Ordu soyaya yöneliyor
Ordu´da 40 yıl öncesine kadar fındıktan sonra en büyük gelir kaynağı olan, hatta yağ fabrikası bulunan soya fasulyesinin yeniden yaygınlaştırılması için Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan çalışmalar olumlu sonuçlar verdi.
Tarih: 17.10.2019 09:41:37/ 316okunma / 0yorum

Ordu´da 500 rakıma kadar üretimi yapılan soya fasulyesinin ön verim ve adaptasyon çalışmaları sonucunda fındık ve mısırdan daha kârlı bir ürün olacağı belirlendi. 

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler´in kırsal kesimde yaşayan çiftçilerin fındık dışında gelir getirecek tarım ürünlerine yönelik projeleri kesintisiz sürüyor. Başkan Güler, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Tarım A.Ş. şirketinin kurulması, yöresel ürünlerin üretimine yönelik çalışmalar yapılması, 2000 yıllık Kibele heykelinin patentini alarak bu isimle çikolata üretimi için çalışma yapılması, yaklaşık 300 bin adet sebze fidesi, 330 koyun ve 4 bin adet kaz dağıtımının bu kez soya üretiminin yaygınlaştırılması için kolları sıvadı.

Ordu´da 40 yıl öncesine kadar fındıktan sonra en büyük gelir kaynağı olan, hatta yağ fabrikası bulunan soya fasulyesinin yeniden yaygınlaştırılması için Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan çalışmalar olumlu sonuçlar verdi.

Dünyanın en çok tüketilen gıdalardan biri haline gelen bir bakla türü olan, insan sağlığı için son derece faydalı ve ayrıca yetiştirilmesi kolay olan soya fasulyesinin üretiminin Ordu´da canlandırılması için birkaç ay önce Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile ortaklaşa çalışma başlatan Başkan Güler, ilk hasadı yerinde gördü. Altınordu Sağırlı Mahallesinde bulunan üretim alanından gerçekleştirilen ilk hasadı başlatan Başkan Güler, soya fasulyesinin gıda sektörünün yanı sıra tutkal, mürekkep, sabun, benzin, böcek ilacı, alkol, plastik ve lastik gibi 400´ün üzerinde endüstriyel ürünün üretiminde de kullanıldığını, yağı alındıktan sonra geriye kalan küspesinin bol miktarda protein içerdiğinden, iyi bir hayvan yemi olarak özellikle kanatlı yemlerinde yüksek oranda yer aldığını kaydetti.

Toplam soya üretiminin yüzde 86´sını ABD, Brezilya, Arjantin ve Çin´in gerçekleştirdiğine işaret eden Başkan Güler, Türkiye´nin ise 140 bin tonluk üretim yaptığını vurguladı. Güler, Türkiye´nin soya üretiminin, ihtiyacı karşılayamadığını, her yıl milyar dolarlık ithalat yapıldığına dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Tarım üretimini arttırmamız gerekiyor. Ordu ili her tarım için en uygun alanlardan birisi. Vatandaşlarımızı tarım üretimine yönlendirmek ve gelir kaynaklarını çeşitlendirmek için tarım projelerine destek veriyoruz. Ordu´nun geleceği tarım ve turizmdir. Biz de bu iki alana yatırım yapıyoruz. İşte bu amaçla başlattığımız soya üretimini yaygınlaştırmak ve arttırmak istiyoruz. Benim çocukluğumda soya yağı fabrikası vardı ama soya ekimi çok azdı. Dünyanın en çok tüketilen gıdalardan biri haline gelen bir bakla türü olan soya´nın yüzde 45´i protein. Bundan yola çıkarak gelir getirecek tarım ürünlerinin sayısını arttırmak, kırsal alanda yaşayan vatandaşlarımızı tarım üretimine yönlendirmek için soya ekimini yaptırdık. Gayet iyi ve olumlu sonuçlar aldık. Yapılan hesaplara göre soyadan fındığa göre 6 kat, mısıra göre 10 kat fazla gelir elde ediliyor. Fındığa alternatifin ötesinde önemli bir gelir kaynağı. Bu çalışmaları sürdürmeye devam edeceğiz." Bitki ürünleri arasında en yüksek protein içeriğine sahip soya fasulyesi, metabolizma hızını artırması, sağlıklı bir şekilde kilo ve kalp sağlığını koruması, kansere karşı savunma özelliği, menopoz etkilerini azaltması gibi önemli etkisiyle biliniyor. Dünyanın en çok tüketilen gıdalardan biri haline gelen bir bakla türü olan soya, son yıllarda önemli ve popüler hale geldi. Yüksek düzeyde proteini bünyesinde barındıran soya, vejetaryenler için ideal bir protein kaynağı haline geldi. Soyadan yemeklik yağ, unundan soya sütü ve soya eti-kıyması üretiliyor.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Ordu soyaya yöneliyor
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KİVİ HASAT ŞENLİĞİ YAPILDI
KİVİ HASAT ŞENLİĞİ YAPILDI
Ordu´da 12. kivi hasat şenliği yapıldı.
Ordu´dan 2 firma var
Ordu´dan 2 firma var
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı´nın Ağustos 2019 dönemi yatırım teşvik belgesi listesi Resmi Gazete´de yayımlandı.
GÜNLÜK HEDEF 48 BİN
GÜNLÜK HEDEF 48 BİN
Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, "Kurulan yeni işletmeler ile birlikte 29 bini organik olmak üzere serbest sistem modeli ile ilimizde günde üretilen toplam yumurta sayısı 48 bine ulaşacaktır” dedi
TMO´NUN DA İSTEKLERİ VAR
TMO´NUN DA İSTEKLERİ VAR
TMO Ordu Şube Müdürü Mehmet Güney, fındıklarını TMO´ya verecek üreticilerden istekte bulundu
İlk balık istavrit oldu
İlk balık istavrit oldu
Denizlerde av yasağının sona ermesiyle birlikte “vira bismillah” diyerek umutla denize açılan balıkçıların ağına istavritten başka bir şey takılmadı
YEŞİL ALTINDA HASAT ŞENLİKLE BAŞLADI
YEŞİL ALTINDA HASAT ŞENLİKLE BAŞLADI
Karadeniz bölgesinin en önemli gelir kapısı olan ve yıllık ortalama 2 milyar dolar ihracat geliri sağlanan fındıkta resmi hasadın başlaması sebebiyle Fındık Hasat Şenliği düzenlendi.
Fındıkta Artış Sürüyor
Fındıkta Artış Sürüyor
Dünya üretim ve ticaretinde söz sahibi olduğumuz fındıkta, son yıllarda yapılan verim ve kaliteyi arttırma çalışmaları olumlu sonuçlar veriyor.
Bakan Rekolteyi Açıkladı
Bakan Rekolteyi Açıkladı
Bugün Ordu´da yapılacak olan Fındık Hasat Şenliği´yle ilgili açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanlığı, 2019 fındık sezonu için rekolte tahmini 776 bin 46 ton olarak beklendiğini duyurdu.
“BAHÇELER YENİLENMELİ”
“BAHÇELER YENİLENMELİ”
TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, “Doğu Karadeniz Bölgesi´nde devletin muhakkak bir projeye yaparak yaşlı fındık bahçelerinin yenilenmesi gerekiyor” dedi
Ordu´da ihracat arttı
Ordu´da ihracat arttı
Ordu´da ihracat yüzde 2,5 oranında arttı
Ordu´da 39.8 bin işsiz var
Ordu´da 39.8 bin işsiz var
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İsa Kaymak, 2019 yılının ilk 6 ayında 39.139´u normal, 634´ü engelli, 94´ü eski hükümlü olmak üzere toplam 39.867 kişinin kayıtlı iş arayan olduğunu belirtti
 “FİYAT İSTİYORUZ!”
“FİYAT İSTİYORUZ!”
Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, başlamak üzere olan fındık haşatına rağmen fındık taban fiyatının açıklanmaması ve TMO´nun sesini çıkarmamasına tepkisini dile getirdi.
İkinci 500´de 5 Ordulu
İkinci 500´de 5 Ordulu
İSO tarafından açıklanan 2018 yılı Türkiye´nin ikinci 500 büyük sanayi kuruluşu çalışması içerisinde 5 Ordulu firma yer aldı.
Rekolte belli oldu
Rekolte belli oldu
2019 yılı Ordu tahmini fındık rekoltesi 19 ilçe 400 noktada yapılan çalışma ile tamamlandı
245 bin ton fındık ihraç edildi
245 bin ton fındık ihraç edildi
Karadeniz Fındık Mamulleri ve İhracatçıları Birliğinden (KFMİB) yapılan açıklamaya göre, 1 Eylül 2018-30 Haziran 2019 döneminde, standart naturel iç fındığın kentali (100 kilogramı) ortalama 837 dolardan işlem gördü.
KOBİLERE MÜJDE!
KOBİLERE MÜJDE!
KOBİ´lere 12 bankanın katılımı ile 25 milyar liralık destek verilecek.
OBB´den gelir getirici projeler
OBB´den gelir getirici projeler
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, tarım projeleri kapsamında gelir getirecek projeleri uygulamaya başladıklarını açıkladı.
Gözler TMO´da
Gözler TMO´da
Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Levent Başaran, TMO´nun fındık fiyatlarını sezon başlamadan önce açıklaması gerektiğini ifade etti.