Bugün tüm dünya olarak karşı karşıya kaldığımız küresel iklim değişikliği, tüm insanlığı tehdit etmeye devam etmektedir. Küresel ısınmayla birlikte buzulların erimesi, ekolojik dengenin bozulması, kuraklık ve biyoçeşitliliğin azalması gibi olumsuz etkiler, doğamızın ve çevremizin yapısını değiştirmektedir. 

Bu krizden ülkemiz ve ilimiz de ciddi oranda payını almaktadır. Biz çevremizi kaderine terk etmeyeceğiz. Taşı toprağı altın olan ülkemizin değerini her gün bir kez daha hatırlatacağız.

Altınordu’muz yıllarca doğasına sahip çıkan bir şehir olmuştur. 1991 yılında Karadeniz Sahil Yolu Projesi için yok edilmesi planlanan sahil şeridimiz için binlerce hemşerimiz sokağa çıkmış, dönemin yöneticilerinin karşısına dikilmiştir. Bu dik duruş, bugün bize Türkiye’nin en güzel sahil şeridine kavuşmamızı sağlamıştır. Bugün sahilde özgürce yürüyebiliyorsak bu, dünden bugünleri gören Ordu halkının ileri görüşlülüğü sayesindedir. Ordu’daki o günkü ruh, bugün madenlere, HES’lere karşı mücadele veriyor. Doğamızı, çevremizi talan etmek isteyenlere karşı o ruhu yarın da taşıyacağımıza inanıyoruz. 

Dört bir yanı maden sahalarıyla çevrilmek istenen Ordu’muzun, Altınordu’muzun o güzel görünümünden kopmaması için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Üzülerek ifade etmek isterim ki ilimizdeki ormanların yüzde 65’i, tarım alanlarının yüzde 76’sı, iskan alanlarının yüzde 78’i, meralarının yüzde 64’ü, Ordu’nun korunan alanlarının yüzde 91’i 4’üncü grup madenlere ruhsatlıdır. Biz, doğamıza ve çevremize zarar verecek olan hiçbir projenin destekçisi olmayacağız. Altınordu Belediyesi olarak hayata geçireceğimiz her projede önceliğimiz doğayı ve çevreyi korumak olacaktır. Bu bilinçle çalışmalarımızı sürdüreceğiz. 

Gelecek nesillere daha yeşil, yaşanılabilir ve sağlıklı bir çevre bırakmak ümidiyle 5 Haziran Dünya Çevre Günümüzü kutluyorum.
#ordu #orduhaber

Editör: Merve GÖÇER