Yüzde 74'ü Maden sahası ilan edilen Karadeniz'in incisi Ordu'da bu anlamda skandallar bitmiyor.

Ordu Valisi Muammer Erol, Ordu'nun en önemli Turizm alanlarından biri olan ve dünyaca bilinen cennetten bir köşe Perşembe Yaylasının bir kısmını da içeren Korgan’daki maden arama talebiyle ilgili başvuruyu yerinde inceledi.

Vali Muammer Erol’un başkanlığındaki İl Mera Komisyonu, maden arama iznine konu olan Korgan’ın Beypınarı ve Terzili mahallelerindeki arazilere giderek, özel şirketin alanda yapacağı sondaj noktalarını bizzat yerinde gördü ve yapılacak çalışmalar hakkında ilgililerden ve şirket yetkililerinden bilgi aldı.

İl Mera Komisyonu, arama iznine konu edilen araziler üzerinde yapmış olduğu incelemeden sonra özel şirketin maden arama izni talebini değerlendirecek.

I M G 20240426 W A0006

Konunun duyulması Ordu kamuoyunda infiale neden olurken, Perşembe Yaylasının söz konusu olduğu bir yerde neyin araştırılıp karar verileceği merak konusu oldu!

Menderesler; Ordu ili Aybastı ilçesine bağlı Perşembe Yaylasında bulunmaktadır.  Bulunduğumuz coğrafik kıtada bir benzeri bulunmayan Perşembe Yaylası Menderesleri’nin bir dünya mirası olarak korunması amacıyla tescil işlemleri son aşamadadır  1991 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Turizm Merkezi ilan edilmiştir. Aybastı ilçemize 17 km. mesafede bulunur. Rakımı yaklaşık 1.500 m. civarındadır. Her yıl Temmuz ayı içinde yayla şenlikleri yapılmaktadır. Şenliklerde çeşitli yarışmalar, folklor  gösterileri, konserler, sosyal ve kültürel etkinlikler, güreş müsabakaları, at yarışları vb.  etkinlikler düzenlenmektedir. Yorgunluk atmak, piknik yapmak, safari, yamaç paraşütü için idealdir. Yaylada aynı zamanda, eşsiz güzelliğe sahip tabiat harikaları, tarihi eserler ve alanlar mevcuttur. Kümbetler, Çiseli Şelalesi, Karga Tepesi bunlara örnektir.

#ordu #perşembeyaylası #orduhaber