Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, görevdeki 4 yılını değerlendirdiği basın toplantısında, “7 milyon TL borcu olan bir odayı, bugün 1 lira borcu olmayan bir hale getirdik.” derken, delege seçilirse yeniden aday olacağını söyledi.  

Ziraat Odalarında seçim heyecanı başladı. Şubat ayı içerisinde yapılacak olan Ziraat Odaları seçimleri öncesinde mahallelerde delege seçimleri devam ediyor. Birçok ilçede yapılan delege seçimleri yapılıyor.

Altınordu’da da 11 Aralık Pazar günü mahallelerde delege seçimleri yapılacak. Bu seçimler öncesinde Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, görevde olduğu 4 yılı yeni dönemle adaylığıyla ilgili basın toplantısını düzenledi.

Borçlu bir oda devraldıklarını söyleyen Başkan Akça, “7 milyon TL borcu olan bir oda, bütün işletmeleri haczedilmiş, 8 aya yakın çalışanlarının maaş almadığı bir oda ve çiftçinin binamız bir banka tarafından satış aşamasına getirilmiş bir sıkıntı içerisindeydi. Bugün itibariyle ise odamızı delikli 1 lira borcu olmayan bir hale getirdik. Bankanın da 31 Aralık 2022 itibariyle de borcunu bitiriyoruz. Paramız hazır. Her çalışanımıza maaşları muntazaman bir şekilde ödenmektedir. Devraldığımız gün 250 TL ciro yapan işletmemiz, bugün aylık ortalaması 450-500 bin lira ciro yapar hale gelmiştir.

Göreve geldiğinde odanın itibarının kaybolduğunu savunan Akça, “Bu süreçte sadece mali durumu düzeltmekle kalmadık, odanın kaybolan itibarını geri kazandırdık. Evet, Altınordu Ziraat Odası sadece Karadeniz Bölgesi’nde değil, bütün Türkiye’de örnek alınan bir oda haline geldi. Yaptığımız çalışmalarla bu itibarı geri kazandırdık.

“DİKLENMEDEN DİK DURDUK”

Fındıkla alakalı her platformda üreticinin haklı gür sesi olmaya çalıştık. Birçok kazanım elde ettik. Üreticinin menfaatine olacak durumlar gelişti. Bunda da Altınordu Ziraat Odası’nın çok büyük katkısı olduğuna inanıyorum. Sizlerden aldığımız destekle üreticinin menfaatine olacak sesimizi yükselttik. Diklenmeden dik durduk. Tek derdimiz üreticinin kazancıydı. Birçok dostumuzla aramız bozuldu belki ama hiç önemli değil”

ADAY OLACAK MI?

Delege seçilmesi halinde başkan adayı olacağını söyleyen Başkan Akça, “Önümüzdeki Pazar günü 105 mahallemizde yapılacak delege seçimiyle bir başlangıç olacak, yeni dönemin ve yönetimin delegeleri seçilecek. Eğer mahallemizin üreticisi, bize delege olma fırsatı verirse tekrar Altınordu Ziraat Odası Başkanlığına aday olacağımızı deklere etmek istiyorum.”

Editör: Kadir TÜKÜÇ