Altınordu Belediye Başkanı Ulaş Tepe, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen Kültür Yolu Festivalleri projesine Ordu’nun da dahil edilmesi ve bu konuda şehir olarak girişimde bulunulması gerektiğini söyledi. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 16 şehirde, toplamda 8 ay sürecek, sanatı, kültürü, tarihi, tek bir noktada birleştirmeyi başaran; Türkiye'nin En Büyük Festivali Kültür Yolu Festivalleri tüm coşkusuyla sürüyor. 

Bu kapsamda 16 şehir arasında yer alan 8 - 16 Haziran tarihlerinde Samsun’da tamamlana, 22-30 Haziran tarihlerinde Trabzon’da devam edecek olan festivaller, şehirlerde heyecan yaşatıyor. Festivallerde bir hafta boyunca yerel, ulusal ve uluslararası sanatçıların katılımıyla düzenlenen konser, tiyatro, sinema, sergi, geleneksel sanatlar, atölye, söyleşi ve çocuk etkinliklerinden oluşan programlarla şehirler önemli bir turizm potansiyeline kavuşuyor.  

Altınordu Belediye Başkanı Ulaş Tepe, yakın şehirlerde gerçekleşen Kültür Yolu Festivalleri etkinliklerine yüzlerce Ordulu’nun katıldığını, önümüzdeki yıldan itibaren Ordu’da da düzenlenmesini sağlayarak şehrin turizmine hareketlilik kazandırabileceğini söyledi.

Belediyelerin bir yılda yapabileceği etkinlikleri bakanlık bir haftada yapıyor

Yerel yönetimler olarak kültür ve sanat faaliyetleri gerçekleştirmiş olmanın yanında ulusal ve uluslararası fırsatların da değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Tepe, şu açıklamayı yaptı:

“Bu yıl 16 şehirde gerçekleşen Kültür Yolu Festivalleri, turizm ve tanıtım bakımından çok büyük fırsatları içerisinde barındırıyor. Etkinliklerin içeriğine, niceliğine, niteliğine ve bütçesine baktığımızda bir şehirdeki bütün belediyelerin bir yılda gerçekleştirdiği etkinliklerden daha fazlasını Kültür ve Turizm Bakanlığı bir hafta gibi kısa bir sürede o şehirde gerçekleştirebiliyor. Üstelik tasarruf tedbirleriyle belediyelerin faaliyetlerinin de kısıtlanması öngörülüyor. O hâlde kentimizin kültür sanat etkinlikleriyle turizm ve tanıtma faaliyetlerinin ivme kaybetmeden yürütülebilmesi için her türlü fırsatı değerlendirmeliyiz. Kültür Yolu Festivali’nin değeri bu manada daha da artıyor.

Samsun ve Trabzon’da var, Ordu’da yok

2021 yılında başlayan Kültür Yolu Festivalleri ağına her yıl yeni şehirlerin eklendiğini söyleyen Başkan Tepe, “Bu ağa dahil olduktan sonra etkinlikler her yıl gerçekleşiyor. Yılda 5 yeni kent bu ağa dahil ediliyor. 2023’te Trabzon, 2024’te Samsun bu ağa girmeyi başardı. Önümüzdeki yıl da Ordu’yu dahil ettirebilmek için şehrin bütün dinamikleriyle ortak hareket edelim. Turizm kenti Ordu’dan bahsedebilmemiz için bu fırsatları kaçırmamamız gerekiyor. Ordu Kültür Yolu Festivali şehrimize çok yakışır ve değer katar. Birlikte hareket ederek bunu başarabiliriz” dedi.

#ordu #orduhaber

Editör: Merve GÖÇER