YEVMİYELER BELİRLENDİ
Ordu´da fındık işçilerinin yevmiyesinin asgari 86 lira olarak belirlendiği bildirildi.
Tarih: 23.7.2019 18:01:14/ 189okunma / 0yorum

Ordu´da fındık işçilerinin yevmiyesinin asgari 86 lira olarak belirlendiği bildirildi.

Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, 2019 yılı fındık hasadının yaklaşması nedeniyle fındık toplama işlerinde çalışacak tarım işçilerine ödenecek ücretlerin tespit edilmesi amacıyla oluşturulan komisyon, Vali Yardımcısı Ahmet Arık başkanlığında toplandı.

Komisyonun aldığı kararlar şöyle: 

1. Fındık toplama işlerinde 16 yaş ve altı çocuklar ile çalışamayacak kadar yaşlı ve hasta işçilerin çalıştırılmamasına, Valiliğin 26.07.2016 tarihinde 2016/3 sayılı genelgesine göre 16 yaşından küçük çocukları çalıştıran bahçe sahibi ve çocukların velilerine 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32. Maddesi gereğince çalıştırıldığı tespit edilen her çocuk için 320,00 TL idari para cezası uygulanmasına,

2. 2019 yılı fındık toplama sezonunda; ilgili kamu kurumlarının, iş aracılarının (Dayıbaşı), işverenlerin ve mevsimlik işçilerin 19.04.2017 tarih ve 2017/6 sayılı Başbakanlık Genelgesi hükümlerine titizlikle uyulması için gerekli tedbirlerin alınmasına,

3. Fındık toplama işlerinde çalışacak işçilere yaş ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın günlük net ücretin 86 TL (yemek işçiye ait), olarak belirlenmesine,

4. Toplanan fındıkların taşıması işlerinde çalışacak çuvalcıların ve aşçıların ücretlerinin, 10-15 arası işçi için aşçılara 86 TL, çuvalcılara 90 TL, 15 ve üzeri işçi için aşçılara 90 TL, çuvalcılara 95 TL olarak belirlenmesine, kilo ile toplanan bahçelerde çuvalcı ücretinin de 100 TL olarak belirlenmesine

5. Katırcı ücretinin (katırı ile birlikte) 190 TL olarak belirlenmesine,

6. Kilo hesabı ile fındık toplayanların işçi ücretlerinin kilo başına 60 Kuruş olarak belirlenmesine,

7. Patoz saat ücretinin 175 TL olarak belirlenmesine,

8. İşçi başı ücretlerinin (dayıbaşı), 15 işçiye kadar günlük 90 TL, 15 işçiden fazlası için günlük 95 TL olarak belirlenmesine, iş aracılarından, İŞKUR Il Müdürlüklerinden alınmış "Aracı Belgesi" olmayanlara iş verilmemesine,

9. İşçi ücretlerinin iş bitimini müteakiben ödenmesine,

10. İşverenlerin çalıştırdıklan işçilerin kimlik bilgilerinin 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanunu esaslarına göre Muhtarlıklar aracılıgı ile Tarım Müdürlükleri, İŞKUR İl Müdürlüğü, Ziraat Odaları ve en yakın güvenlik birimlerine bildirmelerine, kimliği bulunmayanlara iş verilmemesine karar verilmiştir.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: YEVMİYELER BELİRLENDİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Madde bağımlılığı  şiddeti arttırıyor
Madde bağımlılığı şiddeti arttırıyor
Milliyetçi Hareket Partisi 23. Dönem Milletvekili Av. Rıdvan Yalçın, giderek artan şiddet olaylarının uyuşturucu kullanımındaki artışın büyük etkisi olduğunu belirtti.
Ordu´da kadın cinayeti
Ordu´da kadın cinayeti
Ordu´da, evinin önünde bir saldırgan tarafından bıçaklanan 20 yaşındaki Ceren Özdemir, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.
ANITI PROJESİ BAŞLIYOR
ANITI PROJESİ BAŞLIYOR
Ordulu şehitlerin isimleri yaşatılacak
BÜTÇESİ BELLİ OLDU
BÜTÇESİ BELLİ OLDU
Büyükşehir Belediyesinin 2020 mali yılı bütçesi görüşülerek karara bağlandı.
Ordu kumsalıyla farklı
Ordu kumsalıyla farklı
Ordu Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, “100 km´lik kıyı şeridi bulunan Ordu´nun 60 km´lik kıyı bölümü kumsallardan oluşmaktadır. Bu özelliği ile Ordu diğer Karadeniz illerinden farklı bir yapıya sahiptir” dedi.
VETERİNER FAKÜLTESİ GELİYOR
VETERİNER FAKÜLTESİ GELİYOR
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu´da bir Veteriner Fakültesi kurulması için çalışma başlattıklarını açıkladı.
BÜTÜN YOLLAR OGU´YA ÇIKACAK
BÜTÜN YOLLAR OGU´YA ÇIKACAK
Ordu Büyükşehir Belediyesi, kırsal ilçelerdeki vatandaşların Ordu-Giresun Uluslararası (OGU) Havalimanı´nın ulaşımını kolaylaştırmak için kolları sıvadı.
ŞEHİR HASTANESİ MÜJDESİ
ŞEHİR HASTANESİ MÜJDESİ
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler, 900 yataklı Şehir Hastanesi´nin proje ihalesine çıkıldığı müjdesini verdi.
Sürücüler ´hamsi radarına´ yakalandı
Sürücüler ´hamsi radarına´ yakalandı
Fatsa´da düzenlenen hamsi festivali, renkli görüntülere sahne oldu.
 Yerin üstü altından değerlidir
Yerin üstü altından değerlidir
Fatsa´da siyanürle altın arama faaliyetine Tüm Köy Sen tepki gösterdi.
“Teröre geçit yok”
“Teröre geçit yok”
.
94 bin yolcuya  hizmet verildi
94 bin yolcuya hizmet verildi
.
201 aranan şahıs yakalandı
201 aranan şahıs yakalandı
.
Ünye´de uyuşturucuya geçit yok
Ünye´de uyuşturucuya geçit yok
.
Ordu geleceğe nefes oldu
Ordu geleceğe nefes oldu
Tüm Türkiye´de saat 11.11´de gerçekleşen fidan dikim etkinliği kapsamında, Ordu genelinde 103 bin 300 fidan toprakla buluşturuldu.
Ordu zihniyet dönüşümü yaşadı
Ordu zihniyet dönüşümü yaşadı
Ordu, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler sayesinde fındık bahçeleri ile deniz arasında sıkışmış bir il olmaktan çıkıp ekonomik ve sosyal yönden zihniyet dönüşümü yaşadı.
ALBAYRAK´TAN MÜJDE
ALBAYRAK´TAN MÜJDE
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Ordu İş Dünyası ile Buluşma” programının yanı sıra çeşitli ziyaret ve temaslarda ve ziyaretlerde bulunmak üzere Ordu´ya geldi.
DUALARLA SON YOLCULUĞA UĞURLANDI
DUALARLA SON YOLCULUĞA UĞURLANDI
Düğünü için geldiği Ordu´da kazada ölen uzman çavuş defnedildi