ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR

Aralık ayının son günü yani 31 Aralık 2022’de sona erecek ilaç raporları ile ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan açıklama geldi. Koronavirüsle mücadele döneminde hayat geçirilen düzenleme ile tüm raporların süresi aralık ayının son gününe uzatılmıştı. Sürenin sonuna yaklaşılırken İlaç raporu sorgulama ve SGK ilaç raporu uzatma işlemleri için vatandaşlardan talep gelince raporların süresi ile ilgili değişikliğe gidildi.

İLAÇ RAPORLARI UZATILDI MI?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "SÜRELİ SAĞLIK RAPORLARI 30 Haziran 2023’e kadar geçerli sayılmaya devam edecek. Bilindiği gibi bu uygulama, salgınla mücadele kapsamında başlatılmıştı. Belirtilen tarihe kadar, raporlu ilaçlar eczanelerden aynı şekilde temin edilebilecek." İfadelerini kullandı.

İLAÇ RAPORLARI SÜRESİ YENİLENDİ Mİ?

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan resmi yazı ile süreli sağlık raporları 30 Haziran 2023’e kadar geçerli sayılmaya devam edecek. Raporlu ilaçlar, reçete karşılığında SGK ile sözleşmeli eczanelerden temin edilebilecek. Bu süreçte her türlü ilk rapor, rapor yenileme ve yasal süresi içinde yapılan rapor itiraz başvuruları karşılanacak. Maluliyet tespiti, vergi indirimi nedenleri ile kurumların sevki ile talep edilen kontrol muayenesi ve maluliyet rapor işlemleri ise olağan şekilde sürdürülecek.