Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, bugün yılın son toplantısı için bir araya geliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında yoğun bir gündemle toplanacak olan kabinede EYT düzenlemesi, memur ve emekli ocak zammı ve Karadeniz'deki doğal gaz ile ilgili müjdeler masaya yatırılacak. Öte yandan masada yeni yılda ekonomi, dış politika ve terörle mücadele gibi konular da olacak.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bu yıl son kez Beştepe'de toplanıyor. Yoğun gündemle bir araya gelecek kabinede, EYT düzenlemesi, memur ve emekli ocak zammı ve Karadeniz'deki doğal gaz konuları ele alınacak. İşte milyonları ilgilendiren kritik toplantının ayrıntıları...

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacak 2022 yılının 24'üncü ve son kabine toplantısında masada yoğun bir gündem olacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, sigorta başlangıcı 8 Eylül 1999 ve öncesi olan çalışanları ilgilendiren emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeye ilişkin çalışma hakkında sunum yapacak. Toplantıda, kısa süre içinde Meclise sunulması planlanan düzenlemenin detaylarına ilişkin ayrıntılı değerlendirme yapılacak.

EYT, memur ve memur emeklisinin gözü Beştepe'de olacak

EYT'de en çok merak edilen konu, emeklilik için yaş şartının getirilip getirilmeyeceği...

Hayata geçmesiyle ilk etapta 1,5 milyondan fazla kişiye emeklilik yolunu açacak düzenlemenin ayrıntıları ele alınacak.

Ayrıca, memur ve emeklisine yeni yılda yapılacak zam da toplantıda değerlendirilecek.

Karadeniz gazıyla ilgili gelişmeler de gündemde

Karadeniz'de keşfedilen doğal gazın milli sisteme bağlanması yönünde yürütülen çalışmalarda gelinen aşama da Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin gündeminde olacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz gazıyla ilgili gelişmeleri kabinede anlatacak.

Erzurum'da yaptığı açıklamada "Pazartesi günü bu konuda yeni müjdeleri milletimizle paylaşacağız" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabine sonrası millete sesleniş konuşmasında alınan kararları kamuoyuyla paylaşması bekleniyor.

2022 yılına ilişkin değerlendirmeler yapılacak

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nda ayrıca 2022 yılına ilişkin genel değerlendirmenin yanı sıra yeni yılda başta ekonomi, dış politika ve terörle mücadele olmak üzere birçok alanda yapılacak çalışmalar ve Meclis'te bunlara ilişkin atılacak adımların ele alınması bekleniyor.

Editör: Kadir TÜKÜÇ