KARADENİZ BİTTİ BİTİYOR
.
Tarih: 16.9.2019 10:00:34 / 659okunma / 0yorum
Mustafa Kürşat ÇAKMAK

Balık sezonu açılalı şurada 15 gün oldu. Ne açılış ne açılış. Balık sezonu açılmadan kapandı. Onlarca, hatta yüzlerce cins balığın yetiştiği Karadeniz son yıllardaki bilinçsiz avlanma ve kirlilik neticesinde bünyesine az sayıda balığı barındırır oldu.

Ne oldu da denizlerimizde balık çeşitleri azaldı. Öncelikle kaçak avlanmalar ve denizlerimizin kirletilmesi neticesinde buralara gelindi. Yıllar öncesinde başlayan trol avcılığı bunda en büyük etken oldu. Bu avlanma ile balıkların yuvaları dağıtıldı, limitin çok altında balıklar avlanıldı. Denizden ne çıkarsa yerim diyenler, bu gidişle bolca poşet, bolca pet şişe yemek zorunda kalacak. Denizlerimizdeki denetimlerin yeterli olmadığını görüyoruz. Şayet bu denetimler yeterli ve zamanında yapılmış olsa bugün balık tezgâhları balıklarla dolup taşacaktı. Burada en büyük zararı yine balıkçılıklar yaşadı. Balık tezgâhları standardın çok altında balıklarla dolu. Bunları denetleyen birimler, denetimlere çıkmış olsalardı, küçücük balıklar balık tezgâhlarında olmayacaktı. Tarım il müdürlükleri bünyesinde yer alan su ürünleri yetkilileri bir an önce asli görevlerine dönmeliler. Bugün balıkçı tezgâhlarında yer alan 3,5 balık türünün büyük bir bölümü havuzlardan, kafes balıkçılığından sağlanıyor. Karadeniz deyince insanımızın aklına ilk gelen hamsi oluyor. Bilinçsizce avlanmalar sonrasında balıkçı tezgâhlarında bolca rastladığımız hamsinin yerlerinde ne yazık ki yeller esiyor. Az sayıda çıkan hamsinin kilosu da dar gelirliyi aşıyor. İşte o hamsinin anavatanı sayılan Karadeniz bugün can çekiyor. Karadeniz hamsiyi, hamsi Karadeniz´i özler oldu.

 Ülkemizin her birimine, her noktasına nasıl sahip çıkmamız gerekiyorsa denizlerimize de sahip çıkmak zorundayız. Atalarımız denizlerimizde bizlere yüzlerce cins balık bıraktı. Biz geleceğimize, çocuklarımıza hangi balıkları bırakıp bu dünyadan göç edeceğiz?  

Anahtar Kelimeler: KARADENİZ, BİTTİ, BİTİYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
ERKEK AYI OLMAKTAN ÇIKTI DERT AYI OLDU (09 Eylül 2019 - Pazartesi)
KABAK TADI VERDİ (28 Ağustos 2019 - Çarşamba)
BİR TAKIM YOK EDİLMEK İSTENİYOR (06 Ağustos 2019 - Salı)
ORDU´NUN GÜNDEMİ (29 Temmuz 2019 - Pazartesi)
ÇOĞU GİTTİ AZI KALDI (16 Temmuz 2019 - Salı)
HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK (08 Temmuz 2019 - Pazartesi)
ORYANTİRİNG (01 Temmuz 2019 - Pazartesi)
GÜNDEME DAİR (14 Haziran 2019 - Cuma)
BU FIRSAT KAÇMAMALI (29 Mayıs 2019 - Çarşamba)
İstanbul seçimi (13 Mayıs 2019 - Pazartesi)
Benim için zor bir maç oldu (16 Nisan 2019 - Salı)
KAÇAN BALIK BÜYÜK OLURMUŞ (09 Nisan 2019 - Salı)
TAM ZAMANI (03 Nisan 2019 - Çarşamba)
Hepimize Geçmiş Olsun (27 Temmuz 2017 - Perşembe)
Sayfa: