Türk Sağlık-Sen Ordu Şubesi Başkanı Fatih Galender Zengin, yaklaşan Kurban Bayramı tatili hakkında  açıklamalarda bulundu. Zengin, kamu çalışanlarının 20 ve 21 Haziran tarihlerinde idari izinli sayılacağını ve bayram tatilinin 9 güne çıkarıldığını söyledi.

Zengin, idari izinli günlerde fedakarca görev yapacak kamu çalışanlarının mağdur edilmemesi adına gerekli önlemlerin alınması gerektiğine vurgu yaptı. Özellikle nöbet ücretlerinde herhangi bir kesinti yapılmaması ve hak ettikleri ücretlerin tam olarak ödenmesi gerektiğini vurguladı.

Zengin, idari izinli olunan günlerde görev yapacak personelin nöbet ücretine esas haftalık çalışma sürelerinin, idari izinli olunan süreler düşülerek hesaplanması gerektiğini belirtti. Ayrıca, idari izinli günlerde çalışmayan personeller için de Haziran ayı aylık çalışma süresinin idari izin günleri çalışılmış gibi değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

Söz konusu düzenlemelerin yapılmaması durumunda, hukuki yollarla hak arayışına gidildiğinde devletin hem maddi hem de iş yükü açısından ekstra zarara uğrayacağını belirten Zengin, bu durumun kimseye fayda sağlamadığını ve tüm taraflara zarar verdiğini dile getirdi.

Zengin, bu sorunların çözümü için bir genelge yayınlanarak, bayram sevincini zedelemeyecek düzenlemelerin hayata geçirilmesini beklediklerini ifade etti. Fedakar kamu çalışanlarının haklarının korunmasının önemine dikkat çeken Zengin, bayram tatili sürecinde adil ve hakkaniyetli bir uygulama talep etti.

Fatih Galender Zengin'in bu açıklamaları, kamu çalışanlarının bayram döneminde yaşadığı sıkıntılara dikkat çekerek, çözüm bekleyen önemli bir sorunu gündeme getirdi. 

#ordu #orduhaber

Editör: Merve GÖÇER