CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya, AB’ye ihraç edilen fakat gıda güvenliğine uymadığı gerekçesiyle iade edilen ürünlerin akıbetine ilişkin “2024 yılı Ocak ayı içerisinde Avrupa Birliği ülkeleri tarafından iade edilen Türkiye menşeli ürünleri ve söz konusu ürünlerin iade sebeplerini açıklar mısınız? 2024 yılı Ocak ayı içerisinde Türkiye’ye iade edilen gıda ürünlerinin akıbeti ne olmuştur? İç piyasaya sürülen ve imha edilen ürünleri miktarları ile birlikte açıklar mısınız” diye sordu.

CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) ülkelerine ihraç ettiği fakat gıda güvenliğine uymadığı gerekçesiyle iade edilen ürünleri Meclis gündemine taşıdı. Torun, AB tarafından iade edilen gıda ürünlerinin iç pazarda kullanılıp kullanılmadığına ilişkin Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın yanıtlaması isteğiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Torun, soru önergesinin gerekçesinde şunları ifade etti: “Avrupa Birliği’ne bağlı gıda güvenliği platformu (Rapid Alert System for Food and Feed (RAFFS), Türkiye’den Avrupa’ya ihraç edilen çok sayıda ürünün gıda güvenliği kurallarına uygun olmadığı için geri gönderildiğini açıklamıştır. Portakal, Greyfurt, Antep Fıstığı, Ayçiçek Yağı, Kuru Üzüm, Kekik ve Limon gibi stratejik ürünlerin de dahil olduğu iade gıda ürünlerinin Türkiye’ye geldikten sonraki akıbeti bilinmemektedir. Yıllardır çok sayıda ürünümüz özellikle yasa dışı pestisit içerdiği gerekçesiyle iade edilmektedir.

Yaşanan ihracat kayıplarına ve iç piyasaya sürülen sağlıksız ürünlerin yarattığı sağlık tehdidine karşın gerekli önlemlerin alınmadığı anlaşılmaktadır. Öncelikle halk sağlığını tehdit eden ürünlerin imha edilmesi, ürünleri tüketilemez hale getiren bütün pestisit ve benzeri maddelerin kullanımının engellenmesi gerekmektedir. Halk sağlığının değeri kar-zarar dengesine göre hesaplanamaz. Toplumu söz konusu risklerden korumakla yükümlü olan kurum ve kişilerin para yararı değil kamu yararı gözetmesi beklenmektedir.”

Editör: Editör Editör