Altın fiyatları, bir süredir görülen kazanımların ardından nakite geçmek isteyen kurumsal yatırımcıların baskısıyla geriledi. Piyasalar, Fed'in para politikasına ilişkin ipucu vermesi beklenen ekonomik verileri izleyecekler. Yatırımcılar bugün ABD'de açıklanacak ilk çeyrek gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) verisi ve yarın açıklanacak Mart ayı kişisel tüketim harcamaları (PCE) verisini takip edecek.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı yüzde 0.03 yükselerek 2 bin 317.06 dolar seviyesinde işlem gördü. Gram altın ise 2 bin 427 TL seviyesinde seyrediyor.

Serbest piyasada güncel altın satış fiyatları
Gram altın 2.425,68 lira

Çeyrek altın 3.965,98 lira

Yarım altın 7.931,96 lira

Cumhuriyet altını 15.815 lira

Gremse altın 41.137,00 liradan satılıyor.

Uzmanlar, İsrail'in geçen hafta İran'a misilleme amaçlı saldırısının ardından Tahran'ın buna henüz cevap vermediğine işaret etti, inatçı enflasyon nedeniyle Fed'in şimdilik yüksek politika faiz oranlarıyla sıkı para politikasına bağlı kalmasının da muhtemel olduğunu belirtti.

Yüksek faiz oranlarının altın fiyatı üzerinde baskı oluşturduğunu ve değerli metalin sürekli bir gelir getirmediğini ifade eden analistler, ABD tahvilleri gibi güvenli kabul edilen diğer varlıklarla karşılaştırıldığında, böyle bir ortamda daha az cazip hale geldiğini söyledi. Peki, güncel çeyrek altın, gram altın fiyatı ne kadar, kaç TL? İşte, 24 Nisan 2024 günü altın fiyatları alış-satış rakamları...

ALTIN FİYATLARI YÜKSELİYOR!

Gram altın bir önceki kapanışı 2 bin 499 liradan yaparken; 23 Nisan Pazartesi günü 2 bin 485 TL'ye geriledi. Bir önceki kapanışı 3 bin 973 liradan tamamlayan çeyrek altın ise bugün 3 bin 981 TL'den alıcı buluyor.

#altın #altınfiyatları #orduhaber