ÖZGÜRLÜK ÜZERİNE
.
Tarih: 5.11.2019 10:23:44 / 283okunma / 0yorum
Muhammet SAĞLAM

Günümüz modern toplumunda, kendi algı dünyasında oluşturduğu özgürlük tanımı üzerinden popüler kültürde mevzi kazanma derdinde olan, ideolojik ve fikri aidiyete sahip olmaktan çekinen “özgürlük budalalarını” ve beraberinde geveledikleri tatavaları bir kenara bırakarak kavramsal boyutta özgürlük nedir, ne değildir, özürlük var mıdır, varsa sınırı nedir sorularını fazla felsefileşmeden bir köşe yazısı hüviyetinde inceleyelim.

    Özgürlüğün tanımı; birinin engellenmeden ya da sınırlandırılmadan  istediğini yapabilmesi, seçebilmesidir. Ancak mesele bu tanımın sınırlandırdığı dar alandan ibaret değildir. Bizim seçimlerimizi,  kararlarımızı,  hal ve hareketlerimizi, isteklerimizi yaşadığımız çevredeki hesaba katamayacağımız, sayamayacağımız kadar çok etken ve değişken yönlendirir. Hele de dezenformasyonun  hatsafhada olduğu, manipülasyonun, algı operasyonunun kolayca uygulandığı bir çağda kimse tam manasıyla özgür bir bireyden, indeterminizmden dem vuramaz. Vursa da samimi olmaz, havanda su döver. Gerçi bu tür özgürlük savunucuları da ardındaki kitleleri farklı yöntemlerle yönlendirmenin, tasma takmanın, özgürlüklerini kendi tekelinde toplamanın derdindedir. Öyleyse tasmalanmış özgürlük budalaları özgürlüğü gündelik bir söylem  aparatı olarak diline pelesenk ededursun, özgür olduğunu düşünedursun, biz onlara aldırmadan yolumuza bakalım.

    Özgürlük kavramına  İslami perspektiften kabaca bakınca: Dünyanın bir ucunda bir kelebeğin kanat çırpması bile dünyanın diğer ucunda zincirleme reaksiyonlar şeklinde birçok değişikliğe sebep olurken ve çevremizde kararlarımızı, seçimlerimizi hatta kişilik ve karakterimizi etkileyen  milyonlarca  irili ufaklı gelişmeler , olaylar, sebepler varken bunu ilahi bir gücün varlığına bağlamak ve bizim de bu kompleks olaylar örgüsüne cüzi irademiz bağlamında vereceğimiz tepki ile bir sınava tabi tutulduğumuzu düşünmek yanlış olmaz. Ayrıca Allah-u Teala´nın sonsuz ilmi ile yapacaklarımızdan haberdar olması da bizim cüzi irademizin tezahür etmesine engel değildir.

    Yani çevremizde yaşanan birçok olay bizim kişiliğimizi, karakterimizi belirler. Bu bizim kaderimizdir. Ancak insan cüzi iradesinin kendisine sağladığı imkanlar çerçevesinde islamı rehber edinmek suretiyle kendindeki hataları ve yanlışlıkları giderme ve erdemli bir insan olma  imkanına sahiptir. Özetle bir iradeye sahip olmadığımız, her şeyi tamamen çevresel koşulların belirlediğini savunan determinizm görüşü de fazla iddialıdır; insanın tamamen özgür olduğunu, kendi ahlaki yasalarını kendi belirlerlediğini savunan indeterminizm ve otodeterminizm de fazla iddialıdır.

Anahtar Kelimeler: ÖZGÜRLÜK, ÜZERİNE
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
29 EKİM´İ ANLAMAK (29 Ekim 2019 - Salı)
SÖYLE HALİL PAŞA ALLAH AŞKINA (21 Ekim 2019 - Pazartesi)
SURİYE´DE NE İŞİMİZ VAR? (16 Ekim 2019 - Çarşamba)
OPORTÜNİZME KARŞI ÜLKÜCÜ HAREKET (07 Ekim 2019 - Pazartesi)
Sayfa: