Hekim Birliği Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Op. Dr. Çağlar Yıldırım, 15 Aralık günü 1 gün iş bırakacaklarını söyledi.

‘Öncelikle Kamu binalarında sövülmeyeceğimize dövülmeyeceğimize öldürülmeyeceğimize emin olarak, hakkıyla görev yapacağımız güvenli çalışma ortamının Devlet tarafından sağlanmasını talep etmek için iş bırakıyoruz’ diyen Yıldırım, çalışma şartlarının iyileştirilmesini istedi.

“Verilen sözü tutmadıkları için”

Yıldırım, şunları söyledi; “10 saatlik ameliyatın ardından bıçakla kovalanan hekim için, Erkek kadın doğum doktoru olup kadın hastayı muayene ettiği için, Burnu kırılan Asistan hekim için, Boğazı sıkılan kadın meslektaşımız için, Aile sağlığı merkezinde sopalarla dövülen Aile hekimi için ve SABİME gözlerini oyacağım boğazını keseceğim senin canını alacağım şeklinde tehdit edilen meslektaşımız için Hekime yönelik şiddet terörünü önleyecek ve caydıracak kanunları çıkaracak Meclise sesimizi duyurmak için, saldırganlara iyi hal indirimi yapan ve kanun hükmüne rağmen tutuklama kararı vermeyen hakimlere sesimizi duyurmak için İş bırakıyoruz. Çünkü, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 10 dakikadan kısa randevu verilmeyecek ek randevu Hekim istemiyorsa açılmayacak sözünü dinlemeyen idareciler olduğunu topluma duyurmak için Sağlık Bakanı’nın itibarını korumak için iş bırakıyoruz.”

“Bir hastaya en az 10 dakika”

‘Bir hastaya en az 10 dakika zaman ayırmazsak hakkıyla görev yapamayız. Vatandaşın hastalığının tanısını eksik koyabiliriz veya eksik tedavi yapabiliriz dememize rağmen 3 dakikada 5 dakikada hasta muayene etmemiz için MHRS randevuları veren sisteme artık yeter dur demek için iş bırakıyoruz’ diyen Op. Dr. Çağlar Yıldırım, her hastaya 3 dakika ayır muayene yapmış gibi yap gönder diyen ve şiddete davetiye çıkaran bu sisteme, vatandaşın sağlığına saygı duyan bir Hekim ve her şeyden önce insan olarak tepki göstermek için iş bıraktıklarını söyledi.

Editör: Kadir TÜKÜÇ