Ünye Müftülüğü tarafından, 2023 yılında Umre'ye gidecek 60 aday için Umre semineri düzenlendi. 

Ünye Müftülüğü toplantı salonunda, Ordu İl Müftüsü Dr. İsmail Çiçek'in katılımıyla gerçekleşen seminer Taşbaşı Camii İmam Hatibi Ercan Efiloğlu'nun Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. 

Programın açılış konuşmasını İlçe Müftüsü Hüseyin Okuş yaparak şöyle dedi, ''Umre ibadeti, Cenab-ı Allah'ın bizlere vermiş olduğu nimetlere karşı şükür ve tazimde bulunmak üzere, sen bizlere mal verdin, mülk verdin, imkân verdin, bizde senin beytinin tavaf edilmesi gereken yerlerini tavaf etmeye, efendimiz s.a.v'i ziyaret etmeye onun huzurunda salatü selam getirmeye geliyoruz.'' 

Şeytanın kandırmacalarına kulak vermeyin

Umre öncesi ve sonrasında, umrede yapılacaklar ile ilgili  tavsiyelerde bulunan Ordu İl Müftüsü Dr. İsmail Çiçek ise ''Hacı desinler diye değil, hayatımızı değiştirmek için umreye gidelim. Hacı desinler niyetiyle gidersek daha gitmeden şeytan sevaplarımızı elimizden alır. İnsanlar bizim hayatımızda ve yaşantımızda güzellikler görüyorsa umremiz kabul olmuştur. Şeytanın kandırmacalarına kulak vermeyin. Sizin haccınızı, umrenizi yok edecek alanlardan uzak durun. Döndükten sonra umreci hacı kalabilmek için mücadele edin. İnsanoğlunun ayakları bazen kayacaktır. Uzunca bir yolculuktayız. Trafikte de olur, bazen yolun kenarına gelirsin, kaymak üzere olursun. Kaymadıysan problem yok. Yani aralıklarla yoldan çıkmalar olur. İnsanoğlu hep böyle bir ileri bir geri yürüyecektir. Gelince hacı kalmaya devam edin. Ama isminiz hacı kalmasın.” dedi. 

İl Müftüsü Çiçek şöyle devam etti; 

“Gittiğiniz gibi dönerseniz, döndüğünüz gibi kalırsanız, seni değişmiş olarak tanıyamazlarsa senin umren çok makbul olmuş değildir. İnsanlar hacı dese de Allah hacı demedikten sonra olmaz. Seni tanımayan umreye gittiğini bilmeyen birisi '’Sana bir şeyler olmuş, sen değişmişsin, sen daha iyi olmuşsun'’ der ise senin umren kabul olmuştur. Ama tam tersi 'Sen daha kaba olmuşsun, daha gergin olmuşsun, sana ne oldu' derlerse hiç kabul olmamış demektir. Rabbim umrelerinizi makbul eylesin. Salimen gidip ragiben kazanmış olarak dönün. Kâbe’ye, Medine’ye, Mekke’ye bizden de selamlarımızı götürün.”

Program İlçe Müftülüğü Vaizi Tuğba Tombaş'ın bayanlara yönelik seminerinin ardından sona erdi.

Umreci adayları 23 Ocak 2023 Pazartesi günü Ünye Otogar'dan otobüs ile Ordu Havalimanından hareket edip 05 Şubat 2023 tarihinde geri dönecekler.

Editör: Kadir TÜKÜÇ