Altınordu Belediye Başkanı Ulaş Tepe, 12 Haziran Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Geleceğin teminatı olan çocukların haklarını koruma ve onlara daha iyi bir gelecek sağlama konusundaki kararlılıklarını ifade eden Başkan Tepe, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Çocuk işçiliği, sadece ülkemizde değil, tüm dünyada çözülmesi gereken ciddi bir sorundur. Çocuklarımızın oyun oynayacakları, eğitim görecekleri ve güvenli bir ortamda büyüyecekleri bir dünya inşa etmek hepimizin görevidir.

Çocuk işçiliği, çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimlerine zarar veren, eğitimden mahrum bırakan ve onları istismar eden bir durumdur. Bu durum, sadece o çocukların geleceğini değil, toplumumuzun da gelişimini olumsuz etkilemektedir. Çocuklarımızın çocukluklarını yaşayabilmeleri, eğitim alarak kendilerini geliştirebilmeleri en temel haklarıdır.

Belediye olarak, çocuk işçiliğiyle mücadelede kararlıyız. Özellikle fındık hasadı sürecinde çocuk işçiliğiyle gündeme gelen bölgemizde, daha önce Gülyalı’da projeler yürütmüştük. Benzer çalışmaları daha da geliştirerek Altınordu’da da uygulayacağız. Aile eğitimleri, çocukların eğitime erişimlerini kolaylaştıracak projeler ve farkındalık kampanyaları ile bu sorunun çözümüne katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.

Ancak bu mücadelede yalnız değiliz. Siz değerli hemşehrilerimizin, sivil toplum kuruluşlarının, eğitim kurumlarının ve iş dünyasının desteğiyle, çocuk işçiliğine son vermek ve çocuklarımızın hak ettikleri yaşama kavuşmalarını sağlamak için birlikte çalışmalıyız. Her birimizin bu konuda üzerine düşeni yapması, çocuklarımızın geleceği için büyük önem taşımaktadır.

12 Haziran Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü’nde, çocuklarımızın haklarına sahip çıkmak ve onların mutlu, sağlıklı ve eğitimli bireyler olarak yetişmelerini sağlamak için el ele verelim. Çocuk işçiliğine karşı verdiğimiz bu mücadelede, sizlerin desteğiyle başaracağımıza inanıyorum.
Gelin, hep birlikte çocuklarımızın geleceğini aydınlatalım."

#ordu #orduhaber

Editör: Merve GÖÇER