Sahiplenilmeyi bekliyor
Ordu Mali Müşavirler Odası Başkan Bahadır Baş, “Kaz Dağları´na nasıl hassasiyet gösterildiyse, Fatsa dağlarının da aynı şekilde sahiplenilmesini istiyoruz” dedi
Tarih: 5.11.2019 10:25:13/ 137okunma / 0yorum

Ordu Mali Müşavirler Odası Başkan Bahadır Baş, Fatsa´da siyanürle altın aramaya tepki göstererek, “´bu şehirde yaşayan bir insan olarak ürünümüzün çürümesini, suyumuzun zehirlenmesini istemiyoruz. Fatsa´da şuan 100 bin kişi yaşıyor, 20 yıl sonra 20 binlere ineceği söyleniyor. Kaz Dağları´na nasıl hassasiyet gösterildiyse, Fatsa dağlarının da aynı şekilde sahiplenilmesini istiyoruz” dedi.

Ordu Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır Baş, İstanbul Mali Müşavirler Odası Başkanı Yücel Akdemir, İstanbul Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Vehbi Karabıyık, Fatsa Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Av. Nur Hilal Gündüz, Fatsa Doğa ve Çevre Derneği Başkanı Zeki Odabaş ile Ordu ve İstanbul´dan gelen Mali Müşavirlerin katılımı ile Fatsa´daki siyanürlü maden arama sahasına giderek basın açıklaması yaptılar.

Basın açıklamasında Ordu SMMM Odası Bahadır Baş, “biz bir eylem ya da açıklama yapmaya gelmedik. Anayasanın 56. maddesi diyor ki; "Herkes sağlıklı bir çevrede yaşamak zorundadır. Devlet ve vatandaşlar da bunu korumakla görevlidir." Biz bu görevi yapmaya geldik. Maalesef Fatsa ve Ordu´nun bu konuya hassas olmadığını görüyoruz. Bizden önce açıklama yapması gerekenlerin buraya destek vermediğini görüyoruz. Fatsa STK´ları işin içine girmiyorlar. Sahiplenmelerini istiyoruz. Biz buraya bir kurum, oda adına değil, bir vatandaş ve Ordulu olarak geldik" dedi.

İstanbul SMMM Odası Başkanı Yücel Akdemir ise, "Bir avuç insan bu mücadeleyi sürdürüyorsunuz. Bizlerde size yeteri kadar destek olamıyoruz. Bugün bir başlangıç. Size İstanbul´dan katkı sunmaya çalışacağız. Amerika, Kanada bu işe siyanürle izin vermiyor. Bu ülkeyi yönetenler bizi sevmiyorlar mı? Sadece bunu bize izah etsinler. Neden onlarda siyanür yokta bizde var? Hepimizin yaptığı işlerde yanlışı, eksiği, hatası olabilir ama bu hata değildir artık. Çevreyi kirletmek, çocuklarımıza yaşayabileceği bir dünya bırakmamak bu ülkeye ihanettir. İzin verenler, bu işi yapanlar ve sahip çıkmayanlar da bu ülkeye ihanet ediyor. Fatsa, Kaz Dağları kadar gündeme gelemedi ama burada durum Kaz Dağları´ndan daha vahim. Bu iş ilerlediği gelecekte zaman denize kadar olanda yaşam olmaz. Burada ne insanların ne de hayvanların yaşaması mümkün değil. Herkesin aklını başına alıp, ahlaklı ve düşünceli davranması lazım. Bu mücadelenin devam etmesi lazım. Bu ufak ateş büyümeli. İşimiz zor." diye konuştu. İstanbul YMM Odası Başkanı YMM Vehbi Karabıyık da; "Ülkede maden aranıyor. Kimse buna ses çıkarmıyor. Siyanürler altın arama yüzünden bu ülkenin toprağına, suyuna yazık olur. Bizde Ordulu olarak elden geldiğince bu sesi duyurmaya çalışacağız. " dedi.

Yapılanların vicdana sığmayacağını aktaran Fatsa Doğa ve Çevre Derneği Başkanı Zeki Odabaş; "Yeraltı ve yerüstü zenginliklerinin insanların hayrına kullanılması taraftarıyım. Ancak böyle siyanürlü gibi maddelerle bu ülkenin, çocuklarımızın geleceğini mahvetmek hiçbir vicdana sığmaz. Şu alanda 500 yıl ot, yaprak bitmeyecek, karınca bile gezmeyecekse, geleceğe böyle bir çöl mü bırakalım? Yoksa yer altı zenginlikleri hazır olan bir ülke mi bırakalım. Her türlü mücadeleyi yapacağız." şeklinde konuştu. Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Av. Nur Hilal Gündüz, maden sahasını genişletmeye çalıştıklarını söyleyerek; "2013 yılında ÇED raporunun çıkmasının ardından 2015 yılından itibaren tam kapasite olarak çalışmaya başlayan maden işletmesi çalışmalarını sürdürüyor. Burada siyanürle altın arama madenciliği yapılmakta. Maden sahasını 5 kat daha genişletmeye çalışıyorlar. Yeniden bir ÇED raporu almaya çalışıyorlar. Bu yıl sonu itibariyle süreleri doluyor. Her türlü mücadeleyi göstereceğiz." dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sahiplenilmeyi bekliyor
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“Teröre geçit yok”
“Teröre geçit yok”
.
94 bin yolcuya  hizmet verildi
94 bin yolcuya hizmet verildi
.
201 aranan şahıs yakalandı
201 aranan şahıs yakalandı
.
Ünye´de uyuşturucuya geçit yok
Ünye´de uyuşturucuya geçit yok
.
Ordu geleceğe nefes oldu
Ordu geleceğe nefes oldu
Tüm Türkiye´de saat 11.11´de gerçekleşen fidan dikim etkinliği kapsamında, Ordu genelinde 103 bin 300 fidan toprakla buluşturuldu.
Ordu zihniyet dönüşümü yaşadı
Ordu zihniyet dönüşümü yaşadı
Ordu, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler sayesinde fındık bahçeleri ile deniz arasında sıkışmış bir il olmaktan çıkıp ekonomik ve sosyal yönden zihniyet dönüşümü yaşadı.
ALBAYRAK´TAN MÜJDE
ALBAYRAK´TAN MÜJDE
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Ordu İş Dünyası ile Buluşma” programının yanı sıra çeşitli ziyaret ve temaslarda ve ziyaretlerde bulunmak üzere Ordu´ya geldi.
DUALARLA SON YOLCULUĞA UĞURLANDI
DUALARLA SON YOLCULUĞA UĞURLANDI
Düğünü için geldiği Ordu´da kazada ölen uzman çavuş defnedildi
BEYAZ ÖNLÜKLERİNİ GİYDİLER
BEYAZ ÖNLÜKLERİNİ GİYDİLER
Tıp Fakültesi Öğrencileri Beyaz Önlüklerini Giydi
GÖREVDEN ALINDILAR
GÖREVDEN ALINDILAR
Ünye ve Altınordu´da hayvan barınaklarının içler acısı halinden sonra harekete geçen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, faturayı kesti.
İktidar mazeret değil çözüm makamıdır
İktidar mazeret değil çözüm makamıdır
Belediye-İş Sendikası Genel Başkanı Nihat Yurdakul: “Ülkemizde yaşananların en büyük sebebi bizim demokrasiden, hukuktan ve adaletten uzaklaşmamız. İnsan belki aç kalır; ama demokrasiden, hu savaşımız, demokrasi ve adalet savaşıdır. İktidar, vaat değil icraat, mazeret değil çözüm makamıdır.”
KENT KONSEYİ BÜYÜKŞEHİRDE
KENT KONSEYİ BÜYÜKŞEHİRDE
Ordu Kent Konseyi Başkanı Ömer Aydın, “Engelli, sağlık, imar ve çevre, hukuk ve insan hakları, tarih ve tarihi eserleri koruma, ulaştırma ve çevre iller, dış ilişkiler ve gurbetçi Ordulular gibi çalışma gruplarımız oluşturuldu" dedi
SAMSUN-SARP DEMİR YOLU İÇİN DESTEK SÖZÜ
SAMSUN-SARP DEMİR YOLU İÇİN DESTEK SÖZÜ
AK Parti Ordu İl Başkanı Halit Tomakin, 30 Ekim´de Ankara´da yapılan kuruluştan günümüze İl Başkanları toplantısına katıldıktan sonra İl Başkan Yardımcıları ile birlikte çeşitli temas ve ziyaretlerde bulundu.
Hukuki süreç başladı
Hukuki süreç başladı
Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe, Giresun Çevre Yolu projesinin gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.
Torun: "Erdoğan Türkiye´nin Belediye Başkanı haline de gelmek istiyor"
Torun: "Erdoğan Türkiye´nin Belediye Başkanı haline de gelmek istiyor"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun, son günlerde Yerel Yönetimler Yasası´yla ilgili olumlu değişiklikler beklerken, konuşulan taslakları çok da olumlu bulmadıklarını belirtti
İHALELER CANLI YAYINLANACAK
İHALELER CANLI YAYINLANACAK
Altınordu Belediyesi´nde yapılan tüm ihalelerin canlı olarak yayınlanmasına başlandı.
OBB´den erken önlem
OBB´den erken önlem
Ordu Büyükşehir Belediyesi 2019-2020 kış sezonunu sorunsuz geçirmek ve şehir hayatının normal seyrinde devam etmesi için hazırlıklarına devam ediyor.
Dayanışma çağrısı yaptı
Dayanışma çağrısı yaptı
Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, “ilgili eğitim birimlerimiz ile ilgili kurum ve kuruluşlar arasında yakın iş birlikleri yaparak teorik bilginin pratik hayata yansıması ve toplumumuza hizmet etme noktasında karşılıklı bir dayanışmanın olması gerekmektedir” dedi.