İYİ Partide Milletvekilliği Aday Adaylığı başvuruları bugün başladı. İYİ Partide Aday Adaylığı sürecinden adayların ödeyecekleri ücretlerde belli oldu. İYİ Parti Ordu İl Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Sinan Korkmaz, 14 Mayıs 2023’de yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerde ilişkin sürecin bugün başladığını söyledi.

Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Korkmaz, İYİ Parti'de milletvekili aday adayı olmak isteyenler için başvuru şartları ve ücretlerin Genel İdare Kurulu tarafından belirlendiğini ifade etti. Başkan Korkmaz yaptığı açıklamada; “ 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinde İYİ Parti’den Milletvekili Aday Adayı olmak isteyen Erkek adaylar 30 Bin Türk Lirası, Kadın Adaylar 15 Bin Türk Lirası,  engelli vatandaşlarımızdan ücret alınmayacak. Gençlerimizden de 15 bin Türk Lirası aday adaylığı başvuru ücretini almayı Genel Merkezimiz uygun buldu. Bununla birlikte 15-22 Mart tarihlerinde aday adaylığı başvurusunu müracaatını yapabileceklerdir.” Dedi

İYİ Partiden Aday adayı olmak isteyenlerin, istenilen belgeleri genel merkeze elden teslim ederek alındı belgesini almaları gerektiğini belirtildi. Aday Adaylığı başvurusu yapanlardan istenilen belgeler ve izleyecekler yol ise şöyle;

- Aday adaylarının 15 Mart 2023 Çarşamba günü İYİ Parti'nin resmi internet sitesinde yayınlanacak elektronik Milletvekili Aday Adayı Başvuru Formunu dolduracaklar.

TORUN'DAN SERT AÇIKLAMA TORUN'DAN SERT AÇIKLAMA

- Elektronik başvuru formunun doldurulmuş olması, aday adaylığı sürecinin tamamlandığı anlamına Gelmemektedir. Başvurunun tamamlanabilmesi için istenen belgelerin formla birlikte İYİ Parti Genel

- Merkezinde yer alan Aday Adayı Başvuru Masasına şahsen teslim edilmesi ve karşılığında "Alındı Belgesi" alınması gerekmektedir.

- İYİ Parti'nin resmi İnternet sitesinde (https://iyiparti.org.tr/) bulunan bağlantıdan doldurulmuş "Milletvekili Aday Adayı Başvuru Formu"

- 2 adet üzerinde T.C. Kimlik Numarası bulunan fotoğraflı nüfus cüzdanı/T.C. Kimlik Kartı fotokopisi (Şahsen başvuru sırasında aslının gösterilmesi ve İYİ Parti yetkilisinin onaylaması gerekmektedir.)

- 2 adet öğrenim durumunu gösteren belge fotokopisi (Şahsen başvuru sırasında aslının gösterilmesi ve İYİ Parti yetkilisinin onaylaması gerekmektedir.)

- Arşiv kayıtlı adli sicil belgesi (Milletvekili Adaylığı başvurusu için olduğu belirtilerek adliyelerden veya E-Devlet üzerinden alınabilir.

- Erkek aday adayları için askerlik durumunu gösterir belge (Askerlik Şubelerinden veya E-Devlet üzerinden alınabilir.)

- 4 adet vesikalık fotoğraf

- Aday olabilmek için görevlerinden istifa etme zorunluluğu bulunanların, ilgili kurumlara sunulmuş istifa veya emeklilik dilekçeleri ile alındı belgelerinin fotokopisi (Şahsen başvuru sırasında aslının gösterilmesi ve İYİ Parti yetkilisinin onaylaması gerekmektedir.)

- Milletvekili aday adayı başvuru bağışının yatırıldığını gösterir banka dekontu

- İYİ Parti üyesi olmayan aday adaylarının İYİ Parti üyelik formunu doldurmaları gerekmektedir.

- Milletvekili aday adaylığı için bağış miktarlarının yatırıldığına dair dekont, Erkek adaylar için bağış miktarı 30,000TL'dir. Kadın adaylar için bağış miktarı 15,000TL'dir. 25 yaş altı genç adaylar için bağış miktarı 15,000TL'dir. 15 Mayıs 1997 ve sonrasında doğmuş olan adaylar 25 yaş altı genç aday kabul edilir.