Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Sağlık-Sen Ordu Şube Başkanı Fatih Galender Zengin, "Memurların Yemek Yardımı Yeniden Düzenlenmelidir"dedi.

Sosyal devlet ilkesinin hayata geçirilmesi, vatandaşların çeşitli sosyal yardım ve ödemeler yoluyla desteklenmesi ile mümkündür. Yapılan bu türlü ödemeler, yalnızca belli kesimlere değil ayrım yapılmaksızın tüm çalışan kesime sağlandığında daha da anlamlı olacaktır. diten Başkan Galender şunları söyledi:

“Şu andaki rakamları değerlendirdiğimizde bu rakamların güncellenmesi şart hale geldi. Rakamlar çok komik düzeyde. Memurlarımız artık sefertası ile yemek götürme dönemlerine geldi” 

Öyle ki, kamu işçilerine günlük 187 TL yemek yardımı ödenmektedir. Buna karşın kurum ve kuruluşlarda kamu görevlilerimiz Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği uyarınca kendi bütçelerinden günlük derecesine göre  7,70 TL ile 31,41 TL yemek bedeli ödemek zorundadır.

Yemek hizmeti sunulmayan kurum ve kuruluşlarda ise memurlara yapılacak yemek yardımı konusu büyük bir sorun haline gelmiştir. Yönetmelik gereği memurlara yemek yardımının nakit olarak verilememesi nedeniyle, yemek hizmeti sunulmayan kurumlarda memurlarımız başka kurumların yemekhanelerine yönlendirilmekte, çoğu zaman bu kurumlarda yemek sıkıntısı yaşanmakta ve memurlarımız kendi imkânlarıyla öğünlerini geçiştirmek zorunda kalmaktadır."

#ordu #orduhaber  
 

Editör: Editör Editör