Ordu Ünye ilçesinde bir esnaf fındığın  durumunu değerlendirdi.

Açıklamalarında fındığın sıkıntılı bir süreçten geçebileceğini belirten Arzanoğlu, bunun sebebinin püskül dökülmesi ile bağlantılı olduğunu dile getirdi.

Noel tatilin bitmesi ile fındık piyasasının canlanacağını dile getiren Arzanoğlu, fındığın istediği değeri bulamadığını söyledi.

SİMİT ZAMLANDI SİMİT ZAMLANDI

Kar yağışının fındık mahsülünün gelişimine olumlu etki edeceğini belirten Arzanoğlu şunları söyledi;

“Fındık Senede 15 Gün Uyur”

“Genelde fındıkla uğraşan kişilerin bir sözü vardır. Fındığın senede 15 gün uyuduğunu söylerler. Bahsettikleri günlerde yılbaşı ve sonrasında yaşadığımız günlere denk geliyor. Püsküllerde bir dökülme olduğu söyleniyor. Perşembe Ziraat Odası Başkanımız püsküllerde dökülmenin ileriye yönelik sıkıntılı bir durum yaratacağını söylemişti.”

 “Mahsulümüzün Bereketli Olmasını İstiyoruz”

 “Fındıkta 1 Ay gibi bir süreçte tomurcuklar açacak. Püskül varsa rüzgar esip döllenme gerçekleşecek. Böylelikle yeni fındık mahsulü ortaya çıkacak. Püsküllerin dökülmesi fındığın oluşumuna etki eden bir süreç.  Tabi bu olmasın istiyoruz. Mahsulümüzün bol ve bereketli olmasını istiyoruz. Her 10 senede bir fındıkta sıkıntı olabiliyor. Eğer böyle bir sıkıntı olursa fındık fiyatının önüne alamayız.”

“Kar Yağışı Fındığı Olumlu Etkiler”

“İleriye doğru bu sıkıntı baş ağrıtacak gibi gözüküyor. Fındığın bu hafta ki fiyatımıza baktığımızda 55 TL olarak piyasada yerini alıyor.  Ayın 15’inde Avrupa’nın noel tatili bitiyor. Bu hareketle fındığımızın toparlayacağını düşünüyoruz. 60 Lira bu süreç bazında uzak bir rakam değil. Baktığınızda 60 Lira 3 dolara eşit. Kuruyemişçilere baktığımızda en uygun ürün yine fındık.  Argelerimiz iyi çalışmalar yapabilseydi fındığımızın durumunun çok farklı olacağını düşünüyorum. Beklentimiz Kar yağışı. Yağışın fındık mahsulüne olumlu bir etki yaratacağını düşünüyoruz” dedi