Son dönemde Karadeniz’de yoğun yayılım gösteren “Kahverengi kokarca” zararlısı ile mücadelede Tarım ve Orman Bakanlığı tedbirlerini artırdı.

Ordu başta olmak üzere Karadeniz genelinde yoğun bir şekilde ürediği gözlemlenen kokarca zararlısı ile mücadele kapsamında yapılan çalışmaları AK Parti Ordu Milletvekili İbrahim Ufuk Kaynak açıkladı.

439848654 831993668974270 6922434166459367338 N

Çalışmaların bakanlık tarafından desteklenerek koordine edilirken il ve ilçe müdürlükleri tarafından sahaya yayıldığına dikkat çeken Milletvekili Kaynak: “Kokarca konusu ilk gündem maddemiz. Tarım ve Orman Bakanımız İbrahim Yumaklı’yı ziyaretimizde de dile getirmiştik. Bakanımız da konuyu yakından takip ediyor. Mücadele kapsamında ilk olarak 4 ilaca ruhsatlandırma yapılarak ilaçlama yöntemiyle mücadele edildi. Eş zamanlı olarak ise aralarında Ordu’nun da olduğu 30 ilde doğaya salınmak üzere toplam 150 bin samuray arısı üretimi yapıldı. Haziran ayına kadar ilaçlı mücadele devam ederken, Haziran ayında bu arılar kokarca zararlısının yumurta bırakma döneminde doğaya salınarak mücadelede etkin bir rol alacak. Çünkü bu böcek kendi yumurtasını kokarca zararlısının yumurtasının içine koyuyor. Böylece yumurtadan zararlı böcek yerine faydalı böcek doğuyor” dedi.

“SAMURAY ARILARI ORDU’DA 10 HAZİRAN’DA DOĞAYA SALINACAK"

Samuray arılarının illerdeki “kokarca” popülasyonuna göre bin ile 14 bin arasında salınacağını söyleyen Kaynak, en fazla arının Ordu ve Giresun illerinde doğaya salınacağını kaydetti. Kaynak: “Ordu ve Giresun’da kokarca zararlısının çok yoğun görülmesi nedeniyle 14 biner arı, zararlının yumurtlama döneminde doğaya bırakılacak. İlimizdeki mevsim şartlarına bağlı olarak kokarca zararlısı 7 – 25 Haziran tarihleri arasında yumurtlama dönemine giriyor. Bakanlığımız koordinasyonunda il ve ilçe müdürlüklerimiz tarafından 10 Haziran tarihi itibariyle samuray arılarının doğaya salımı başlatılacak. Böylelikle gelecek yıl için kokarca böceğinin popülasyonu kontrol altına alınmaya çalışılacak” ifadelerini kullandı.

40 BİNDEN FAZLA KIŞLAKTA İLAÇLAMA YAPILDI

Konunun TBMM’de Fındık Çalışma Grubu toplantısında da gündemde olduğunu belirten Milletvekili Kaynak ayrıca, İl ve ilçe Tarım ve Orman müdürlüklerinin çalışmalarını da yakından takip ettiklerini söyleyerek çalışmaları anlattı. AK Parti Ordu Milletvekili İbrahim Ufuk Kaynak: “Kokarca zararlısı ile mücadele için Vali Muammer Erol başkanlığında 2023 Ekim ayında oluşturulan eylem planı çerçevesinde İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimiz tarafından birçok bilgilendirme çalışması yapılarak mücadele metotları anlatıldı. Bu kapsamda; 600’den fazla eğitim düzenlenirken, bu eğitimlere katılan üreticilere 40 binin üzerinde bilgilendirici broşürler dağıtıldı. Büyükşehir belediyemiz de sürece dahil oldu ve 40 binden fazla kışlakta belediyemiz ekiplerinin de katkısıyla ilaçlama yapılarak zararlılar imha edildi. Ayrıca ilimiz genelinde birçok noktada zararlının takibi için tuzaklar kuruldu” dedi.

Kaynak ayrıca Türkiye’de 8 enstitüde Samuray Arısı üretimi için çalışmaların devam ettiğini ve yeni üretilecek arıların da zaman içerisinde kokarca mücadelesi için doğaya salınacağını belirterek: “Başta fındığımız olmak üzere tüm ürünlerimizi ve üreticilerimizi kokarca zararlısından korumak ve kurtarmak için milletvekilleri olarak konuyu yakından takip etmekle birlikte bakanlığımızla sürekli iletişim halindeyiz. İl ve ilçe müdürlüklerimiz de konuyu yakından takip ediyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da her mücadelede üreticilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.

#ordu #orduhaber