Altınordu Belediyesi tarafından düzenlenen Şeb-i Arus özel programında sahne alan tasavvuf musikisinin sevilen ismi Eşref Ziya Terzi seslendirdiği eserlerle, konuklara unutamayacakları bir akşam yaşattı.

Programda konuşan Başkan Aşkın Tören “Aşığın maşukuyla kavuştuğu gecenin sırrını hissetmek, paylaşmak için bir aradayız. Vahdetin sırrını, tıpkı gönle iner gibi söze dökmüş bir kandili anıyoruz bu akşam, belki de arıyoruz” diye konuştu.

EŞREF ZİYA TERZİ İLE MUHTEŞEM BİR AKŞAM YAŞADILAR

Sebu-Aruz1Hz. Mevlana’nın 749. Vuslat Yıldönümü vesilesiyle Altınordu Belediyesinin Ordu Kültür ve Sanat merkezinde düzenlediği ve katılımın yoğun olduğu programda sanatseverler muhteşem bir akşam yaşadılar.

Konukların dikkatle takip ettiği Doçent Dr. Cenan Kuvancı’nın Şeb-i Arus konulu sunumunun ardından programda yer alan Sema gösterisi büyük beğeni topladı. Programda sahne alan tasavvuf musikisinin sevilen ismi Eşref Ziya Terzi, seslendirdiği “Ağlama Karanfil” ve “Kalksam ve Dirilsem” gibi sevilen eserleriyle dinleyenlerin gönüllerini mest etti. Sanatçıya hep bir ağızdan eşlik eden izleyiciler, cep telefonlarının ışıklarıyla Ordu Kültür ve Sanat Merkezinde renkli görüntüler oluşturdular.

Eşref Ziya Terziden Başkan Tören’e Teşekkür…

Birbirinden güzel ezgiler ile Altınordulu’lara unutulmaz bir akşam yaşatan sanatçı Eşref Ziya, “gerçekten Ordu’da ciddi güzel bir kalabalıkla karşılaştık. Eserlerimizi hep bir ağızdan okuyan gençlerle karşılaşmak beni ayrıca duygulandırdı. Belediye başkanımız sayın Aşkın Tören’e bize bu ortamı sağladığından dolayı gerçekten çok teşekkür ediyorum, sağ olsun var olsun” sözleriyle teşekkür etti.

BAŞKAN TÖREN: “KADİMDEN GELENEKTEN İRFANDAN VE VAHİYDEN BESLENEN DUYGU DOLU BİR AKŞAM YAŞADIK”

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören “Bu vuslat gecesinde bizler de yüreklerimizi bir araya getiriyor, birbirimize şahitlik ediyor, sevginin, aşkın, muhabbetin meşalesini yüceltiyoruz. Her Şeb-i Arus'ta Hazreti Mevlana'nın geride bıraktığı o engin hazinenin her bir kelimesi, her bir sahifesi aşkla, samimiyetle yoğrulmuş o kutlu mirasın idrakine varıyoruz. Belediye olarak mazimizdeki değerler ile bugünü buluşturup geleceği inşa etmek gibi bir misyona sahip olduğumuzu düşünüyorum. Hacı Bektaş-ı Veli'nin o veciz ifadesinden ilhamla, çare kavga değil, bir olmak, iri olmak, diri olmak, kardeş olmaktır. Bu gece vesilesiyle dinimiz, vatanımız, bayrağımız ve bağımsızlığımız için bir gül gibi toprağa düşen bütün şehitlerimizi rahmetle yâd ediyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Programa katılan misafirlere ve sanatçı Eşref Ziya Terzi’ye teşekkür eden Başkan Tören, “Eşref Ziya Terzi’ye duygu yüklü bu akşamı bize yaşattığı için gönülden teşekkür ediyorum. Adeta kalbimizin yıkandığını hissettik kendilerinin ifadesiyle. Bu duyguyu bu duyuşu sese müziğe dönüştürürken beslendiği referansları aslında bizim istikametimiz. Kadimden, gelenekten irfandan ve vahiyden beslenen sanat dolu bu güzelliği bu akşam birlikte yaşadığımız herkese bir kez daha teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Program Başkan Aşkın Tören’in sanatçı Eşref Ziya Terzi’ye çiçek takdimi ve toplu hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu. 

Editör: Kadir TÜKÜÇ