Ordu'da olduğu gibi Türkiye'nin her yerinde büyük bir sorun haline dönüşen başıboş sokak köpekleri ile ilgili hükümet harekete geçiyor.

Ak Parti kurmayları, “hayati tehlike” oluşturdukları gerekçesiyle başıboş sokak köpeklerinin “uyutulması”nı öngören yasa teklifi için çalışma başlattı.

Hazırlanan yasanın önümüzdeki günlerde Meclis’e sunulması planlanıyor.

AK Parti’nin konuyu gündeme almasının nedeni ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuda kesin talimat vermesi oldu.

Erdoğan sokak köpekleri konusunda, ilgili bakan ve bürokratların katılımıyla yapılan toplantıda, şimdiye kadar bu konuda adım atılmamasına tepki gösterip, “Bu iş çığırından çıktı, Neyi bekliyoruz? Bir an önce halledin artık” diye tepki gösterdi.

KISIRLAŞTIRMA YERİNE UYUTMA

Bu toplantının ardından  AK Parti Meclis grubu, ilgili bakanlıklar olan Tarım ve Orman Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile birlikte yasa teklifi üzerinde çalışma başlattı.

 AK Parti kurmayları, bu konuda dünya örneklerini de incelediklerini belirterek, İngiltere’deki bir düzenlemeye benzer teklif hazırlanacağını ifade ettiler.
Parti kaynaklarının verdiği bilgiye göre, sokak köpeklerinin uyutulmasını içeren teklif en kısa süre içinde Meclis’e sunulacak.

BİR AYLIK SÜRE TANINIYOR

 AK Partİ'nin hazırlığını sürdürdüğü yasa teklifine göre öncelikle başıboş hayvanlar sahiplendirilmeye çalışılacak.
Bu kapsamda belediyelerin barınaklarındaki köpeklerin fotoğrafları çekilerek, internet sitelerinde sahiplendirme ilanı yayınlanacak.

30 gün boyunca sahiplenilmeyen köpekler, iğne ile ilaç verilerek uyutulacak.
Uyutulan köpeklerden boşalan barınaklara alınacak yeni hayvanlar için de aynı süreçler işletilecek.

Sahiplendirme ile sahiplendirilen hayvanlar ise çip takılarak Tarım Bakanlığı tarafından takip edilecek.

Sahiplenen kişinin yeniden sokağa bırakması veya hayvana karşı sorumluluklarını yerine getirmemesi halinde ise Hayvanları Koruma Kanunu’ndaki yaptırımlar uygulanacak.
Teklifin, Meclis tatile girmeden yasalaştırılması planlanıyor.

#orduhaber

Editör: Editör Editör