Almanya’da gerçekleşen Euro 2024 Avrupa Furbol Şampiyonası’nda grup etabının ardından karşılaştığı Avusturya’yı 2-1 mağlup eden A Milli Takımımız büyük bir başarıya imza attı. Merih Demiral’ın 2 golüyle zafere uzanan ‘Bizim Çocuklar’, çeyrek finalde Hollanda’nın rakibi oldu.

Oynadığı oyun ve attığı gollerle müsabakaya damga vuran Merih Demiral, gol sevinciyle de çok konuşuldu. Merih, iki eliyle “Bozkurt” sembolü yaparak gol sevincini yaşadı.

Merih Demiral’ın bu işareti, Avusturya’da bozkurt işaretinin yasak kapsamına alındığı Sembol Kanununa tepki anlamıyla yaptığı belirtilmişti.

SKANDAL ÇAĞRI

Amerika’da yerleşik Ermeni Diasporası, Merih Demiral’ın gol sevincinden rahatsız oldu. Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA), bozkurt işaretinin şiddet içeren bir sembol olduğu iftirasıyla Merih’e bütün uluslararası maçlardan ömür boyu men cezası verilmesi gerektiğini savundu

Ermeni Diasporası ANCA’nın resmi X hesabından yapılan paylaşımda, “Türk stoper Merih Demiral, bugünkü Avrupa Şampiyonası'nda Avusturya'ya karşı attığı golü faşist bir Bozkurt selamıyla ‘kutluyor’; bu, Hıristiyanlara ve Kürtlere karşı zehirli nefret ve soykırıma varan şiddetin ırkçı bir jesti. Demiral’a kırmızı kart ve tüm uluslararası maçlardan ömür boyu men cezası verilmeli.” denildi.

Editör: Editör Editör