Ziyaretle ilgili Yılmaz: “Daha Güçlü Türkiye için her şartta üretime devam eden aile ve ülke ekonomisine katkı sağlayan değerli üreticilerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

Kurban Bayramı öncesi Müdür Yılmaz’dan yerinde inceleme geldi. Yılmaz Altınordu İlçesinde kurbanlık hayvan yetiştiren besi işletmelerini ziyaret ederek yetiştiricilerin istek ve taleplerini dinledi. Ziyaretle ilgili Müdür Yılmaz: “Altınordu ilçemizde kurbanlık hayvan yetiştiren besi işletmelerimizi ziyaret ederek yetiştiricilerimizle biraraya geldik .Karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerilerini dinleyerek karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımı yaptık.
Daha Güçlü Türkiye için her şartta üretime devam eden aile ve ülke ekonomisine katkı sağlayan değerli üreticilerimize teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Kurbanlık hayvanların, Tarım ve Orman Bakanlığından Şartlı Onay/Onay Belgesi almış kesimhaneler ile Kurban Hizmetleri Komisyonlarının belirlediği kesim yerlerinde kesilmesi cadde, sokak ve park gibi kamusal alanlarda kurbanlık kesiminin yapılmaması gerektiğini söyleyen Müdür Yılmaz; “Hem hayvan refahı hem de kaliteli kurban eti için nakliye sonrası kesimden önce hayvanlar 9-24 saat dinlendirilmelidir. Yeterince dinlendirilmeyen, eziyet edilen ve strese sokulan hayvanlardan elde edilen etlerin kalitesi ve dayanma süresinin azalacağı bilinmelidir. Kesimde ortaya çıkan atıklar çevre temizliği ve buna bağlı olarak insan sağlığı açısından ortalık yerde bırakılmamalı, rasgele etrafa atılmamalı, göl ve akarsulara, kanalizasyonlara karıştırılmamalı, hayvanların yemesine ve çevreye yaymasına izin verilmemeli, çöp bidonlarına atılmamalı, kokusu etrafı rahatsız etmemeli, derin çukurlar açılarak gömülmelidir" ifadelerini kullandı.

#ordu #orduhaber

Editör: Merve GÖÇER