Ordu Üniversitesi Rektörü Orhan Baş 19 Mayıs günü sebebiyle bir kutlama mesajı yayınladı.

"Bugün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkarak Kurtuluş Savaşı'nı başlattığı, bağımsızlık mücadelemizin sembolü olan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın 105’inci yıl dönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşamaktayız.

Bağımsızlık meşalesinin yakıldığı 19 Mayıs 1919 tarihi, Türk milletinin tüm yokluk ve yoksunluklara rağmen yeniden dirilişinin ve bir ülkenin kaderinin işgalci güçlere teslim edilemeyeceğinin istikrarlı bir şekilde tüm dünyaya gösterildiği dönüm noktasıdır. Milli birlik ve beraberlik ruhuyla güçlü bir inancın uyanışının simgesi olan bu önemli tarih aynı zamanda gençlerimize emanet edilen bir sorumluluk ve geleceğe dair bir umut ışığıdır.

Bugün eğitim kurumları olarak bizlere düşen en mühim görevlerden biri de Atatürk’ün “Gençler, cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız." sözleri ışığında vatanını ve bayrağını seven, milli ve manevi değerlerine bağlı, ülkemizi çağdaş uygarlık seviyesine çıkaracak ve bilimi rehber edinecek genç nesiller yetiştirmektir.

Kurtuluş ateşinin yakıldığı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk adımlarının atıldığı bu anlamlı gün vesilesiyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor; kıymetli gençlerimizin ve milletimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyorum.

#ordu #orduhaber

Editör: Merve GÖÇER