Vali Muammer Erol "Müzeler Haftası" dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Vali Muammer Erol yayınladığı mesajda şunları dile getirdi:

"Müzeler; tarihin izlerini taşıyan, sanat, bilim, tarih, kültürle ilgili eserlerin halka gösterilmek için toplanıp sergilendiği yerlerdir. Binlerce yıllık tarih boyunca onlarca medeniyete ev sahipliği yapmasından dolayı bir açık hava müzesi olma özelliği taşıyan ülkemizde, müzelerimizde bulunan eski eser, belge, anıt ve kalıntılar, bizlere geçmiş yıllarda insanların düşünüş, inanç, yaşayış ve yetenekleri hakkında bilgi verirken geçmişi öğrenerek bugünü anlamamıza da yardımcı olurlar.

Ülkemizde de 1982 yılından itibaren 18-24 Mayıs tarihleri arasında kutlamakta olduğumuz Müzeler Haftası, kültür mirasımızın korunması ve müzeciliğin tanıtılması açısından önemli bir fırsat niteliği taşımaktadır. Binlerce yıllık medeniyetlerin birbirinden değerli eserlerini ve yaşam şekillerini bizlere canlı bir şeklide sunarak geçmişin ruhunu bugüne taşıyan müzeler, eğitim ve öğretim konusunda da önemli bir yere sahiptirler.

Sahip olduğumuz kültürel mirasın birbirinden değerli eserlerini ve yaşam şekillerini bizlere sunarak geçmişin ruhunu bugünlere taşıyan müzeler, aynı zamanda bir eğitim merkezi olup, bireylerde tarih bilincinin oluşmasında katkıda bulunur.

Bu duygu ve düşüncelerle, tarih ve kültür mirasımızın korunmasında görev alan, insanlık mirasını koruyan tüm müze çalışanları başta olmak üzere, tüm vatandaşlarımızın 'Müzeler Haftası'nı kutluyorum."

Editör: Merve GÖÇER