YEŞİL ALTINDA HASAT ŞENLİKLE BAŞLADI
Karadeniz bölgesinin en önemli gelir kapısı olan ve yıllık ortalama 2 milyar dolar ihracat geliri sağlanan fındıkta resmi hasadın başlaması sebebiyle Fındık Hasat Şenliği düzenlendi.
Tarih: 7.8.2019 09:15:18/ 869okunma / 0yorum

Karadeniz bölgesinin en önemli gelir kapısı olan ve yıllık ortalama 2 milyar dolar ihracat geliri sağlanan fındıkta resmi hasadın başlaması sebebiyle Fındık Hasat Şenliği düzenlendi.

             Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Azerbaycan Cumhuriyeti Tarım Bakanı İmam Karimov ve Gürcistan Çevre Koruma ve Tarım Bakanı Levan Davitashvili, Ordu Valisi Seddar Yavuz, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. M. Hilmi Güler, bölge Milletvekilleri ve üreticilerin katılımı ile Fındık Hasadı Şenliği büyük bir coşku ile yapıldı.

TARIM BAKANI PAKDEMİRLİ: “HİLMİ GÜLER´İN YAPACAĞI PROJELER GERİYE GÖÇ SAĞLAYACAK”

Ulubey İlçesi Güzelyurt mahallesinde gerçekleşen Fındık Hasadı Programda konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Biz üç bakan olarak her zaman üretenin ve tüketenin yanındayız. Yeni çeşitleri üreticimize sunmak, verim ve kaliteyi arttırmak, bölgemizdeki hastalık ve zararlılarla mücadele etmek, ürün kalitesi ve çeşitliliğini arttırarak fındığa katma değer kazandırmak ile kaliteli ürünün tüketicilere ulaşması yönündeki stratejik iş birliğimizde kararlı olduğumuzu bu iyi niyet beyanı ile de açıklıyoruz. Fındık bizim için son derece önemli bir üründür. Karadeniz denilince akla fındık ve futbol geliyor. Karadeniz göç veren bir yer. İnşallah bundan sonra kıymetli başkanımızın yapacak olduğu projelerle geriye dönüşler olacağına inanıyorum. Fındık vatandaşlarımızın eviyle, köyüyle bağlantısını sağlıyor. Özellikle küçük üreticilerimizin üretim içerisinde olduğu ve bizimde bakanlık olarak aile işletmelerini desteklemek durumunda olduğumuz bir pozisyonda fındık üreticisini memnun etmek konusunda her türlü inisiyatif aldık” diye konuştu.

BAŞKAN GÜLER: “FINDIK, TABİRİ CAİZSE KARADENİZ´İN NAMUSUDUR”

Fındık hasadının 400 bin ailenin doğal bayramı olduğunu ifade eden Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Bugün Ordu´muz tarihi bir gününü yaşıyor. Fındık gibi çok önemli bir ürünümüzün hasadını bayram şekilde kutlayacağız. Bu bayram 700 bin hektarda 400 bin ailenin üretim yaparak ortaya koyduğu doğal bir bayram olacak. Tarihimizde ilk defa fındık fiyatı halkımızı mutlu edecek şekilde ilan edildi. Aynı zamanda da toprak mahsulleri ofisimizde alım yapacaklar. Fındık ülkemizin de gururu olan bir ihraç ürünüdür. Fındık ürünü aynı zamanda katma değerlere dönüştürülürse 8,5 milyar dolarlık bir ürüne dönüşebilecek. Ülkemizin önemli bir girdisi ve Karadeniz´in tabiri caizse namusudur. Kıymetli ürünümüze ve aynı zamanda üreticimize bu desteği yaptıkları için Sayın Cumhurbaşkanımıza, değerli dostumuz Bekir Pakdemirli´ye, bütün Ordu ve Karadeniz adına teşekkür diyorum” dedi.

 

AZERBAYCAN CUMHURİYETİ TARIM BAKANI KARİMOV: “AMACIMIZ FINDIK ÜRETİCİLERİMİZİN GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE DÜNYA PİYASALARINA GİRMELERİNİ SAĞLAMAK”

Azerbaycan Cumhuriyeti Tarım Bakanı İmam Karimov fındığın ortak değerleri olduğunu vurguladığı konuşmada, “ 3 ülke olarak fındık konusunda yapacakları çalışmaların önemli olduğunu” söyledi. Bakan Karimov , “Öncelikle 3 ülkenin bir araya gelerek yaptığı iş birliğine teşekkür ediyorum. Bugün buradaki amacımız fındık üreticilerimizin güçlü bir şekilde dünya piyasalarına girmelerini sağlamak. Bunu yaparken adaletli ve güçlü bir şekilde birlikte olmamızdan geçiyor. Dünya fındığının yaklaşık %80´ini üreten bu 3 ülkenin bugün burada ortak deklarasyonda bulunması gelecek adına çok önemlidir” şeklinde konuştu.

 

GÜRCİSTAN ÇEVRE KORUMA VE TARIM BAKANI DAVİTASHVİLİ: “HİLMİ GÜLER´E TARIMA VERDİĞİ DESTEK İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Dünya fındık sektörünün yaklaşık %80´ini üreten 3 ülkenin birlikte hareket etmesinin önemine vurgu yapan Gürcistan Çevre Koruma ve Tarım Bakanı Levan Davitashvili, “Öncelikle burada bulunmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyorum. Bugün burada 3 ülkenin tarım bakanı ile birlikte fındık hasat törenini gerçekleştireceğiz. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler´in dediği gibi Kurban Bayramı öncesi fındık üreticileri ile bir bayram yaşayacağız. Sayın Bakana yapmış olduğu tarım çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Fındık konusunda bugüne kadar yapılmış olan çalışmalarımızın zirvesini bu toplantı ile neticelendiriyoruz. Fındıkta dünya üretiminin yaklaşık %80´ini 3 ülke olarak bizler gerçekleştiriyoruz. Onun için aramızdaki iş birliği çok önemli. Bu iş birliğinin daha da gelişmesi için çalışma yapacağız” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: YEŞİL ALTINDA HASAT ŞENLİKLE BAŞLADI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
En büyük pay Türkiye´nin
En büyük pay Türkiye´nin
Karadeniz´de aşırı avcılık nedeniyle stokları azalan kalkan balığıyla ilgili avcılıkta kota uygulamasına geçilecek
Girişimcilere örnek oldu
Girişimcilere örnek oldu
Ordu Ticaret ve Sanayi Odası bünyesine İş´de Kadınlar Projesi ile kazandırılan Butik Çikolata, genç girişimci adaylarına iş imkanı açısından örnek oldu
KİVİ HASAT ŞENLİĞİ YAPILDI
KİVİ HASAT ŞENLİĞİ YAPILDI
Ordu´da 12. kivi hasat şenliği yapıldı.
Ordu´dan 2 firma var
Ordu´dan 2 firma var
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı´nın Ağustos 2019 dönemi yatırım teşvik belgesi listesi Resmi Gazete´de yayımlandı.
Ordu soyaya yöneliyor
Ordu soyaya yöneliyor
Ordu´da 40 yıl öncesine kadar fındıktan sonra en büyük gelir kaynağı olan, hatta yağ fabrikası bulunan soya fasulyesinin yeniden yaygınlaştırılması için Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan çalışmalar olumlu sonuçlar verdi.
GÜNLÜK HEDEF 48 BİN
GÜNLÜK HEDEF 48 BİN
Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, "Kurulan yeni işletmeler ile birlikte 29 bini organik olmak üzere serbest sistem modeli ile ilimizde günde üretilen toplam yumurta sayısı 48 bine ulaşacaktır” dedi
TMO´NUN DA İSTEKLERİ VAR
TMO´NUN DA İSTEKLERİ VAR
TMO Ordu Şube Müdürü Mehmet Güney, fındıklarını TMO´ya verecek üreticilerden istekte bulundu
İlk balık istavrit oldu
İlk balık istavrit oldu
Denizlerde av yasağının sona ermesiyle birlikte “vira bismillah” diyerek umutla denize açılan balıkçıların ağına istavritten başka bir şey takılmadı
Fındıkta Artış Sürüyor
Fındıkta Artış Sürüyor
Dünya üretim ve ticaretinde söz sahibi olduğumuz fındıkta, son yıllarda yapılan verim ve kaliteyi arttırma çalışmaları olumlu sonuçlar veriyor.
Bakan Rekolteyi Açıkladı
Bakan Rekolteyi Açıkladı
Bugün Ordu´da yapılacak olan Fındık Hasat Şenliği´yle ilgili açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanlığı, 2019 fındık sezonu için rekolte tahmini 776 bin 46 ton olarak beklendiğini duyurdu.
“BAHÇELER YENİLENMELİ”
“BAHÇELER YENİLENMELİ”
TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, “Doğu Karadeniz Bölgesi´nde devletin muhakkak bir projeye yaparak yaşlı fındık bahçelerinin yenilenmesi gerekiyor” dedi
Ordu´da ihracat arttı
Ordu´da ihracat arttı
Ordu´da ihracat yüzde 2,5 oranında arttı
Ordu´da 39.8 bin işsiz var
Ordu´da 39.8 bin işsiz var
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İsa Kaymak, 2019 yılının ilk 6 ayında 39.139´u normal, 634´ü engelli, 94´ü eski hükümlü olmak üzere toplam 39.867 kişinin kayıtlı iş arayan olduğunu belirtti
 “FİYAT İSTİYORUZ!”
“FİYAT İSTİYORUZ!”
Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, başlamak üzere olan fındık haşatına rağmen fındık taban fiyatının açıklanmaması ve TMO´nun sesini çıkarmamasına tepkisini dile getirdi.
İkinci 500´de 5 Ordulu
İkinci 500´de 5 Ordulu
İSO tarafından açıklanan 2018 yılı Türkiye´nin ikinci 500 büyük sanayi kuruluşu çalışması içerisinde 5 Ordulu firma yer aldı.
Rekolte belli oldu
Rekolte belli oldu
2019 yılı Ordu tahmini fındık rekoltesi 19 ilçe 400 noktada yapılan çalışma ile tamamlandı
245 bin ton fındık ihraç edildi
245 bin ton fındık ihraç edildi
Karadeniz Fındık Mamulleri ve İhracatçıları Birliğinden (KFMİB) yapılan açıklamaya göre, 1 Eylül 2018-30 Haziran 2019 döneminde, standart naturel iç fındığın kentali (100 kilogramı) ortalama 837 dolardan işlem gördü.
KOBİLERE MÜJDE!
KOBİLERE MÜJDE!
KOBİ´lere 12 bankanın katılımı ile 25 milyar liralık destek verilecek.