Türk edebiyatının usta kalemi şair ve yazar Sunay Akın, Altınordu Belediyesi’nin Babalar Günü’ne özel düzenlediği etkinlikte Ordulularla bir araya geldi. Etkinlikte Ordululara çağrıda bulunan Sunay Akın, “Ordululara, Karadeniz’e sahip çıktıkları için çok teşekkür ediyorum. Kıyı şeridine gösterdikleri duyarlılığı lütfen dağlara ve ormanlara da göstersinler” dedi.

Milli bayramların yanı sıra geleneksel bayramları da coşkuyla kutlayan Altınordu Belediyesi, vatandaşlar için anlam ifade eden özel günleri de kutlamayı ihmal etmiyor. Bu kapsamda Altınordu Belediyesi, Babalar Günü’ne özel olarak düzenlediği etkinlikle Türk edebiyatının usta ismi Sunay Akın ile Orduluları buluşturdu. Ordu Üniversitesi Morfoloji Binası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, Altınordu Belediye Başkanı Ulaş Tepe, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Baş, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Derya Bostancı, Altınordu Belediye Başkan Yardımcıları Bahadır Baş ve Hamdi Salih Kalyoncu ile çok sayıda kişi katıldı.

‘CUMHURİYETİN 100’ÜNCÜ YILI GÖKYÜZÜNE BAKMANIN ADIDIR’

Yoğun ilginin olduğu etkinlikte alkışlar arasında sahneye çıkan Sunay Akın, gösterisine Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür” sözüyle başladı. Ardından kültürden sanata, tarihten günümüze birçok hikaye anlatan Sunay Akın, izleyicilerine keyifli dakikalar yaşattı. Tarihte doğru bilinen yanlışları ve Türkiye tarihine ışık tutan bilgileri kendine has üslubuyla aktaran Sunay Akın,  “Geçmişteki bilgiyi bilgi yapan insandır. Bilginin ışığında yürüyen insandır. 1585 tarihinde biz en doğru gökyüzü haritalarının yapıldığı rasathaneyi uğursuz diye yıkıyoruz. Biz ancak 1923 yılında Cumhuriyet’ten sonra tekrar yıldızlara bakmaya başlıyoruz. 1585-1923 yılları arasında geçen zamanda yıldızlara biz hiç bakmadık. Öyleyse 100’üncü yaşını kutladığımız Cumhuriyet bu topraklarda gökyüzüne, yıldızlara yeniden bakmanın adıdır” dedi. 

#ordu #orduhaber

Editör: Merve GÖÇER