Fındık Araştırma Enstitüsü uzmanları tarafından fındık kırma ve işleme tesislerinin teknik personellerine yönelik eğitim programı gerçekleştirildi. Eğitimde, fındık üretimi ve fiziksel kalite parametreleri ele alındı.

Eğitim programının açılış konuşmasını yapan Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman, "Gücünü Üyelerinden Alan Kurum" mottosuyla hizmet veren borsanın, üye memnuniyetini ilke edindiğinin üstüne bastı. Kahraman, fındığın sadece tarımsal bir ürün olmanın ötesinde, sosyal ve kültürel hayatın da bir parçası olduğunu belirtti. Fındığın, bölgenin ve ülkenin en önemli tarımsal ürünlerinden biri olduğunu söyleyen Kahraman, uluslararası ticarette de önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.

Kahraman, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Fındık, bizim hayatımızın merkezinde yer alır. Üretiminden ticaretine, sosyal hayata olan etkilerine kadar fındığın önemi büyüktür. Bu nedenle, fındık üreticileri olarak kalite standartlarını bilmek ve uygulamak önemlidir. Rekabetin arttığı bu dönemde liderliğimizi sürdürebilmek için kaliteye önem vermeliyiz."

Eğitim programında, Fındık Araştırma Enstitüsü uzmanları olan Teknik Koordinatör Gıda Mühendisi Dr. Fikret Tüfekçi, Gıda Teknolojileri Bölüm Sorumlusu Gıda Mühendisi Dr. Tuğba Er, Ziraat Mühendisi Dr. Yusuf Bilgin ve Kimyager Dilek Bayramin tarafından fındık üretimi ve kalite parametreleri hakkında  bilgiler paylaşıldı.

Editör: Merve GÖÇER