Aşkın Tören’den Altınordu Belediye Başkanı Ulaş Tepe’nin borç açıklamasına cevap geldi.

Başkan Ulaş Tepe’nin rakamlarla oynayarak algı yarattığını ifade eden eski Başkan Tören, “Propaganda  uğruna rakamlarla oynamak, algı siyaseti yapmak, onca emeği yok saymak, itibar suikastı yapacak kadar ileri giderek muhasebe tekniğini ve bütçe gereklerini gölgelemek kamuoyu vicdanının asla kabul etmeyeceği bir yöntemdir.” dedi.

Altınordu Belediyesinin devrettikleri mali tablosu ile ilgili bilgi veren Tören, görev sürelerinin ilk dört yılında borçlanmaya gitmediklerini ancak tüm dünyayı etkileyen olumsuzluklar karşısında proje bazlı kredi ve ikraz kullanmak zorunda kaldıklarını belirtti.

Tören, dönemlerinde kullandıkları toplam kredi ve ikraz toplamının 208 MİLYON TL olduğunu ve kredinin 3 ila 5 yıl vadeli olduğunu ifade etti. 

Piyasa borcunun ise 220 MİLYON 723 BİN TL olduğunu belirten Aşkın Tören, 2024 yılı bütçesinden ödenecek kredi borcunun 108 Milyon TL, yine piyasa borcu ile birlikte 2024 yılında ödenecek toplam borç tutarının 328 MİLYON 723 Bin TL olduğunu belirtti. 

Öte yandan Altınordu Belediyesinin 2024 yılı Bütçesinin ise 1 MİLYAR 340 MİLYON TL olduğuna dikkat çeken Aşkın Tören, borcun 2024 yılı bütçesine oranının ise YÜZDE 24,2 olduğunu söyledi. 

2019 yılında devraldıkları belediyenin toplam borç tutarının cari yıl gelir bütçesine oranının yüzde 260 olduğunu, devrettiklerinde ise bu oranı yüzde 58’lere gerileterek burada yüzde 600’lük bir iyileşme sağladıklarını açıkladı.

Yine Başkan Tepe’nin “2024 yılı bütçesinin yüzde 60’nın kullanmışlar” iddiasını ise rakamlarla çürüten Tören, “Görevi devrettiğimiz 5 NİSAN 2024 tarihine kadar yapılan tüm harcamaların 324 MİLYON 500 BİN TL olduğu, bunun da 2024 yılı bütçesine oranının ise YÜZDE 24 olduğu açıkça görülecektir.” ifadelerine yer verdi.

Aşkın Tören, SGK’ya, Maliyeye, Belediye çalışanına ve Kamu kurumlarına BORCU OLMAYAN bir belediye devrettiklerini de sözlerine ekledi.

Başkan Tören’in detaylı açıklaması fotoğrafların devamında mevcut. 

@torenaskn

#ordu #orduhaber