yolcular danışma ofisine, tuvaletlere, ATM´ye, kontuarlara, mescitlere cafe, restorana, biniş kartı ile oluşturulan eğimli rampalarla engelsiz olarak aprona ve uçağa kadar ulaşabiliyor.

Engellilere yönelik danışma ofisi, check-in kontuarı, güvenlik ve pasport geçişleri için özel bankolar oluşturuldu. Belirlenen güvenlik kontrol noktaları ve pasaport kontuarı sayesinde engelli yolcular işlemlerini daha rahat sağlayabiliyor.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: kurum oldu
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Madde bağımlılığı  şiddeti arttırıyor
Madde bağımlılığı şiddeti arttırıyor
Milliyetçi Hareket Partisi 23. Dönem Milletvekili Av. Rıdvan Yalçın, giderek artan şiddet olaylarının uyuşturucu kullanımındaki artışın büyük etkisi olduğunu belirtti.
Ordu´da kadın cinayeti
Ordu´da kadın cinayeti
Ordu´da, evinin önünde bir saldırgan tarafından bıçaklanan 20 yaşındaki Ceren Özdemir, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.
ANITI PROJESİ BAŞLIYOR
ANITI PROJESİ BAŞLIYOR
Ordulu şehitlerin isimleri yaşatılacak
BÜTÇESİ BELLİ OLDU
BÜTÇESİ BELLİ OLDU
Büyükşehir Belediyesinin 2020 mali yılı bütçesi görüşülerek karara bağlandı.
Ordu kumsalıyla farklı
Ordu kumsalıyla farklı
Ordu Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, “100 km´lik kıyı şeridi bulunan Ordu´nun 60 km´lik kıyı bölümü kumsallardan oluşmaktadır. Bu özelliği ile Ordu diğer Karadeniz illerinden farklı bir yapıya sahiptir” dedi.
VETERİNER FAKÜLTESİ GELİYOR
VETERİNER FAKÜLTESİ GELİYOR
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu´da bir Veteriner Fakültesi kurulması için çalışma başlattıklarını açıkladı.
BÜTÜN YOLLAR OGU´YA ÇIKACAK
BÜTÜN YOLLAR OGU´YA ÇIKACAK
Ordu Büyükşehir Belediyesi, kırsal ilçelerdeki vatandaşların Ordu-Giresun Uluslararası (OGU) Havalimanı´nın ulaşımını kolaylaştırmak için kolları sıvadı.
ŞEHİR HASTANESİ MÜJDESİ
ŞEHİR HASTANESİ MÜJDESİ
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler, 900 yataklı Şehir Hastanesi´nin proje ihalesine çıkıldığı müjdesini verdi.
Sürücüler ´hamsi radarına´ yakalandı
Sürücüler ´hamsi radarına´ yakalandı
Fatsa´da düzenlenen hamsi festivali, renkli görüntülere sahne oldu.
 Yerin üstü altından değerlidir
Yerin üstü altından değerlidir
Fatsa´da siyanürle altın arama faaliyetine Tüm Köy Sen tepki gösterdi.
“Teröre geçit yok”
“Teröre geçit yok”
.
94 bin yolcuya  hizmet verildi
94 bin yolcuya hizmet verildi
.
201 aranan şahıs yakalandı
201 aranan şahıs yakalandı
.
Ünye´de uyuşturucuya geçit yok
Ünye´de uyuşturucuya geçit yok
.
Ordu geleceğe nefes oldu
Ordu geleceğe nefes oldu
Tüm Türkiye´de saat 11.11´de gerçekleşen fidan dikim etkinliği kapsamında, Ordu genelinde 103 bin 300 fidan toprakla buluşturuldu.
Ordu zihniyet dönüşümü yaşadı
Ordu zihniyet dönüşümü yaşadı
Ordu, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler sayesinde fındık bahçeleri ile deniz arasında sıkışmış bir il olmaktan çıkıp ekonomik ve sosyal yönden zihniyet dönüşümü yaşadı.
ALBAYRAK´TAN MÜJDE
ALBAYRAK´TAN MÜJDE
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Ordu İş Dünyası ile Buluşma” programının yanı sıra çeşitli ziyaret ve temaslarda ve ziyaretlerde bulunmak üzere Ordu´ya geldi.
DUALARLA SON YOLCULUĞA UĞURLANDI
DUALARLA SON YOLCULUĞA UĞURLANDI
Düğünü için geldiği Ordu´da kazada ölen uzman çavuş defnedildi