ORDU VİZYON/ÖZEL HABER

Ordu’da son dönemlerde çevre adeta katledilirken, Ordu Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü yaşananları seyretmekten başka bir şey yapmıyor.

Web sitesine girdiğinizde “Sıfır Atık” görselleri ile karşılaştığınız Müdürlük, özellikle son dönemlerde büyük rahatsızlık yaratan Turnasuyu ve Kumbaşı balıkçı barınağında yaşanan çevre kirliliği hadiselerinde sınıfta kaldı.

Turnasuyu ırmağında, ırmak havzasında faaliyet gösteren taş ocağından kaynaklandığı ve her yıl 8/10 kez tekrarlandığı iddia edilen, Irmağa “çimentolu atık su bırakılması” karşısında müdürlüğün kayıtsız kalması kamuoyunda büyük tepkiye neden oluyor.

Turnasuyu Vizyon

Onlarca şikayet, haber ve suç duyurusuna rağmen Gülyalı halkının da içme suyu kaynağı olan Turnasuyu ırmağına, atık su bırakılması konusunda Müdürlük, hiçbir açıklama yapmıyor.

Ordu’da bir başka çevre kirliliği sorunu da yıllardır, Ordu’nun giriş mahallesi olan ve yazları Orduluların yoğunlukla denize girdikleri Kumbaşı mahallesinde yaşanıyor.

Kumbaşı Mahallesi'nde bulunan Başaran Kardeşler Gemi Sanayii, Bölgede bulunan balıkçı kooperatifine ait alanı da işgal etmişti.

Başaran Vizyon

Firmanın atık maddeleri denizde kirliliğe neden olurken, Milli Emlak'tan kiraladığı alanı izinsiz bir şekilde genişleterek kıyı alanını doldurmuş hatta denizin üstüne beton dökerek otopark alanı bile yapmıştı.

Firma ile yapılan sözleşmede “Ön izin verilen yere herhangi bir fiziki müdahalede bulunulduğu ölçüde sözleşme tek taraflı feshedilir” ibaresi de yer alıyor. Ordu Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ise söz konusu ibareye rağmen sözleşmeyi feshetmek bir yana 3 yıldır yeniliyor.

#ordu #kumbaşı #gülyalı #turnasuyu #orçev #orduhaber