Deprem111 İlimizde ağır yıkımlara ve can kayıplarına yol açan, ülkemizi üzüntüye boğan Kahramanmaraş merkezli depremlerin 10’uncu günü geride kaldı.

Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Malatya, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Osmaniye ve Elazığ illerini etkileyen depremler sonrası bölgede genel hayatı olumsuz etkileyen şartların ortadan kaldırılması için çalışmalar sürdürülüyor.

Deprem bölgesinde yürütülen arama-kurtarma, enkaz kaldırma çalışmalarının yanısıra depremzedelerin barınma, gıda, sağlık, tuvalet gibi acil ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik çalışmalar da tüm hızıyla devam ediyor.

Ordu’dan da, depremlerin ilk dakikalarından itibaren deprem bölgesinde yürütülen tüm bu çalışmalara en üst düzeyde destek veriliyor, katkı sağlanıyor. Yardımsever Ordulular, yaraların bir an önce sarılması için gerekli yardımı ve desteği sağlıyor.

Depremlerin ilk 10 gününde, Ordu’dan deprem bölgesine 594 iş makinesi ve araç, 2.131 personel ile yiyecek, giyecek, yakacak ve benzeri yardımlardan oluşan 156 tır ve kamyon dolusu yardım malzemesi gönderildi.

Deprem bölgesinden ayrılarak, başka illere giden depremzedelerden 3.725 depremzede ilimizdeki kamu misafirhaneleri, oteller ve evlerde misafir edilmekte.

Öte yandan, bugüne kadar deprem bölgesinde hayatını kaybeden 30 Ordulu vatandaşımızın da cenazeleri ilimize getirildi ve memleketlerinde toprağa verildi.

Deprem bölgesindeki depremzedelerimizin gündelik hayatlarını devam ettirebilmeleri için ihtiyaç duydukları barınma, giyecek, yiyecek, yakacak ve benzeri ihtiyaçların yanında kuru gıdaya da sürekli ihtiyaç duyulmakta.

Deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu kuru gıda için Valiliğimizce bir çalışma başlatıldı. Ordu’daki tüm kamu kurum ve kuruluşları, siyasi partiler, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, iş dünyası ve yardımsever Orduluların destek vermeleri bekleniyor.  

Ordu Valiliğinin kuru gıda yardımına destek vermek isteyen yardımsever Orduluların, kuru gıdayı kendileri temin ederek Ordu Valiliğinin Altınordu, Fatsa ve Ünye ilçelerinde temin ettiği depolara teslim edebilecekleri gibi arzu eden yardımseverler, Ordu Valiliği bünyesinde faaliyet gösteren Ordu Kamu Hizmetlerini ve Sosyal Hayatı Destekleme Derneği’nin Vakıfbank Ordu Şubesindeki IBAN TR13 0001 5001 5800 7285 9921 36 nolu hesabına nakdi bağışta bulunarak, kuru gıda alınmasına katkıda bulunabilecek.

Editör: Kadir TÜKÜÇ