Üreticiye hakaret olur
CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Meclis´te düzenlediği basın toplantısında, fındık sezonundan sonra taban fiyatın açıklanmasının üreticiye hakaret olacağını savundu.
Tarih: 19.7.2019 09:48:07/ 97okunma / 0yorum

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Meclis´te düzenlediği basın toplantısında, fındık üzerinden yapılan spekülasyonların nedeninin "fiyat meselesi" olduğunu söyledi.

Fındıktaki ana problemin fiyat sorunu olduğunu vurgulayan Adıgüzel, fındık taban fiyatının yıllar içinde 5 dolara çıkarılması gerektiğini söyledi.

Adıgüzel, "son açıklanan fındık taban fiyatı yaklaşık 3 dolar seviyesindeydi, bunu bu yıl en az 4 dolara doğru yaklaştırmak adına fındık fiyatı kilogram başına en az 20 lira olarak açıklanmalıdır. Gelecek yıl hedefimiz, bunu 5 dolara çıkarmaktır. Bu rakamın altında fiyat telaffuz edenler, bölgeye ve fındığa ihanet etmektedir." diye konuştu.

Fındık sezonundan sonra taban fiyat verilmesinin üreticiye hakaret olacağını savunan Adıgüzel, "Böyle bir şey olursa bu kez fındık coğrafyasına yani Samsun Çakallı´dan öteye geçmeleri bu sefer mümkün olmayacaktır." dedi. Adıgüzel, alan bazlı gelir desteğinin fındıkta düşük fiyat vermenin gerekçesi olmadığını savunarak, "Alan bazlı gelir desteği, bu hükümetin bütün dönemleri boyunca yalnızca fındığın iki sezonunda milletin cebinden alınan parayı bile karşılamıyor." diye konuştu. Fındığa ilişkin diğer bir tartışma konusunun "fındıkta üretimin artırılması" olduğuna işaret eden Adıgüzel, sözlerini şöyle sürdürdü: "Üretim artınca gelir artıyor mu? Hayır. 2014-2015 sezonunda 217 bin ton fındık ihraç edilmiş, bunun karşılığında 2,8 milyar dolar gelir elde edilmiş fakat 2016-2017 sezonunda ihraç ettiğimiz miktar 235 bin tona ulaştığı halde gelirimiz 1 milyar dolar azalarak 1,8 milyar dolara düşmüş. Fazla üretince aslında kazanan üretici veya devlet olmuyor, maalesef yine bu spekülasyonu çıkaranlar oluyor. Fındığın fiyatını dolar bazlı yapalım, o zaman üretim artıyor mu artmıyor mu, hep beraber göreceğiz."








Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Üreticiye hakaret olur
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ordu´da kadın cinayeti
Ordu´da kadın cinayeti
Ordu´da, evinin önünde bir saldırgan tarafından bıçaklanan 20 yaşındaki Ceren Özdemir, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.
ANITI PROJESİ BAŞLIYOR
ANITI PROJESİ BAŞLIYOR
Ordulu şehitlerin isimleri yaşatılacak
BÜTÇESİ BELLİ OLDU
BÜTÇESİ BELLİ OLDU
Büyükşehir Belediyesinin 2020 mali yılı bütçesi görüşülerek karara bağlandı.
Ordu kumsalıyla farklı
Ordu kumsalıyla farklı
Ordu Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, “100 km´lik kıyı şeridi bulunan Ordu´nun 60 km´lik kıyı bölümü kumsallardan oluşmaktadır. Bu özelliği ile Ordu diğer Karadeniz illerinden farklı bir yapıya sahiptir” dedi.
VETERİNER FAKÜLTESİ GELİYOR
VETERİNER FAKÜLTESİ GELİYOR
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu´da bir Veteriner Fakültesi kurulması için çalışma başlattıklarını açıkladı.
BÜTÜN YOLLAR OGU´YA ÇIKACAK
BÜTÜN YOLLAR OGU´YA ÇIKACAK
Ordu Büyükşehir Belediyesi, kırsal ilçelerdeki vatandaşların Ordu-Giresun Uluslararası (OGU) Havalimanı´nın ulaşımını kolaylaştırmak için kolları sıvadı.
ŞEHİR HASTANESİ MÜJDESİ
ŞEHİR HASTANESİ MÜJDESİ
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler, 900 yataklı Şehir Hastanesi´nin proje ihalesine çıkıldığı müjdesini verdi.
Sürücüler ´hamsi radarına´ yakalandı
Sürücüler ´hamsi radarına´ yakalandı
Fatsa´da düzenlenen hamsi festivali, renkli görüntülere sahne oldu.
 Yerin üstü altından değerlidir
Yerin üstü altından değerlidir
Fatsa´da siyanürle altın arama faaliyetine Tüm Köy Sen tepki gösterdi.
“Teröre geçit yok”
“Teröre geçit yok”
.
94 bin yolcuya  hizmet verildi
94 bin yolcuya hizmet verildi
.
201 aranan şahıs yakalandı
201 aranan şahıs yakalandı
.
Ünye´de uyuşturucuya geçit yok
Ünye´de uyuşturucuya geçit yok
.
Ordu geleceğe nefes oldu
Ordu geleceğe nefes oldu
Tüm Türkiye´de saat 11.11´de gerçekleşen fidan dikim etkinliği kapsamında, Ordu genelinde 103 bin 300 fidan toprakla buluşturuldu.
Ordu zihniyet dönüşümü yaşadı
Ordu zihniyet dönüşümü yaşadı
Ordu, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler sayesinde fındık bahçeleri ile deniz arasında sıkışmış bir il olmaktan çıkıp ekonomik ve sosyal yönden zihniyet dönüşümü yaşadı.
ALBAYRAK´TAN MÜJDE
ALBAYRAK´TAN MÜJDE
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Ordu İş Dünyası ile Buluşma” programının yanı sıra çeşitli ziyaret ve temaslarda ve ziyaretlerde bulunmak üzere Ordu´ya geldi.
DUALARLA SON YOLCULUĞA UĞURLANDI
DUALARLA SON YOLCULUĞA UĞURLANDI
Düğünü için geldiği Ordu´da kazada ölen uzman çavuş defnedildi
BEYAZ ÖNLÜKLERİNİ GİYDİLER
BEYAZ ÖNLÜKLERİNİ GİYDİLER
Tıp Fakültesi Öğrencileri Beyaz Önlüklerini Giydi