Ordu Motorlu ve Motosikletsiz Kuryeler Derneği üyeleri bir araya gelerek hem bu olayı protesto etti hem de motokuryelerin trafikte çektiği sorunlara dile getirdi.

Ordu Motorlu ve Motosikletsiz Kuryeler Derneği üyeleri bir araya gelerek eylem yaptı. 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda toplanan motosikletli kuryeler, konvoy halinde Ordu Adliyesi önüne geldiler.

Trafikte saygı istiyoruz

Kuryeler adına Ordu Adliyesi önünde açıklama yapan Ordu Motorsikletli ve Motorsikletsiz Kuryeler Derneği Başkan Yardımcısı ve Basın Sözcüsü Soner Kelsoy, “Dernek olarak yapmak istediğimiz motosikletli kurye faaliyeti yapan arkadaşlarımızın trafikte seyir halindeyken diğer araç sürücüleri tarafından saygı görmelerini sağlamak, trafik kazalarını minimize etmek ve nihayetinde ortadan kalkmasına vesile olmak” dedi.

Bizimkisi ekmek davası

Son olarak Cemil Bilgili isimli arkadaşımız da yine dikkatsiz bir sürücünün sebebiyet vermiş olduğu kaza nedeniyle dizden aşağı olmak üzere bacağını kaybetmiş ve sol kolunda ciddi bir kırıkla mücadele ediyor diyen Kelsoy, “Motokurye faaliyeti internet alışverişinin yaygınlaşmasıyla birlikte hızlıca yaygınlaşmış olup birkaç yıl önce birkaç kişi tarafından yapılırken şuanda yüzlerde insan tarafından yapılmaktadır ve meslek haline gelmiştir. Arkadaşlarımız bu meslek sayesinde evini geçindirmekte, çocuklarını bakmaktadır.” Diye konuştu.

Trafikte yok sayılmaktayız

Kelsoy açıklamasına şöyle devam etti:

“Biz yaptığımız işin meslek sayılmasını devlet büyüklerimizin bizlere sahip çıkmasını istiyoruz. Bizler pandemi döneminde kahraman ilan edilmiş insanlarız. Buna rağmen pandemi sonrası tamamen trafikte yok sayılmaktayız. Arkadaşlarımızı kazalarda bir bir kurban vermekteyiz. Ya bacağımızı, ya kolumuzu kaybetmekteyiz. Birkaç ay önce Ordulu motokuryelerden Deniz Aksu arkadaşımız geçirdiği kaza sebebiyle bugün dahi komadadır. Arkadaşımızın koma tedavisi İstanbul’da faaliyet gösteren bir Profesör tarafından üstlenilmiştir fakat Sağlık Bakanlığı tarafından onay süreci devam etmektedir. Arkadaşımızın Ordu’da ki tedavi süreci ve İstanbul’a sevki için yaklaşık 850 bin lira gibi bir paraya ihtiyaç vardır. Bizler bu parayı temin etmek için kendisine söz verdik. Yine Muhsin Işık arkadaşımız Ordu’da dikkatsiz bir iş makinesi sürücüsünün sebebiyet verdiği kaza neticesinde el parmaklarının birini kaybetmiş bir parmağı da işlevini yitirmiştir.

Kazaları ortadan kaldırmak istiyoruz

Son olarak Cemil Bilgili isimli arkadaşımız da yine dikkatsiz bir sürücünün sebebiyet vermiş olduğu kaza nedeniyle dizden aşağı olmak üzere bacağını kaybetmiş ve sol kolunda ciddi bir kırıkla mücadele etmektedir.  Dernek olarak yapmak istediğimiz motosikletli kurye faaliyeti yapan arkadaşlarımızın trafikte seyir halindeyken diğer araç sürücüleri tarafından saygı görmelerini sağlamak, trafik kazalarını minimize etmek ve nihayetinde ortadan kalkmasına vesile olmak.”

Geçirdiği kaza nedeni ile sol bacağı kesilen evli ve 1 çocuk babası Cemil Bilgili ise tekerlekli sandalye ile adliye önüne geldi. Bilgili açıklamasında: “Kavşakta ışıklarda beklerken, yeşil ışığın yanması ile birlikte hareket ettim. Arkamdan çok hızlı bir arabanın geldiğini gördüm. Kendimi sağ şeride atmaya çalıştım ama sağ taraftan bana çarptı. Çarpmanın etkisi ile sürüklendim. Sürücü kaçtı. Durmadı. Kaza nedeni ile bacağım kesildi. Trafikte çok sorun yaşıyoruz. Mesleğimi severek yapıyordum fakat trafik sorunu yüzünden bırakmayı düşünüyordum. Kaza sonrası benim bırakmayı düşündüğüm kuryelik beni bıraktı.” Diye konuştu. 

Editör: Merve GÖÇER