Serbest piyasa koşulları fındıkta çalışmıyor
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, "fındığı Ordu´dan çekin alın, buranın ekonomisi biter. Ziraat odaları ve Birliğinin verdiği çok etkin mücadele, Toprak Mahsulleri Ofisini fındıkla tanıştırdı ve fındık almaya başladı. İsteriz ki bir üretici örgütü olarak FİSKOBİRLİK´te alsın, güçlendirilsin ama serbest piyasa koşulları bu üründe çalışmıyor" dedi.
Tarih: 4.10.2019 10:22:52/ 217okunma / 0yorum

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Fatsa Ziraat Odası´nın Çiftçi Eğitimi ve Üretim Merkezi´nin açılışına katıldı. 

Bayraktar, açılışta yaptığı konuşmada, Ordu´nun, fındık üretiminin yüzde 35´ini tek başına sağladığına, kivi üretiminin de geliştiğini, bu konuda Ordu´nun Yalova´dan sonra Türkiye ikincisi olduğunu kaydetti.

Bayraktar, Ordu´nun, bal üretiminin de tek başına yüzde 15´ini sağladığına dikkati çekerek, "Çok önemli bir noktaya geldi ve bir de kara lahananız meşhur ama çok daha önemli olan burada herkes fındığa bakıyor. Onun için fındık üreticimizin alanda olmasını fevkalade önemsiyoruz. Çiftçi yoksa fındık yok. Fındık yoksa ihracat yok. İhracat yoksa ihracatçı ve esnaf yok. Fındık burada hayat. Bu manada TZOB ve Ziraat Odalarımız hep birlikte çok ciddi mücadele veriyoruz" diye konuştu.

Bayraktar, şunları söyledi: “Zaman zaman belediye başkanlarımızla ve milletvekillerimizle kol kola veriyoruz. Fındığı buradan çekin alın buranın ekonomisi biter. Fındık para etmezse burası çöker. Ziraat Odaları Birliği ve Ziraat Odalarının verdiği çok etkin mücadele sonucu Toprak Mahsulleri Ofisi fındık almaya başladı. TMO bu işin dışında kalırsa, iyimiz kötü. Niye TMO´yu istiyoruz? Bunu birisi alacak isteriz ki Fiskobirlik alsın.  Bu piyasa arz talep dengesine göre çalışmıyor, serbest piyasa koşulları oluşmuyor. Doğal afetler yaşandığında, üretimin düşük olduğu dönemlerde fındık fiyatları yüksek olmalı ama yükselmiyor. Bu tekeli kırma adına milli ürünümüz olan ve yıllık ortalama 2 milyar dolar ihracat geliri sağlayan böyle bir ürünü devletimiz, Ziraat Odaları Birliği, siyasilerimiz, bu bölgede yaşayan hiç kimse sahipsiz bırakamaz. TMO her halükarda fındığın arkasında olmalı, piyasaya girmeli, tekelci zihniyeti kırmalıdır. Fındığın verimliliğini artırmamız, fındıktaki yapısal sorunlarımızı çözmemiz, bahçeleri yenilememiz, modern tarım tekniklerini uygulamamız, çiftçimizin bilinçli üretim yapmasını sağlamamız lazım.”

Konuşmaların ardından Fatsa Çiftçi Eğitimi ve Üretimi Merkezi´nin açılışı gerçekleştirildi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Madde bağımlılığı  şiddeti arttırıyor
Madde bağımlılığı şiddeti arttırıyor
Milliyetçi Hareket Partisi 23. Dönem Milletvekili Av. Rıdvan Yalçın, giderek artan şiddet olaylarının uyuşturucu kullanımındaki artışın büyük etkisi olduğunu belirtti.
Ordu´da kadın cinayeti
Ordu´da kadın cinayeti
Ordu´da, evinin önünde bir saldırgan tarafından bıçaklanan 20 yaşındaki Ceren Özdemir, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.
ANITI PROJESİ BAŞLIYOR
ANITI PROJESİ BAŞLIYOR
Ordulu şehitlerin isimleri yaşatılacak
BÜTÇESİ BELLİ OLDU
BÜTÇESİ BELLİ OLDU
Büyükşehir Belediyesinin 2020 mali yılı bütçesi görüşülerek karara bağlandı.
Ordu kumsalıyla farklı
Ordu kumsalıyla farklı
Ordu Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, “100 km´lik kıyı şeridi bulunan Ordu´nun 60 km´lik kıyı bölümü kumsallardan oluşmaktadır. Bu özelliği ile Ordu diğer Karadeniz illerinden farklı bir yapıya sahiptir” dedi.
VETERİNER FAKÜLTESİ GELİYOR
VETERİNER FAKÜLTESİ GELİYOR
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu´da bir Veteriner Fakültesi kurulması için çalışma başlattıklarını açıkladı.
BÜTÜN YOLLAR OGU´YA ÇIKACAK
BÜTÜN YOLLAR OGU´YA ÇIKACAK
Ordu Büyükşehir Belediyesi, kırsal ilçelerdeki vatandaşların Ordu-Giresun Uluslararası (OGU) Havalimanı´nın ulaşımını kolaylaştırmak için kolları sıvadı.
ŞEHİR HASTANESİ MÜJDESİ
ŞEHİR HASTANESİ MÜJDESİ
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler, 900 yataklı Şehir Hastanesi´nin proje ihalesine çıkıldığı müjdesini verdi.
Sürücüler ´hamsi radarına´ yakalandı
Sürücüler ´hamsi radarına´ yakalandı
Fatsa´da düzenlenen hamsi festivali, renkli görüntülere sahne oldu.
 Yerin üstü altından değerlidir
Yerin üstü altından değerlidir
Fatsa´da siyanürle altın arama faaliyetine Tüm Köy Sen tepki gösterdi.
“Teröre geçit yok”
“Teröre geçit yok”
.
94 bin yolcuya  hizmet verildi
94 bin yolcuya hizmet verildi
.
201 aranan şahıs yakalandı
201 aranan şahıs yakalandı
.
Ünye´de uyuşturucuya geçit yok
Ünye´de uyuşturucuya geçit yok
.
Ordu geleceğe nefes oldu
Ordu geleceğe nefes oldu
Tüm Türkiye´de saat 11.11´de gerçekleşen fidan dikim etkinliği kapsamında, Ordu genelinde 103 bin 300 fidan toprakla buluşturuldu.
Ordu zihniyet dönüşümü yaşadı
Ordu zihniyet dönüşümü yaşadı
Ordu, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler sayesinde fındık bahçeleri ile deniz arasında sıkışmış bir il olmaktan çıkıp ekonomik ve sosyal yönden zihniyet dönüşümü yaşadı.
ALBAYRAK´TAN MÜJDE
ALBAYRAK´TAN MÜJDE
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Ordu İş Dünyası ile Buluşma” programının yanı sıra çeşitli ziyaret ve temaslarda ve ziyaretlerde bulunmak üzere Ordu´ya geldi.
DUALARLA SON YOLCULUĞA UĞURLANDI
DUALARLA SON YOLCULUĞA UĞURLANDI
Düğünü için geldiği Ordu´da kazada ölen uzman çavuş defnedildi