Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler öncülüğünde Ordu’da ilklere imza atılmaya devam ediliyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Afet İşleri Dairesi Başkanlığı kurulmasının ardından şehirde yaşanabilecek doğal afetlere karşı personel tasarrufu, zaman yönetimi, veri akışı, olaya müdahale hızı, iletişim hızı, personel yönetimi, veriye ulaşma hızı gibi birçok özellikleri barındıracak olan Afet Yönetim Bilgi Sistemi programı hayata geçirildi. Geliştirilen yazılımı kullanacak olan Büyükşehir Belediyesi personeline bilgilendirme eğitimi düzenlendi.  

Eğitim toplantısına katılan Başkan Güler, Ordu’nun afete karşı dirençli bir kent olması noktasında önemli olacak bu çalışmanın Türkiye’de ilk olduğuna dikkat çekti.

“AFETE DİRENÇLİ BİR KENT OLMA NOKTASINDA ÖNEMLİ BİR ADIM ATACAĞIZ”

 

Toplantıda oluşturulan yazılım hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Güler, hayata geçirilen program ile birlikte Ordu’da bir ilki daha başaracaklarını söyledi.

Başkan Güler konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“Bu hazırlığımız Türkiye’de bir ilk. Burada ne kadar başarılı olursak diğer illere de örnek oluruz. Bu konu hakkında bakanlarla da görüşeceğim. Ordu bir ilki başarmış olacak, siz de bu ilkin uzmanları olmuş olacaksınız. Sizler vasıtası ile diğer illeri de eğitebiliriz. Ama ilk önce kendi ilimize bakalım, ihtiyaçlarımızı tespit edelim. Bunda ne kadar başarılı olursak bir o kadar da can kaybını, mal kaybını önlemiş oluruz. Şehrimiz afete dirençli bir kent olma noktasında önemli bir adım atar.”

SELE ERKEN UYARI SİSTEMİ

 

Öte yandan bu sistem Ordu’da oluşabilecek afetlere karşı plan, program ve koordinasyonu sağlama imkanı sunacakken aynı zamanda şehrin tehdit unsuru olan sel afeti için de erken uyarı sistemi ile önlemlerin artırılmasını sağlayacak.

Editör: Kadir TÜKÜÇ