Ordu’da ilk kez ileri düzeyde daralmış aort kalp kapakçığı  tavi yöntemi ile ameliyatsız şekilde değiştirilmeye başlandı.

"İleri düzeyde daralmış Aort kalp kapağının kasıktan girilerek bir yapay kalp kapağı ile değiştirilmesi” olarak tanımlanan TAVİ işlemi, Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Prof. Dr. Ahmet Kaya ve Doç. Dr. Mustafa Yenerçağ tarafından multidisipliner şekilde uygulanıyor.

Ekip adına TAVİ (Transkateter Aort Kapak İmplantasyonu) işlemi  hakkında bilgi veren Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kaya, TAVİ işleminin tam teşekküllü anjiyografi laboratuvarında deneyimli girişimsel iki kardiyoloji uzmanı, anestezi uzmanı, hemşireler ve teknisyenlerden oluşan multidisipliner bir ekip tarafından yapıldığını belirtti. 

Yöntem hakkında bilgi veren Doç Dr. Mustafa Yenerçağ “TAVİ işlemi göğüs kafesi açılmadan, genel anestezi gerekmeden lokal anestezi altında, hastanın kasık bölgesindeki atardamarından girilerek, özel taşıyıcı sistemler kullanılarak daralmış olan aort kalp kapağı, yapay bir kapakla değiştirilmektedir. İşlem yaklaşık 1.5 saat sürmekte, işlemden 12 saat sonra yürüyebilmekte ve 3-4 gün sonra taburcu edilmektedir. İşlem sonrası hastaların yaşam kalitesi artmakta, cerrahi kapak değişimlerine göre daha erken dönemde normal hayata dönebilmektedirler. Tüm bu avantajlarından dolayı TAVİ yöntemi özellikle ileri yaşta açık kalp ameliyatı yüksek riskli olan hastalarda önemli bir tedavi yöntemidir.”

Hastanemize bu tür yüksek riskli ve önemli kardiyovasküler işlemlerin yapılması için gereken Kalp Merkezinin kurulmasında öncülük eden başta Rektörümüz Prof. Dr. Ali Akdoğan olmak üzere, Dekanımız Prof. Dr. Niyazi Taşçı’ya, Ordu İl Sağlık Müdürlüğümüze, Başhekimliğimize, TAVİ işlemine klinik anlamda destek veren Anestezi Reanimasyon Anabilimdalına, Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilimdalına, Kateter Laboratuvarı Ekibimize ve Koroner Yoğun Bakım Ekibimize teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

Editör: Kadir TÜKÜÇ