Sismik-İzalatör

Ordu Büyükşehir Belediyesi aslında 3 yıldır deprem çalışması yürütüyor. Önce ilçe ilçe binaların durumu analiz edildi. Ama bazı belediyeler henüz tespit çalışmalarını tamamlamadı. Merkez ilçelerde ise durum vahim. Altınordu’da binaların %70’i, Ünye’de %53’ü ve Fatsa’da yüzde 38’i 2000 yılı öncesi yapımı yani deprem yönetmeliğine uygun değil.

Ordu Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı İlhan Yılmaz, Ordu’da depreme yönelik önlem niteliğindeki çalışmaları anlattı. Yapı sahiplerine de sorumluluklar düştüğünü hatırlatarak.

Ordu’da yeni imar planına birçok yeni yönetmelik de eklendi. Artık şehirdeki yapılaşmalarda tünel kalıp ve sismik izolatör sistemleri belirli kriterlere göre zorunlu olacak. Özellikle yüksek katlı ve yüzey alanı geniş binalarda.

Ordu’da tüm ilçelerde hem heyelan hem de deprem riski hesaplamaları yapılarak yeni alanlar belirlendi. Altınordu’da bu kapsamda Öceli, Karacaömer ve Akçetepe’de depreme uygun 650 hektar alana yeni yaşam alanları oluşturulacak.

ÇAYBAŞINDA KARLA MÜCADELE VAR ÇAYBAŞINDA KARLA MÜCADELE VAR

Göreve geldiği günden bu yana deprem ile ilgili çalışmaların yapıldığını ifade eden Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler de Ordu’da yapı stoku ilgili incelemelerin de devam ettiğini vurguladı