Aralık ayının ortasını dahi geçmemize rağmen hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi doğada şaşırtıcı olaylara da neden oluyor. Bunlardan biri de Gölköy’de olan Dağ Çileği.

İki gün önce hafifte olsa kar yağışının göründüğü Ordu’nun Gölköy ilçesinin Ahmetli Mahallesi’nde yaşayan Bünyamin Çalışkan, dün sabahleyin koyunlarımı fındık Bahçesine otlatmak için götürdüğünde gözüne fındık bahçesinde dağ çilekleri takıldığını söylüyor.

KafalarKarışık1

Fındık bahçesinde çilekleri özenle topladıklarını ifade eden Bünyamin Çalışkan, “Genellikle dağ çilekleri kırsal kesimlerde oluyor. Toplamak için vatandaşlar daha dağlık bölüme yakın fındık bahçelerinde yetişen dağ çileğini bulabiliyor. Bizler de her yıl bu fındık bahçesine gelerek fındık hasat öncesi ve aralık ayında böyle topluyoruz. Karadeniz’de halk arasında ‘yaban çileği’ olarak bilinen, doğal ortamda yetişen, küçük oldukları ve sıklıkla yetişmediği için dağ çilekleri, fındık bahçelerinde ve ormanlık alanda yetişiyor.”

Çalışkan, “Köyümüzde Toplaması gerçekten çok meşakkatli çünkü dikey arazilerde olduğu için gitmesi ve bulması da zor. Çilekleri toplarken koyunlarımızda bahçede sabit durmuyor çilekleri dikey arazilerde zor şartlar altında düşme tehlikeleri geçirerek toplanıyor.  Biz de topladığımız bu çileğin reçelini, yapıyoruz ve kullanıyoruz. Kışında sabah kahvaltısında çok da güzel oluyor. " dedi.

Editör: Kadir TÜKÜÇ